חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:28 כ"א בכסליו התשפ"ד, 4/12/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

סדום
מן המעין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1348 - כל המדורים ברצף
הכוח לא לוותר, לא להיכנע
יש חדש
לא על השכל לבדו
סדום
היכן לוט?
לשכינה לא קר
למעלה מהמשוער
א-ל עולם
איך אומרים סופר בהונגרית
מעשר כספים

הרשעים זועקים

"זעקת סדום ועמורה כי רבה" (בראשית יח,כ). אם אנשי סדום, הרגילים במעשי עוול ורשע, זועקים אף הם "כי רבה" – שאכן רע ומר שם, סימן שהמעשים הרעים כבר פרצו שם את כל הגדֵרות.

(חמש ידות)

הצדקת הרֶשע

עיקר שפלותם וכיעורם של אנשי סדום, יותר מעצם התנהגותם המרושעת, הוא בניסיון שעשו להציג את רשעותם כדרך של צדק ויושר. על אף היותם אנשים רעים וחטאים, ראו את עצמם שלמים ומהוגנים לחלוטין.

(עקדת יצחק)

סוף המעשים

"ארדה נא ואראה" (בראשית יח,כא). מפרש רש"י: "ארדה נא לסוף מעשיהם". אמנם אנשי סדום חטאו במעשיהם הרעים, אך הקב"ה הסתכל בסוף מעשיהם, אם יתחרטו ויחזרו בתשובה או יעמדו ברשעתם.

(ספר המאמרים תש"ג)

צדיקים בסתר

"אולי יש חמישים צדיקים בתוך העיר" (בראשית יח,כד). אילו לא הייתה זו סדום, לא ייתכן שיהיו בעיר חמישים צדיקים ואברהם לא יֵדע על קיומם. אולם בסדום, אפילו אם היו בה צדיקים, הם נאלצו להסתתר מפני הרדיפות שרדפו אותם.

(שלשלת אברהם)

צדיקים יחסיים

אפילו אם הם כשהם לעצמם אינם צדיקים גמורים, אך "בתוך העיר", לעומת רשעת אנשי סדום, הם צדיקים – גם אז יש להגן על העיר בזכותם.

(שפת אמת)

הטוב מחפש טוב

כשם שאיש רע, מצד עצם טבע הרע שבו, מוצא בכל דבר וככל אדם רק רע, כך גם להפך –  אברהם אבינו, מצד גודל נדיבותו, בהיותו איש הטוב והחסד בעצם, מצא גם באנשי סדום היבטים שבזכותם אפשר לבקש רחמים עליהם.

(ספר המאמרים קונטרסים)

תמיד מתפלל

"ויפנו משם האנשים וילכו סדומה, ואברהם עודנו עומד לפני ה'". תמיד עדיין עומד אברהם אבינו לפני ה' להתפלל ולהמליץ טוב עלינו.

(רבי צבי מרימנוב)

עולם או דין

"השופט כל הארץ לא יעשה משפט" (בראשית יח,כד). אמר אברהם להקב"ה: אם עולם אתה מבקש, אין דין; ואם דין אתה מבקש, אין עולם. מדוע אתה תופש את החבל בשני ראשים.

(בראשית רבה)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)