חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:28 כ"ב בכסליו התשפ"ד, 5/12/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

עם-ישראל ביופיו ובתפארתו
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1344 - כל המדורים ברצף
עם-ישראל ביופיו ובתפארתו
יש חדש
'סעודה קטנה' שמבטיחה אחדות
שמחת תורה
ריקוד מרפא
התפילות עולות בריקוד
הסוכה החשוכה
פריצת גדרי הגלות
כי ממצדה תצא תורה
טלטול ספר-תורה

בחודש החגים מתעוררת בלב המוני בית-ישראל נקודה יהודית פנימית ובלי לדעת למה הם מוצאים את עצמם בדרך אל בית-הכנסת

הימים האלה של חודש החגים מציגים את עם-ישראל במלוא יופיו ותפארתו. בתי-כנסת מלאים עד אפס מקום. המונים, אנשים, נשים וטף, המתקדשים ומיטהרים לקראת השנה החדשה. צעירים בעלי חזות 'חילונית' גמורה שצמים ביום-הכיפורים. סוכות שצצות בכל פינה. ועוד מעט נראה את המוני בית-ישראל רוקדים בהתרגשות עם ספרי-התורה. הלב מתרונן ממש.

המראה הזה מעורר השתאות. הלוא גדל כאן דור של 'תינוקות שנשבו' במלוא מובן המושג. הצעירים הישראלים אין להם כמעט מושג על התורה, המצוות, סידור התפילה ועד יסודות היהדות. כואב הלב לראות שוב ושוב שאפילו את פרשת 'שמע ישראל' מתוך סידור מנוקד אין הם יודעים לקרוא כהלכה.

ובכל-זאת מתעוררת בלב המוני היהודים האלה נקודה יהודית פנימית, ובלי לדעת למה הם מוצאים את עצמם בדרך אל בית-הכנסת או לקניית לולב ואתרוג. זו תופעה מופלאה שמעידה על כוחה של הנשמה היהודית הטמונה עמוק בלב כולנו.

מחזות מרגשים

חגי תשרי פותחים פתח להמוני יהודים לבטא את אמונתם ואת הקשר הפנימי שלהם לקב"ה ולתורתו. במרוצת השנה האמונה הזאת אינה באה תמיד לידי ביטוי, אבל בתקופת החגים אף הם חשים צורך לבטא את אהבתם לבורא העולם, והם באים בהמוניהם לבתי-הכנסת, כאילו כדי להצהיר: אף אנו יהודים!

זו השעה שבה פורצת המהות האמיתית של העם היהודי. פתאום מתברר שלב ישראל ער הוא. צריך רק למצוא את הנתיב אל ליבו של יהודי.

חסידי חב"ד נוהגים לצאת בחג הסוכות עם ארבעת המינים אל חוצות הערים ואל הפארקים הציבוריים ולהציע להמוני העם לקיים את המצווה. מרגש לראות את ההיענות ואת השמחה שבה הציבור מברך על הלולב והאתרוג. כמעט אין מי שמסרב. אין חומות ואין מחיצות. יש רק יהודים חמים שמבקשים להתחבר אל מסורת אבותיהם.

ועל כולם – שמחת-תורה. המחזה של המוני יהודים, מכל חלקי העם בישראל, שממלאים את בתי-הכנסת ולאחר מכן את כיכרות הערים שבהן נערכות ההקפות השניות – הוא מחזה מפעים ומרגש. אבות מרכיבים את ילדיהם על כתפיהם. צעירים רוקדים בלי הפוגות, עד שהם נשטפים זיעה של מצווה. השמחה היהודית הטהורה חודרת ללב כול ומפילה את כל המחיצות.

יהודים כל השנה

האתגר הגדול של דורנו הוא לפתוח נתיב קבוע לאותה נקודה יהודית עמוקה. ללבות בעדינות וברגישות את הגחלת הפנימית הזאת, ולהפוך את הזיקה היהודית לכוח מניע בחיי היום-יום. חודש החגים צריך לתת לנו כוח להיות יהודים כל ימות השנה, ולא בחגים בלבד.

ועם זה ראוי לזכור את מאמר חז"ל "לא עליך המלאכה לגמור". כל אחד ואחת מאיתנו נדרשים לפעול כדי לעורר את ליבו של עוד יהודי ועוד יהודי, אבל את השלמת המלאכה יעשה משיח-צדקנו, שיעורר את עם-ישראל כולו לשוב אל ה' ותורתו, ויביא את כולנו אל הגאולה האמיתית והשלמה.

:
שמחת בית השואבה במקדש (באדיבות מלכות וקסברגר)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)