חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:24 ט"ז בכסליו התשפ"ד, 29/11/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

איך אומרים סופר בהונגרית
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1348 - כל המדורים ברצף
הכוח לא לוותר, לא להיכנע
יש חדש
לא על השכל לבדו
סדום
היכן לוט?
לשכינה לא קר
למעלה מהמשוער
א-ל עולם
איך אומרים סופר בהונגרית
מעשר כספים

ר' נפתלי קראוס סיים יום עבודה במערכת 'מעריב' בתל-אביב, העיתון שבו שימש עורך ובעל טור במשך ארבעים שנה. הוא נכנס לסדר משהו בבנק הסמוך. "הפקיד סיים לחתום על הטופס", מספר קראוס. "ראיתי שהחתימה הייתה 'קובטש' – שם הונגרי מובהק. הפקיד שאל אותי: 'אתה נפתלי קראוס?'. השבתי בחיוב. האיש הביט בי ואמר בקול נרגש: 'בזכות הספרים שלך אני, רעייתי ושני ילדיי, חזרנו ליהדות, עלינו לארץ, הילדים שלי לומדים בבית-ספר דתי בבת-ים ואנו מנהלים אורח-חיים מסורתי'".

שישים וחמש שנים חלפו מאז עלה קראוס (81), אבל ליבו נשאר עם יהודי הונגריה, שבה מתגוררים כיום יותר ממאה אלף יהודים, רובם בבודפשט הבירה. "אין לצערנו יותר מכמה מאות יהודים שמקפידים על שמירת מצוות", מעריך קראוס, "אבל רבים מתקרבים ליהדות בעזרת כעשרה שלוחי חב"ד הפועלים במדינה".

ספר יהודי ראשון

מיד אחרי נפילת הקומוניזם בהונגריה החל קראוס לכתוב ספרות יהודית בהונגרית ולהפיץ אותה בקרב יהודי המדינה. "הספר הראשון שלי יצא-לאור בשנת 1990 והודפס בעשרת-אלפים עותקים", הוא מספר. "אמרתי למו"ל ההונגרי שלדעתי זו כמות גדולה מדיי. הוא השיב: 'אתה הראשון שמוציא פה ספר יהודי בחמישים השנים האחרונות. אל תדאג, אני המשקיע'. כל העותקים נמכרו".

שלושים ספרי יהדות בהונגרית פרסם קראוס, ובהם: סידור (עם הסברים), מחזור לחגים, הגדה לפסח (אלה בשיתוף עם חב"ד), סיפור חייהם של תנאים ואמוראים, ספר התניא, שאלות אקטואליות, תרי"ג מצוות, שופטים ונביאים ועוד. לפני שבועיים חגג את הוצאת הספר העשרים ושניים בסדרת 'מן המעיין הנצחי', באירוע מיוחד בבודפשט, בהשתתפות שלוחי חב"ד, רבנים מקומיים וקהל יהודי רב.

עידוד מהרבי

"רוב יהודי הונגריה רחוקים מענייני יהדות, ורק האנטישמים מזכירים להם את יהדותם", הוא אומר בצער. "מטרת הספרים לקרב אותם ליהדות. לי עצמי ידוע על עשרות משפחות שעלו לארץ בעקבות קריאת הספרים, ורובם שומרות כיום על מצוות בסיסיות. סיפרה לי סטודנטית כי ביטלה חתונה עם גוי, כשלמדה באוניברסיטת מוסקווה, לאחר שקראה את ספרי על פרשת השבוע".

כאשר מסר לרבי מליובאוויטש את הספר השלישי בסדרת 'מן המעיין', הגיב הרבי: "אינני יודע הונגרית, אבל אני יודע את חשיבותם של הספרים האלה לציבור גדול של יהודים שאינם יודעים שפה אחרת".

הקב"ה משלם

העיתונים הגדולים בהונגריה סיקרו בהרחבה את ספריו. באחד הראיונות סיפר קראוס כי כשעבר במונית ליד אחד מגשרי הדנובה "תקף אותי פחד נורא. חזרתי לגיל שתים-עשרה. הייתי אז בגטו, ולא אשכח איך ירו במאות יהודים אל תוך הנהר".

בשבועון רב-תפוצה נשאל קראוס מי משלם לו על הוצאת הספרים. "הקב"ה משלם לי", השיב. כותרת הכתבה הייתה: "הישראלי שמן השמים משלמים לו על הספרים"...

:
האירוע בהונגריה לפני שבועיים. במרכז: ר' נפתלי קראוס


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)