חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:10 זריחה: 6:38 ד' בשבט התשפ"ג, 26/1/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

האם יהיה מניין באלכסנדרייה?
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1341 - כל המדורים ברצף
גיל ורעד, תקווה וחרדה
יש חדש
העצם של כל יהודי
ראש-השנה
בשעת הניגונים
מפתח לכל השערים
בזכות הגנב
הקב"ה יוצא מהגלות
האם יהיה מניין באלכסנדרייה?
בקשת צרכיו בראש-השנה

בשלושת החודשים האחרונים עוסק יפת חסון (ג'פרי הנסון) רק בדבר אחד: ארגון מניין לתפילות ראש-השנה בבית-הכנסת 'אליהו הנביא' בעיר אלכסנדרייה שבמצרים. עשרות שנים יפת מביא לבית-הכנסת מתפללים. השנה שלטונות מצרים לא אישרו את הנסיעה. "אני מאמין ובטוח שנצליח לבסוף לארגן מניין. קשה לי לחשוב על ראש-השנה בלי תפילה בבית-הכנסת באלכסנדרייה", הוא אומר.

מה ליהודי בן 81 מרמת-גן ולמניין במדינה שעברה הקצנה מוסלמית? הוא נולד בשנת תרצ"א (1931) באלכסנדרייה. "כל חוויות הילדות שלי היו סביב בית-הכנסת הזה", הוא נזכר בנוסטלגייה. "שם חגגתי את בר-המצווה ושם גם למדתי פיוטים". כמה שנים אחרי בר-המצווה נעשה חזן בית-הכנסת בשבתות ובימים הנוראים. בהיותו בן 27 עבר להתגורר בבריטניה. אחרי מלחמת ששת הימים החליט לעלות לארץ-ישראל.

יותר מאלפיים יהודים

הרבה אנחות משמיע יפת במהלך השיחה על הקהילה היהודית במצרים, שנמחקה לגמרי: "מתוך עשרות-אלפי יהודים נשאר באלכסנדרייה יהודי אחד בלבד. אבדה קהילה עם מורשת יהודית עשירה ומופלאה".

מספר היהודים המקומיים הצטמצם בחלוף השנים, אבל יפת לא ויתר. בכל שנה דאג להביא מניין מתפללים לבית-הכנסת. "נלחמתי על זה", הוא אומר. "כשאני נזכר שהיו יותר מאלפיים יהודים בתפילות בימים הנוראים בבית-הכנסת, נצבט לי הלב. איך אפשר להזניח את בית-הכנסת?!".

חזר לעמוד התפילה

לאחר חתימת הסכם השלום בין ישראל למצרים פתח עסק תיירותי בין המדינות וחזר לבית-הכנסת: "היו לי משרדים בישראל ובמצרים. בחודש החגים הראשון לפתיחת העסק התפללתי בבית-הכנסת באלכסנדרייה. לא רציתי לוותר על ההזדמנות להיות שם חזן. זה היה מרגש לחזור לעמוד התפילה שלא השתנה מהילדות".

הוא נזכר ביום-הכיפורים לפני כמה שנים. "כבר התקרבתי לגיל שמונים, אבל לא ויתרתי על הזכות. עמדתי על הדוכן מתפילת שחרית ועד אחרי תפילת ערבית, בלי הפסקה. אחרי ערבית נשארתי לעמוד כחצי שעה ליד הדוכן. אני מחובר לדוכן התפילה הזה", הוא אומר בקול נרגש. "אתה מבין מה זה לעמוד על דוכן ולהיזכר שעמדת במקום הזה יותר מיובל שנים?".

לשמור על הנכסים

התפילות בבית-הכנסת סייעו גם לדיפלומטים יהודים ששירתו במצרים. "הם התלהבו לגלות שעדיין יש מניין באלכסנדרייה", אומר יפת. "פעם אחת באה משפחה שהוריה חיו באלכסנדרייה. לקחתי את בני המשפחה לסיור בבית-הקברות, והם מצאו את קברי ההורים".

אף-על-פי שהקהילה המקומית נמחקה, יפת מאמין שאסור להרים ידיים: "יש לקהילה נכסים יקרי-ערך. בתי-כנסת מפוארים, בית-קברות שבו קבורים רבים מאנשי הקהילה, ובהם אבי וסבי. מבנה גדול של תלמוד-תורה. מבנה של בית-רפואה. אני חושש מאוד שהשלטונות במצרים ישתלטו על כל המקומות הללו שעדיין רשומים על שם הקהילה היהודית".


יפת. "מוכרחים לארגן מניין" (צילום: ברוך יערי)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)