חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:17 זריחה: 6:39 י"ב בתשרי התשפ"ג, 7/10/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

המוהל המעופף
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1347 - כל המדורים ברצף
לדבוק בעקרונות בלי להתנצל
יש חדש
חובתנו לתקן
תמימות
ראיה הפוכה
כמו סיר ומכסה
ברית מטלטלת
גלות לשם גאולה
המוהל המעופף
מניין בברית-מילה

במשך שבועות ניסה המוהל הרב מרדכי-צבי סולומון לשכנע את אלכס, יהודי בן 52 ממוסקווה, לקיים את מצוות ברית המילה. אלכס, שהיה נשוי לאישה לא-יהודייה, טען שהוא רחוק כל-כך מחיי היהדות עד שאין טעם בקיום המצווה. רק אחרי מסכת שכנועים, בשיחות טלפוניות, השתכנע אלכס.

מועד הברית נחקק בזיכרונו של הרב סולומון. "רגע לפני הברית הלכתי לפינת החדר והתפללתי לבורא-עולם שהנימול יזכה להיות יהודי ירא-שמים", הוא מספר. "עברו כמה שנים וקיבלתי שיחה מיהודי ממוסקווה שביקש כי אבוא לביתו כשאבקר באזור. שמרתי את מספרו, וכעבור כמה חודשים, כשנזדמנתי למוסקווה, באתי אל ביתו. יהודי שומר מצוות, המקפיד על קלה כחמורה, פתח לי את הדלת בחיוך רחב. זה היה אלכס. כיום הוא מתגורר בירושלים".

מטרת חיים

את הריאיון עם הרב סולומון אנו מקיימים בשעה שהוא נוסע ברכבת בשווייץ, מקום מגוריו, בדרכו לעוד ברית מילה, הפעם בעיר ציריך. כבר שלוש-עשרה שנה הוא עוסק בעריכת בריתות. "אני אוהב את המצווה", הוא משיב לשאלה מדוע בחר דווקא בעיסוק הזה. "מצוות ברית מילה היא חלק מנשמתי, אני מרגיש שזו מטרת חיי".

הרב סולומון נולד וגדל בשכונת קראון-הייטס שבניו-יורק. הוא בחר להתגורר בשווייץ משום ש"מכאן אפשר לנסוע לכל מקום כדי לקיים את המצווה", כדבריו. הצצה קלה ביומנו פורשת לפניך את מפת הגלובוס: רוסיה, גרמניה, צרפת, ישראל, ארה"ב, אסטוניה, בלרוס, שווייץ - רשימה חלקית מאוד.

משנה את החיים

מעת לעת הרב סלומון מקבל פניות מארגון 'ברית יוסף-יצחק' לערוך ברית ליהודי בקצה העולם, אבל פעמים רבות הוא שמשכנע את הנימולים לקיים את המצווה. "כשאני שומע על יהודי שלא קיים ברית אעשה כל מאמץ לשכנע אותו, לפעמים אסע אליו במיוחד", הוא מספר. "כשיהודי אומר לי שאין רצונו לערוך ברית לבנו, זה גורם לי צער גדול. יש אדם שנזקקתי לשבע שנים לשכנע אותו".

סיפורים רבים יש בפיו על יהודים שחייהם השתנו מן הקצה אל הקצה. "יש נימולים שבעת קיום המצווה היו במקום רחוק מאוד ברוחניות, והברית הניעה תהליך של התקרבות, עד שנעשו יהודים שומרי תורה ומצוות", כדבריו.

חי מאוויר צח

"ממה אתה חי?", זו שאלה שהוא נשאל פעמים רבות. "יש אוויר צח בשווייץ", הוא משיב בבדיחות הדעת. אבל המציאות מורכבת יותר. כשהוא מקבל פנייה לעריכת ברית מילה, הוא מעדכן בעלות הנסיעה בלבד. "בדרך-כלל משלמים על הנסיעה, אבל לעיתים יש נימולים שמצבם הכלכלי קשה, ואין בכוחם לשלם, ואז אני משלם את הנסיעה מכיסי, והשם עוזר. איך אפשר לסרב ליהודי שרוצה לקיים ברית?".

במרוצת השנים עשה אלפי בריתות. לפעמים הוא עושה כמה בריתות ביום, כל אחת במקום אחר. "בשבתות אני מקפיד להיות בבית, אבל רוב ימי השבוע אני מבלה בנסיעות", הוא אומר. "זה קשה, אבל רעייתי, ולמעשה גם בננו הקטן, שותפים במסירות-נפש למען המצווה החשובה".


מסירות-נפש. המוהל הרב מרדכי-צבי סולומון


 
תגובות
1.
הטלפון של המוהל
יאיר-05/11/12 11:51

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)