חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:24 כ"ו בכסליו התשפ"ב, 30/11/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

לא תיפול רוחנו
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1351 - כל המדורים ברצף
מוטב לנתח פעם אחת
יש חדש
לראות, לשמוע, להתחבר ולהתבטל
ירידת הנשמה לעולם
למה עצובים
אמונה במקומה
עלייה בסערה
הכול לשם שמים
לא תיפול רוחנו
בסתר או בפרסום

ימים לא קלים עוברים על שכונת חב"ד בקריית-מלאכי, המכונה 'נחלת הר-חב"ד'. כזכור, בבוקר יום חמישי שעבר פגע טיל שנורה מעזה בבניין מגורים בשכונה וגרם למותם של שלושה: ר' אהרן סמדג'ה, מרת מירה-רות שארף ואיציק אמסלם הי"ד. רב העיר ורב הקהילה, הרב יצחק-יהודה ירוסלבסקי, מוצף בשאלות אין-ספור. הרב, המשמש גם מזכיר בית-דין רבני חב"ד בארץ, עונה לכל אחד ואחד בסבלנות; מעודד, מנחם ומחזק.

"החסידות תובעת מאיתנו להיות תמיד בשמחה, אבל לאחר אירוע כזה הדבר אינו קל", אומר הרב. "בשבוע הזה אנו מתמקדים בעידוד בני הקהילה והתושבים. איננו יכולים להניח לעצמנו ליפול לתוך תחושות של עצבות. תחושות כאלה אינן מועילות, והלוא זו מטרת אויבינו, לדכא את רוחנו".

"ויידום אהרון"

רבים מתושבי הקהילה שאלו אם נכון לעזוב זמנית את הבית. הרב ירוסלבסקי: "לא הוריתי לאיש לעזוב, אבל אפשר להבין משפחות שהמתח הזה קשה להן. יש משפחות שמתגוררות בקומות גבוהות, ובכל פעם שיש אזעקה נאלצות לרוץ למקלט או לקומה נמוכה יותר. לקראת השבת נסעו מקצת המשפחות לאזור המרכז וחזרו בצאת השבת. עם זה, היה ברור לכל בעלי התפקידים בקהילה שאסור להם לעזוב. מחובתם להישאר ולחזק את בני הקהילה".

הרב ירוסלבסקי מוצא עידוד ונחמה בדברים שאמר וכתב הרבי מליובאוויטש לאחר הפיגוע הקשה בבית-הספר למלאכה בכפר-חב"ד, לפני יותר מיובל שנים, שבו נהרגו חמישה תלמידים ומדריך: "הרבי לימד אותנו שהדרך להתמודד עם מצבים קשים היא על-ידי הגברת האור. עם זה, הרבי דיבר על 'ויידום אהרון'. איננו מבינים את דרכי ה' ואין איתנו יודע עד מה".

לציית להוראות

האירוע הקשה התרחש בדיוק בראש-חודש כסלו, שבו לפני ארבע שנים נרצחו הרב גבריאל ורבקה הולצברג הי"ד, בבית-חב"ד במומביי שבהודו. "אנחנו לא יכולים לצרף תאריכים ולעשות חשבונות שמים", אומר הרב ירוסלבסקי. "מי אנחנו בכלל שנעשה זאת?! מישהו יכול להסביר 'למה עשה ה' ככה'? אני אומר לאנשים לא לדרוש במופלא מהם".

הרב קורא לציבור להישמע להוראות כוחות הביטחון ולא לזלזל בהן: "יש ציווי בתורה, 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם'. חובה לציית להוראות בלי להתחכם, כשם שבכביש חובה לציית לחוקי התנועה".

עצרת התעוררות

אזעקות רבות נשמעו בשבוע האחרון בקריית-מלאכי. "אנו מקווים שהפגיעה בשבוע שעבר תהיה הראשונה והאחרונה", אומר הרב. "כמו כל יהודי, כל אחד ואחת מהתושבים חש את הצער והכאב, ועם זה אנו בוטחים בקב"ה שיציל אותנו. מאמינים אנו שארץ-ישראל היא המקום הבטוח ביותר בעולם".

לקראת תום ה'שבעה' הרב מארגן עצרת התעוררות, בהשתתפות רבנים מהאזור. "מטרת העצרת לעורר את הציבור ולחזקו", מסביר הרב. "אנו עסוקים גם במחשבה איך לעזור בגשמיות למשפחות שספגו מכה קשה כל-כך". לסיכום הוא אומר: "על כולנו לעשות מה שצריך על-פי דרכי הטבע, ועם זה להתחזק ביראת שמים ובקיום המצוות. כך נזכה בקרוב לגאולה האמיתית והשלמה".


הרב בהלוויית ר' אהרן סמג'דה (צילום: שמוליק סופר)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)