חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:13 זריחה: 6:07 י' בניסן התשפ"ד, 18/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שַמש המערה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1349 - כל המדורים ברצף
האתגר הגדול של הקיום היהודי
יש חדש
בזכות היגיעה
שרה אימנו
יום אחרון
עומדים מוכנים
הסכם הוא הסכם
השפעה על העולם
שַמש המערה
שאלות על קביעת מזוזה

שני החיילים שעמדו בכניסה למערת המכפלה חזרו מפעילות-שטח אינטנסיבית בחברון. זה היה יום גשום וכתמי בוץ נשארו על מדיהם. איש-דת מוסלמי שבא למערה הביט על בגדיהם המלוכלכים של החיילים וצעק לעברם: "זה מקום קדוש".

בדיוק באותו רגע עבר במקום הראשון-לציון רבי מרדכי אליהו ושמע את הצעקות לעבר החיילים. הוא פנה אל איש-הדת המוסלמי ואמר בטון תקיף: "בן המלך, גם אם יבוא מוכתם בבוץ, תמיד יתקבל באהבה בבית המלך". המוסלמי שתק והלך. החיילים חייכו. הם לא חלמו על תשובה קולעת מזו.

להרגיש בבית

את הסיפור הזה שמע גבאי מערת המכפלה, הרב חיים נוימן (40), מהרב אליהו בעצמו. נוימן מספר כיצד החל בעבודתו הייחודית: "חמי, הרב יאיר אוריאל, ממקימי היישוב היהודי בחברון, שימש גבאי המערה שנים רבות. לאחר שנפטר הציעו לי למלא את מקומו". נוימן קיבל את ההצעה בשמחה.

"מערת המכפלה היא למעשה כמו הכותל המערבי", מסביר נוימן את עבודתו. "יש פה מנייני תפילה במשך כל היום, וצריך גבאי שיהיה אחראי לסדר. המטרה שלי לדאוג שכל אורח ירגיש שבא לבית הוריו, כפשוטו. ככלות הכול, כולנו ילדיהם של האבות והאימהות".

המשכיות עם-ישראל

בשבת לך-לך, לפני כשבועיים, נערכה ברית מילה במערת המכפלה. "רגע מרגש היה כשהוכרז 'וייקרא שמו בישראל – אברהם'. פתאום אתה קולט את העוצמות של עם-ישראל", הוא אומר בקול נלהב. "זה עתה קראנו את הפרשה המספרת על ברית המילה שנצטווה בה אברהם אבינו, וכעבור יותר משלושת-אלפים שנה תינוק יהודי נקרא אברהם, במערת המכפלה. יש לך רגע גדול מזה?!".

במרוצת שש שנות עבודתו במערה, בין גרירת הכיסאות וסידור הסידורים, נחשף נוימן לסיפורים מרגשים: "ראיתי יהודים שבעקבות תפילה במערה ראו ישועות ומופתים גדולים. המערה היא פתח התפילות של עם-ישראל. כאן אפשר להתפלל בלי 'מגבלת אשראי'".

השבת העמוסה ביותר

שבת פרשת חיי-שרה היא העמוסה ביותר במהלך השנה. "צפויים להגיע יותר מעשרים אלף מבקרים, שיתארחו בכל מקום אפשרי. מקצתם לנים בבתים, ואחרים באוהלים שמוקמים לצורך זה", הוא מספר.  נוימן מבקש לציין את פעילות חב"ד בחברון, על-ידי השליח הרב דני כהן. "הפעילות שלו גדלה והולכת. השנה הוא ארגן 'הקפות שניות' בפעם הראשונה ב'אולם יצחק'. אלפים באו לרקוד עם התורה במערה".

החלק המתסכל בעבודתו הוא ההתייחסות של הרשויות. "לפעמים עצוב לראות איך הממשלה שלנו מתייחסת למערת המכפלה, ממש כמו אל בן חורג", הוא אומר בעצב. "בעקבות היחס הזה הערבים מרגישים כאן בעלי-בית ומשפילים יהודים. הגיע הזמן לשנות את המצב".


"כולנו בני אברהם". נוימן בעבודתו במערה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)