חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:39 זריחה: 5:38 כ"ה באייר התשפ"ב, 26/5/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הסוכה שמגינה על העולם
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1343 - כל המדורים ברצף
הסוכה שמגינה על העולם
יש חדש
שמחה על נתינת התורה
סוכות
פטורים ומהדרים
אין צער בסוכה
תקיפות יהודית
האור המקיף
ושמחת בחגך עם יצחק פוקס
ברכת 'לישב בסוכה'

הסוכה מבטאת את חסדי הבורא ואת העובדה שאנחנו חוסים בצילו ובוטחים בו. חג הסוכות מעניק כוח להבאת יציבות ושלום לכל העמים

העולם בימינו נראה מאוד לא יציב. התמורות המתחוללות במדינות ערב, שנראו בתחילה כ'אביב ערבי' ובהמשך התחוורו כ'חורף אסלאמי', מעוררות דאגה בלב רבים. חתירתה של איראן להשיג נשק גרעיני מדידה שינה מעיני גורמי הביטחון ומאיימת על שלום העולם. גם תהליכים בתוך מדינות אירופה אינם תורמים לתחושת שקט ויציבות.

אנחנו מתחילים שנה שבה צריכות להתקבל הכרעות חשובות, ואין איש יכול לחזות את התפתחויות העניינים בשבועות ובחודשים הקרובים. האם העולם ירכז כוח חזק דיו לסכל את איומי איראן, או שאנחנו ניאלץ לפעול? ואם אכן יפרוץ עימות צבאי, האם יישאר מצומצם או יתרחב לכמה זירות?

תפילה לשלום העולם

גורמי הביטחון ומקבלי ההחלטות עוסקים בניתוח ההיבטים הצבאיים והמדיניים של המציאות המורכבת, אבל אנחנו, הציבור הרחב, איננו יכולים להועיל יותר מדיי בתחומים האלה. הדבר הנדרש מאיתנו בשעה זו הוא לחזק את האמונה. לבטוח בבורא-העולם ולהשליך עליו את יהבנו.

חג הסוכות מסמל את האמונה הזאת בקב"ה ואת הביטחון המוחלט בישועתו. אנחנו יושבים בסוכות, המזכירות את ענני הכבוד שבהם הקיף אותנו הקב"ה בצאתנו ממצרים. כשם שאז הגנו העננים הללו על בני-ישראל מפני כל צרה, כך גם הסוכה מבטאת את חסדי הבורא ואת העובדה שאנחנו חוסים בצילו ובוטחים בו.

בזמן שבית-המקדש היה קיים היו מקריבים בחג הסוכות שבעים פרים, כנגד שבעים אומות-העולם. החג הזה מבטא אפוא את התפילה לשלום העולם כולו, וממנו בא הכוח להבאת יציבות ושלום לכל העמים. כשאנחנו חוגגים את חג הסוכות ומקיימים את מצוות הישיבה בסוכה וארבעת המינים, אנחנו שואבים מלוא חופניים כוחות של אמונה וביטחון, שיעמדו לנו במשך השנה כולה.

להאמין ולבטוח

אכן, יהודי נדרש לעשות ולפעול ולא לשבת בחיבוק ידיים ולצפות לישועת ה'. העשייה וההתמודדות אינן סותרות את האמונה אלא נובעות ממנה. הקב"ה אומר לאדם: "וברכך ה' אלוקיך בכל אשר תעשה" – האדם נדרש לפעול ולעשות, וזה הכלי שבו שורה ברכת ה'. ובכל-זאת, לצד העשייה והפעילות הארצית עלינו לחזק את האמונה בה' ולבטוח בו, ולהתפלל שהדברים ייפתרו בבחינת "ה' יילחם לכם ואתם תחרישון".

בעשורים האחרונים אפשר לראות כיצד הקב"ה מנהיג את העולם, בניגוד גמור לכל התחזיות וההערכות האנושיות. מתחוללים אירועים כבירים, שמשנים את פני העולם, ומשאירים את האנושות כולה משתאה ונדהמת. כך היה לפני שני עשורים, כאשר ממלכת הכפירה והרשע של הקומוניזם קרסה בבת-אחת, ומסך הברזל נפל בקול רעש גדול. כך היה לפני עשור, עם הפיגוע במגדלי התאומים בארה"ב ושרשרת האירועים שהתפתחו בעקבותיו.

בכוחנו לחזק את שלום העולם על-ידי חיזוק הצד הרוחני שלנו. חיזוק האחדות היהודית, שגם היא ממאפייניו של חג הסוכות, עושה אותנו כלי לברכת ה' – "ברכנו אבינו כולנו כאחד", ובזכותה נעבור בשלום גם את המבחנים שלפנינו. חג שמח!


האחדות היהודית היא ממאפייני חג הסוכות (צילום: יוסי זלינגר)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)