חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:35 י"ג בסיון התשפ"ד, 19/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

אודים מוצלים מאש
חיים יהודיים

 

הרב דורון: "יהודי נולדתי ויהודי אשאר"

לא-מכבר הופיעה מהדורה חדשה ומעודכנת של סדרת הספרים 'ביאור סתומות רש"י', מאת הרב פינחס דורון (שפלטר). הרב דורון, תלמיד-חכם ומחבר פורה, משכונת הר-נוף בירושלים, יורד לעומקם של דברי רש"י, בעיקר במקומות שפירושיו נראים כסתומים, ומאיר אותם בגישתו הייחודית. בספריו אלה מרבה הרב דורון להישען על סדרת ליקוטי-שיחות מאת הרבי מליובאוויטש, אשר, כידוע, גילה דרך חדשה ומופלאה בהבנת פירוש רש"י לתורה.

סיפור חייו המרתק של הרב דורון (71) יכול אף הוא למלא ספר עב-כרס. הוא נולד בשנת תרצ"ג בעיר לנצוט שבגליציה ("עיר מלאה חכמים וסופרים, בימים ההם"), לאביו הרב משה, חסיד בלוז'וב ומתלמידי-החכמים הגדולים בעיר. מנעוריו התגלה כמחונן. "בגיל שש כבר החל אבי ללמוד עמי גמרא עם רש"י ותוספות".

נפלה למלכודת

אך אז הופרה השלווה. בשנת תרצ"ט כבשו הגרמנים את גליציה. יום אחד הכריזו כי כל יהודי שיישאר בתחום הכיבוש - יירה. זה היה קודם תעשיית ההשמדה המאורגנת. משפחתו עלתה על עגלה רתומה לסוס ויצאה במנוסה לעבר גבול פולין-רוסיה. לאחר מסכת תלאות, שבתוכה ניסיון זדוני של משיט רפסודה להפילם אל מי הנהר, הגיעו לעיר לובאצ'וב.

זמן קצר לאחר מכן הכריזו השלטונות על פתיחה מחודשת של הגבול והתירו לאזרחי פולין לשוב לביתם ולהצטייד. זו הייתה מלכודת מרושעת. אימו של הרב דורון התפתתה לשוב לביתה, אך בשובה מצאה גבול סגור ובהמשך מצאה את מותה באושוויץ. בחלוף תשעה חודשים הכריזו הרוסים על הפליטים היהודים כעל 'מרגלים גרמנים' והסיעו אותם בקרונות-משא אל יערות-העד בסיביר.

שלושה ימים

גופו החלש של האב לא עמד בתלאות. הוא חלה בשחפת ודעך למוות. באותו זמן כבר הפרידו השלטונות את פינחס ואחיו הגדול מאביהם ושלחו אותם לבית-יתומים פולני. בבית-היתומים סבלו השניים רבות. עם היוודע להם דבר מות אביהם, החליטו כי אין להם עוד מה לחפש ברוסיה. פינחס התגנב לרכבת של חיילים רוסים שנסעו לפולין. הוא היה כבן שתים-עשרה, אך בגלל תת-תזונה נראה צעיר בהרבה מגילו והחיילים חיבבוהו. בלי כרטיס נסיעה נאלץ לבלות את הלילות על גג הרכבת או על מוטות החיבור שבין הקרונות.

הנער הצעיר הגיע ללנצוט ורק אז נודע לו כי מכל יהודי עירו נשארו בחיים שרידים יחידים בלבד. לאחר נדודים הגיע לבית-יתומים של 'השומר הצעיר' בקרקוב. בהמשך חלה בדיפתריה ואושפז בבית-חולים נוצרי, ושם הציעו לו האחיות לבוא למנזר והבטיחו לו ביגוד חם ותזונה בשפע. הוא ביקש לשקול את ההצעה שלושה ימים, ואז הודיע: "יהודי נולדתי ויהודי אשאר".

האחים נפגשו

בעזרת בן-דוד שגילה אותו כבדרך מקרה, הגיע הנער למחנה-הכשרה דתי. גם אחיו, שנשאר בבית-היתומים ולאחר המלחמה הושב לפולין, גילה בדרך מופלאה, בעיר ברסלאו, את אח סבו וזה אימצו לבן.

הרב דורון עלה ארצה, נסע לארה"ב, שם חי רוב השנים ושם גם הוציא-לאור את מרבית חיבוריו (לא רק על רש"י). הוא הקים משפחה לתפארת של בנים תלמידי-חכמים וחסידים. לפני שנים אחדות שב לארץ והוא ממשיך בעבודותיו התורניות.


 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)