חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:34 זריחה: 6:15 י"ד באדר א' התשפ"ד, 23/2/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הסכם הוא הסכם
מעשה שהיה

מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1349 - כל המדורים ברצף
האתגר הגדול של הקיום היהודי
יש חדש
בזכות היגיעה
שרה אימנו
יום אחרון
עומדים מוכנים
הסכם הוא הסכם
השפעה על העולם
שַמש המערה
שאלות על קביעת מזוזה

מר רוברט חזן הוא כיום בעל מסעדה מצליחה בעיר ליון שבצרפת. לפני כשלושים וחמש שנה היה בעל עסק סיטונאי גדול לטקסטיל. עסקיו התנהלו למישרין והוא ראה הצלחה במעשיו. יום אחד נחתה עליו מהלומה: מכתב מרשות המס בישר לו כי על-פי חישובי הרשות עליו לשלם מס בשיעור שמונה-מאות מיליון פרנק.

האיש חש כי חרב עליו עולמו. זה  היה סכום אסטרונומי, ומשמעות הדבר הייתה אחת – פשיטת רגל. הוא ידע כי מאבק בשלטונות המס לא ישתלם לו, אך מניין יוכל לשלם סכום עצום שכזה?

כשנתיים קודם לכן בא לעיר ליון הרב שמואל גורביץ', שליח הרבי מליובאוויטש. בעיר התגוררו כחמישים אלף יהודים, אולם מבחינה רוחנית היה המצב שומם למדיי.

הרב גורביץ' החל לעורר את הזיקה היהודית בקרב יהודי העיר, ואט-אט עלתה מקרב הציבור דרישה לפתיחת גן-ילדים דתי. הדרישה הזאת שימחה מאוד את הרב גורביץ', אך לא היה לו מקור למימון הגן. הוא ניסה לגייס תרומות, אך השיג סכום קטן, שלא אִפשר לו לקבל עליו את המעמסה הכרוכה בהפעלת גן ילדים.

ערב אחד, כאשר הרב גורביץ' סיים למסור אחד משיעוריו הרבים, המתין לו אדם שביקש לשוחח עמו. האיש סיפר כי איש העסקים מר חזן הוא חברו הטוב, וכעת נחתה עליו המהלומה הקשה משלטונות המס. הוא אינו רואה אפשרות לצאת מהסבך בדרך הטבע, ועל כן הוא מבקש לפנות אל הרבי בדחיפות ולבקש ברכה בעבורו.

בליבו של הרב גורביץ' התחוללה התלבטות: מצד אחד, האם ראוי לבקש מהרבי ברכה בעבור אדם שהסתבך עם שלטונות המס? ומצד שני, יש כאן יהודי השרוי בצרה, ומצוות אהבת ישראל מחייבת לעזור לו ככל האפשר.

לפתע נצנץ במוחו רעיון. הוא פנה אל האיש ואמר לו: "שאל את חברך אם הוא מוכן להתחייב, שכאשר יעזור ה' והוא ייחלץ ממצבו, יקבל עליו להחזיק את הגן. אם הוא מוכן לעשות זאת אכתוב לרבי ואבקש ברכה בעבורו".

תשובתו של מר חזן הייתה חיובית, והרב גורביץ' ביקש ממנו שהעניין יישמר בסוד ביניהם. הוא פשוט חשש שמא בעקבות זאת יתחילו לבוא אליו כל מי שהסתבכו עם שלטונות המס...

את בקשתו של איש העסקים העביר הרב גורביץ' למזכירות הרבי. בליבו חשש איך יגיב הרבי על סוג כזה של 'עִסקה'. אך התשובה לא איחרה לבוא: "בדיקת התפילין והמזוזות. אזכיר על הציוּן".

עם קבלת המענה מהרבי לא היסס האיש לרגע והחליט כי במקום לבדוק את המזוזות הישנות יקנה מיד מזוזות חדשות. הוא ביקש מהרב גורביץ' להביא לו תפילין ומזוזות מהודרות, קבע את המזוזות בפתחי ביתו והתחיל להניח תפילין מדי יום.

חלפו כמה שבועות ונפוצה שמועה כי שלטונות המס החליטו להפחית במחצית את השומה שהוטלה על מר חזן, והקטינו את חובו בארבע-מאות מיליון פרנק. ההפחתה באה בעקבות חישובים חדשים שעשו. לדעת הכול זו הייתה החלטה נדירה מאוד בהתנהלות שלטונות המס בצרפת. עם זה, רשויות המס תבעו ממנו לשלם לאלתר את הסכום שנותר – ארבע-מאות מיליון פרנק.

כאשר שמע זאת הרב גורביץ' החליט לגשת אל האיש. מכיוון שהברכה החלה להתקיים, אמר לו, עליו לקיים את חלקו בהסכם ולהתחיל לשלם את דמי החזקת הגן. אולם לאכזבתו טען האיש כי לא נתן את התחייבותו בתמורה להפחתת החוב אלא כנגד ביטול החוב לגמרי.

הרב גורביץ' חש כי במקום להודות על החסד שנעשה לו, האיש מתנהג כסוחר קשוח. הוא יצא מביתו של מר חזן בהצהירו כי בפעם הבאה לא יבוא עוד לבקשו, אלא מר חזן יבוא לחפש אותו.

לא עבר זמן רב ויום שישי אחד, לאחר שהרב גורביץ' חזר אל ביתו אחרי ששהה מחוץ לבית כמה שעות, מסרה לו אשתו כי מר חזן חיפש אותו כמה וכמה פעמים. השבת כבר עמדה להיכנס והרב גורביץ' גם לא ראה סיבה למהר ולהתקשר אל האיש.

מיד בצאת השבת צלצל הטלפון בביתו. מעברו השני הקו של היה מר חזן, והוא ביקש בהתרגשות מהרב גורביץ' לבוא אל ביתו בדחיפות.

הרב גורביץ' מצא את המשפחה כולה שרויה בהתרגשות בלתי-רגילה. ביד רועדת הוציא מר חזן מתוך מגֵרת שולחנו מכתב חדש שקיבל בערב שבת משלטונות המס. במכתב נכתב כי לאחר בדיקה התברר שחישובי המס שנעשו לו היו מוטעים, ובעקבות זאת החוב כולו בטל ומבוטל. יתרה מזו, הבדיקה העלתה כי בעצם מגיע לו החזר של סכום נכבד.

עתה הצהיר מר חזן כי יקיים עד תום את אשר הבטיח. בעקבות המעשה שינתה המשפחה כולה את אורח חייה, והחלה לשמור מצוות, ומר חזן סייע רבות להתפתחות ענייני היהדות בעיר.

במרוצת השנים האלה נוצרה בליון קהילה יהודית גדולה המנהלת חיי תורה ומצוות מלאים. גן הילדים, שלא היה מקור למימונו, צמח לבית-ספר שבו מקבלים חינוך יהודי שש-מאות ילדים. כוחה של ברכה.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)