חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:29 ב' בטבת התשפ"ב, 6/12/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מעשרות בעשבי תבלין
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1352 - כל המדורים ברצף
השחרור שהוליד חג לדורות
יש חדש
אבק ועפר
לימוד החסידות
ללמוד ולהתפלל
לעורר את ה'איתן'
החמצה כואבת
להתחמם ולהתקשט
ביאור שהושלם אחרי חמישים שנה
מעשרות בעשבי תבלין

שאלה: עשבי תיבול הגדלים בגינה או בעציץ בבית האם הם חייבים בתרומות ומעשרות?

תשובה: מכל כמות שקוטפים ועומדים לאכול יש להפריש תחילה תרומות ומעשרות (להלן בקצרה: "לעשר").

גם מה שגדל בעציץ בתוך הבית חייב במעשר כמו מה שגדל בחוץ (הבדלים יהיו רק במידת החיוב, שיש מצבים שבהם החיוב הוא כמה פעמים 'דרבנן', ואז יהיה אפשר להקל במקרי ספק מסויימים).

תבלינים המשמשים למתן טעם בלבד, כגון עלי ועשבי תה, פטורים ממעשר. עשבים שנהוג לאוכלם חייבים במעשר, אף אם מבשלים אותם רק כדי לתת טעם, כדין בצל שבא לתת טעם במרק ומשליכים אותו.

למעשה, כל התבלינים הנאכלים בפועל, ואף כאלה שיש הנוהגים לאוכלם (כמו נענע), גם אם השימוש בהם הוא לטעם בלבד, מעשרים אותם בלי ברכה. גם זעתר ואורגנו, שנהוג לבזוק אותם על מיני מאפה, לנתינת טעם בלבד, יש לעשרם בלי ברכה (הראשל"צ רבי מרדכי אליהו חייב בברכה כל עשב תיבול שגדל בגידול תרבותי).

עשבים שנקטפו, עושרו, ולאחר-מכן נשמרו בתוך כלי עם מים, ובינתיים הצמיחו עלים חדשים – העלים האלה פטורים ממעשר; אבל אם העלים המקוריים לא עושרו, גם העלים החדשים חייבים במעשר, כמו המקוריים.

בעשבי תבלין מצויים חרקים, ולכן יש לבודקם קודם השימוש. אם משתמשים בהם למתן טעם בלבד – אפשר לבשלם בלי בדיקה בתוך שקית בד צפוף, כמו משי, או לבשלם במים, לסנן את המים על-ידי בד או נייר-סינון מתאים, ולהשתמש במים המסוננים בלבד.

מקורות: ראה רמב"ם הל' מעשר פ"ו ה"ו. הל' מאכלות אסורות פט"ו ה"ו. ר"ש עוקצין פ"ג מ"ה. יומא פא,ב תוד"ה שהפלפלין. עירובין עז,א תוד"ה הטומן. מג"א או"ח סי' שכ ס"ק א. 'משפטי ארץ - תרו"מ' פ"א ס"ו-ז. יג. בדיקת המזון כהלכה, ירקות, עמ' 78. תודה להרב יהודה עמיחי ממכון 'התורה והארץ', כפר דרום.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)