חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:35 י"ג בסיון התשפ"ד, 19/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ברכות יצחק ליעקב
מן המעין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1350 - כל המדורים ברצף
מערכת הבחירות בליבנו פנימה
חדש על המדף
איך להשתמש במידת הגבורה
ברכות יצחק ליעקב
אבל ומריבה
דור דור ומנהיגו
חסד ויושר
צחוקו של יצחק
חוזרים לשורשים בבית השיטה
שִכחת ברכה

מה החשוב

"וייתן לך האלוקים מטל השמים ומשמני הארץ" (בראשית כז,כח). בברכות לעשיו אמר יצחק להפך, "משמני הארץ ומטל השמים" – תחילה ארץ ולאחר מכן שמים. כי בברכותיו הקדים יצחק לכל אחד את מה שהוא החשוב אצלו: יעקב רואה את העיקר בענייני שמים, ואילו עשיו מתמקד בענייני ארץ.

(מאוצרנו הישן)

בך הדבר תלוי

נאמר במדרש: "וייתן לך" – בזכותך ובך הדבר תלוי. שהרי נאמר – "יפתח ה' לך את אוצרו הטוב", כלומר שפתיחת האוצר העליון, שהוא אוצרו הטוב, להשפיע רוב טוב לבני-ישראל תלויה באדם עצמו, בקיום התורה והמצוות.

(ספר המאמרים תרפ"ט)

עשר כנגד עשרה

"וייתן לך האלוקים מטל השמים ומשמני הארץ ורוב דגן ותירוש". בפסוק זה עשר מילים, כי יעקב נתברך בעשר ברכות, כנגד עשרת הדיברות שעתידים בני-ישראל לקבל.

(בעל הטורים)

גביר לאחיך

"הֶוֵה גביר לאחיך" (בראשית כז,כט). גביר תהיה לאחיך, שיהיו יהודים נהנים מעושרך. לא כפי שנוהגים לצערנו עשירי ישראל מסויימים, התורמים את תרומותיהם הגדולות למטרות זרות ומתעלמים מאחיהם.

(הדרש והעיון)

עושר בהדרגה

"וייתן לך – ייתן ויחזור וייתן" (רש"י). העושר הוא ניסיון גדול לאדם. ניסיון גדול יותר הוא בעושר שבא פתאום, והוא עלול לקלקל את האדם ולהשחיתו. על כך הייתה הברכה "וייתן ויחזור וייתן", שהשפע יבוא במנות, בהדרגה.

(כתב סופר)

כוח להתעלות

"ייתן" – הקב"ה ייתן את ההשפעה עצמה בשלמותה, "ויחזור וייתן" – הוא ייתן גם את הכוח והיכולת שהמושפע ינצל את ההשפעה כדי להתעלות בכוח עצמו.

(לקוטי שיחות)

שמירה יתרה

במוצאי שבת-קודש האדם נזקק לשמירה יתרה, כי בשעה שקדושת השבת מסתלקת מבני-ישראל ומתחילים ימות החול משתדלים הכוחות החיצונים לתפוס את מקום הקדושה. לכן תיקנו לומר פסוקי 'וייתן לך' במוצאי שבת-קודש, כי צריכים אז ברכה מיוחדת להתברך בברכות שמים מעל.

(רבי מנחם-מנדל מקוצק)

להחדיר אלוקות

"וייתן לך האלוקים מטל השמים ומשמני הארץ ורוב דגן ותירוש". יצחק בירך את יעקב שהאלוקות תהא שרויה בכל דבר, ברוחניות ובגשמיות.

(רבי אברהם מסוכוצ'וב)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)