חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:45 זריחה: 5:50 י"ד בתמוז התשפ"ד, 20/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

כי ממצדה תצא תורה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1344 - כל המדורים ברצף
עם-ישראל ביופיו ובתפארתו
יש חדש
'סעודה קטנה' שמבטיחה אחדות
שמחת תורה
ריקוד מרפא
התפילות עולות בריקוד
הסוכה החשוכה
פריצת גדרי הגלות
כי ממצדה תצא תורה
טלטול ספר-תורה

קול חבטה הבהיל את סופר הסת"ם, שישב ספון בחדר העבודה שלו בהר מצדה. הוא יצא לראות מה קרה וראה קשישה שהתעלפה. כוחות הצלה העניקו לאישה טיפול רפואי, אך היא סירבה להתפנות וביקשה לשוחח עם הסופר.

"כשראיתי אותך נזכרתי בבית הוריי, בימים שלפני מלחמת-העולם השנייה", סיפרה בהתרגשות. "הייתי אז ילדה בת עשר. גרנו בפולין. אני זוכרת את אבא כותב בבית ספרי-תורה, הוא היה סופר, כמוך, אבל הנאצים לקחו אותו. כשראיתי אותך נזכרתי באבא".

סופר בחדר זכוכית

בשלוש השנים האחרונות יכולים המבקרים במצדה לראות סופר סת"ם יושב בחדר זכוכית, ליד בית-הכנסת העתיק באתר התיירות, וכותב ספר-תורה. את הרעיון הגה מנהל בית-חב"ד לאזור ים-המלח, הרב שמעון אלהרר (43), הפועל במקום כבר שמונה שנים. "למצדה באות הרבה קבוצות של נערי בר-מצווה מרחבי הארץ, ומזה צץ הרעיון להציג במקום סופר סת"ם הכותב ספר-תורה", מספר הרב אלהרר.

ממחשבה למעשה. הרב אלהרר הקים ארון-קודש מפואר, ובהמשך הוכנס למקום ספר-תורה מטעם ארגון זק"א. "ארון-הקודש הוקם ממש ליד המקום שבו נחשפו לפני כחמישים שנה ספרי-תורה עתיקים. הייתה פה סגירת מעגל", הוא מספר.

מיליונים נחשפים

מצדה נחשב אתר התיירות הגדול בישראל, ומבקרים בו מדי שנה קרוב למיליון בני-אדם. "זו הזדמנות לחשוף מיליוני מבקרים לתהליך כתיבתו של ספר-תורה", מסביר הרב אלהרר. "רבים מופתעים לראות בעידן הטכנולוגי של ימינו אדם כותב את האותיות, באמצעות נוצה וקסת דיו. מדריכי הטיולים מקבלים מאיתנו תדריך מוקדם על כתיבת ספר-התורה, וכך הם יכולים להעביר את המסרים למטיילים".

הסופר, הרב אליהו לואיס, שוהה בחדרו במשך כל שעות הפעילות באתר. במרוצת שנה הוא משלים ספר-תורה אחד. "הספר הראשון הוכנס למצדה, והשני לבית-כנסת בדרום-אפריקה. הספר הנוכחי נכתב בעבור אחד מגופי הביטחון במדינה. יש רשימת ממתינים ארוכה לעוד ספרי-תורה", אומר הרב אלהרר.

איש-דת מקונגו

יש הסבורים בתחילה שהסופר הוא בעצם בובת שעווה. כמעט אין תייר שאינו מצלם את המחזה. התמונות מביאות את המסר לכל פינה בעולם. במקרים נדירים מורשים מבקרים נכבדים להיכנס לחדרו של הסופר. הוא עוצר את מלאכתו, ומסביר על מלאכת הכתיבה.

התגובות רבות ומגוּונות, ולעיתים מפתיעות. "יש המזילים דמעות התרגשות, אחרים מביטים ארוכות בסופר, ויש השואלים המון שאלות על היהדות", מתאר הרב אלהרר. "ביקר כאן איש-דת מקונגו והתפעל מאוד מההסבר על ספר-התורה. חודשיים אחר-כך באה למקום קבוצה גדולה מקונגו, והמבקרים סיפרו שבאו בעקבות אותו איש-דת, שהתברר כי יש לו השפעה רבה במדינה. אנחנו תמיד אומרים שיש ייחודיות גדולה בכתיבת הספר דווקא במצדה. דווקא כאן, במקום שבו ניסו הרומאים להכניע את היהודים בכוח הזרוע, אנחנו מראים לעולם כולו שעם-ישראל חי!".

:
הסופר ומאחוריו הרב אלהרר. עם-ישראל חי


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)