חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:18 זריחה: 6:00 י"ז בניסן התשפ"ד, 25/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שרה אימנו
מן המעין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1349 - כל המדורים ברצף
האתגר הגדול של הקיום היהודי
יש חדש
בזכות היגיעה
שרה אימנו
יום אחרון
עומדים מוכנים
הסכם הוא הסכם
השפעה על העולם
שַמש המערה
שאלות על קביעת מזוזה

עיקר החיים

"ויהיו חיי שרה מאה שנה ועשרים שנה ושבע שנים, שני חיי שרה" (בראשית כג,א). בזוהר נאמר ש'ויהיו' בגימטרייה שלושים ושבע. לרמז שעיקר חייה של שרה היו שלושים ושבע השנים משנולד לה יצחק, בהיותה בת תשעים, ועד שנפטרה, בגיל מאה ועשרים ושבע.

(לקוטי לוי יצחק)

החיים נמשכים

שם של פרשה בתורה מורה על תוכנה. פרשתנו מדברת על מותה של שרה ומה שאירע לאחר מכן, ומדוע היא נקראת 'חיי שרה'? אלא שחיים אמיתיים הם כאשר הבנים הולכים בדרכי האבות. מאחר שיצחק ורבקה הלכו בדרכה של שרה, נקראת פרשתנו 'חיי שרה'.

(לקוטי שיחות)

חיבור היסודות

"ותמת שרה בקריית ארבע היא חברון בארץ כנען" (בראשית כג,ד). "ותמת שרה" – זה הגוף, "בקריית ארבע" – אלה ארבעת היסודות, אש רוח מים ועפר, המתפרדים בשעת מיתה. "היא חברון" – ארבעת היסודות היו מחוברים בגוף בחייו, "בארץ כנען" – בעולם הזה.

(זוהר)

בשורת העקֵדה

"ויבוא אברהם לספוד לשרה ולבכותה" (בראשית כג,ב). נסמכה מיתת שרה לעקֵדת יצחק, לפי שעל-ידי בשורת העקֵדה, שנזדמן בנה לשחיטה וכמעט שלא נשחט, פרחה נשמתה ממנה ומתה.

(רש"י)

רגשות סותרים

שרה נתבשרה שתי בשורות זו אחר זו והן עוררו אצלה רגשות הפוכים. תחילה נתבשרה שנזדמן בנה לשחיטה, דבר שגרם לה חרדה וצער עמוקים ביותר, ומיד אחר-כך הודיעו לה שיצחק לא נשחט בפועל, בשורה שגרמה לה עונג ושמחה נעלים ביותר. שרה לא הייתה מסוגלת להכיל את שני הרגשות הסותרים האלה, וזה גרם למיתתה.

(הרבי מליובאוויטש)

מעלת הגוף

בזוהר נאמר שאברהם רומז לנשמה ושרה לגוף. לעתיד לבוא תתגלה מעלת הגוף על הנפש, עד שהנפש תקבל את חיותה על-ידי הגוף. ומאחר שהקב"ה הטעים את האבות מעין עולם הבא (בבא בתרא טז), לכן נאמר לאברהם (הנשמה) "כל אשר תאמר אליך שרה (הגוף) שמע בקולה" (בראשית כא,יד).

(לקוטי שיחות)

אם האומה

שרה היא האישה היחידה שהתורה פירטה את שנות חייה. כי היא הייתה אם האומה, שנאמר "ואל שרה תחוללכם" (ישעיהו נא,ד).

(על-פי הרשב"ם והזוהר)

רבקה ושרה

לפני "ויהיו חיי שרה" נכתב (בראשית כב,כג) "ובתואל ילד את רבקה". כי עד שלא שקעה שמשה של שרה זרחה שמשה של רבקה. זהו שנאמר  (קוהלת א,ה) "וזרח השמש ובא השמש".

(בעל הטורים)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)