חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:29 י"ג בכסליו התשפ"ג, 7/12/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ראש-השנה
מן המעין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1341 - כל המדורים ברצף
גיל ורעד, תקווה וחרדה
יש חדש
העצם של כל יהודי
ראש-השנה
בשעת הניגונים
מפתח לכל השערים
בזכות הגנב
הקב"ה יוצא מהגלות
האם יהיה מניין באלכסנדרייה?
בקשת צרכיו בראש-השנה

'לעשר' את הבהמה

"באחד באלול ראש השנה למעשר בהמה" (ראש-השנה ב). בימי חודש אלול צריך כל יהודי להשתדל 'לעשר' את ה'בהמה', לטהר את עצמו ולעקור מתוכו את הבהמיות, וכך להכין את עצמו לקראת ראש-השנה ויום-הכיפורים.

(המגיד מקוזניץ)

חכמת פתיחת הלב

"תקיעת שופר חכמה ואינה מלאכה" (ראש-השנה כט). לא מלאכת התקיעה היא העיקר בתקיעת השופר, אלא העיקר הוא לפתוח את שערי הלבבות ולעורר את השומעים לתשובה.

(רבי בונם מפשיסחה)

עול בשמחה

בראש-השנה יש לקבל עול מלכות שמים בשמחה, שהעול לא יהיה על האדם למשא. כך היה בעת קריעת ים-סוף, שבני-ישראל קיבלו עליהם עול מלכות שמים, באומרם "ה' ימלוך לעולם ועד", מתוך שירה ושמחה. בכל ראש-השנה יש לקבל עול מלכות שמים מחדש, בשמחה גדולה יותר וברצון נעלה יותר.

(הצמח-צדק)

מהות היום

הקבלת עול שבכל יום, ובמיוחד בעת קריאת שמע, היא התחלה ויסוד בלבד להנהגת האדם במשך היום, ואילו הקבלת עול של ראש-השנה היא מהותו ותוכנו של יום זה.

(הרבי מליובאוויטש)

תיקון המידות

הרבי הרש"ב מליובאוויטש היה מזהיר לבקש במיוחד בראש-השנה ולעורר רחמי שמים מתוך בכייה והתעוררות פנימית על תיקון המידות ועל הנהגה במידות חסידיות.

ממשלה ומלוכה

בתחילת הבריאה היה הקב"ה בבחינת מושל, עד שבא אדם הראשון, יצור בעל בחירה, והמליך את הקב"ה למלך, באומרו "ה' מלך גאות לבש". הדבר חוזר ונשנֶה בכל ראש-השנה, כאשר אנו ממליכים את הקב"ה למלך.

(שיחות קודש)

יש תקווה

'שופר' ראשי תיבות שורש פורה ראש ולענה. אפילו מי שנפל לגמרי לידי הסטרא-אחרא, והוא שקוע במ"ט שערי טומאה, בכוחו להתעלות על-ידי תקיעת השופר.

(היהודי הקדוש)

בזכות הרעות

"עלה אלוקים בתרועה" (תהילים מז,ו). 'אלוקים' זו מידת הדין; 'בתרועה', לשון רֵעות. כאשר ישראל שרויים באהבה ובאחווה וברֵעות מתעלית מידת הדין מעליהם.

(רבי אברהם מצ'כנוב)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)