חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:36 ט"ו בסיון התשפ"ד, 21/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

רק ביקשו ממנו להיות 'עשירי'
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1340 - כל המדורים ברצף
מה באמת העיקר בחיים?
יש חדש
ידיעה ודאית ש"תבוא אל הארץ"
ביכורים
לשוב מתוך רווחה
איפה לחפש
זעקת הסליחות
שאי סביב עינייך
רק ביקשו ממנו להיות 'עשירי'
י''ג מידות ביחיד

המתפללים בבית-הכנסת השכונתי בצפת התקשו למצוא עשירי לתפילת מנחה. יום אחד עבר לידם נער בלי כיפה וכדורסל בידו. הוא חזר זה עתה מהמגרש. "צדיק, בוא תשלים מניין", קראו לעברו המתפללים. הוא השיב שהוא ממהר לשוב לביתו. "ייקח רק כמה דקות", הפצירו בו והוא נענה. במהלך התפילה ישב ורק ענה 'אמן'. הוא אפילו לא ידע כיצד מחזיקים סידור.

גם למחרת ביקשו ממנו להשלים מניין, והנער כבר הבין שאי-אפשר להתחמק. הפעם היה התשיעי, ונאלץ להמתין כמה דקות לבוא העשירי. בינתיים, צפה במתפללים המעטים שהשתתפו בשיעור תורה. עברו כמה חודשים. הנער בן השש-עשרה החל להתעניין במסורת, עד שנעשה זה שפתח את בית-הכנסת לתפילת מנחה וערבית. "אלה היו טפטופים קלים שנהפכו לזרם שוצף", הוא מספר.

נער בג'ינס נכנס לישיבה

הנער הזה הוא כיום הרב אדיר עמרוצי (37), ראש-ישיבה לנערים מתקרבים בתל-אביב ורב בישיבה הספרדית המפורסמת 'כיסא רחמים' בבני-ברק. בני המשפחה לא אהבו את ההתקרבות לשמירת תורה ומצוות, ומקצתם אף ניתקו עמו קשר לזמן-מה. הם חלמו שילמד במכללת תל-חי, אבל לנער היו תכניות אחרות. הוא החליט ללמוד ב'כיסא רחמים'. "עבדתי במפעל בצפת כמה חודשים", מספר הרב עמרוצי. "בכסף שצברתי קניתי תפילין חדשות, ובחמישים השקלים שנותרו נסעתי בפעם הראשונה לבני-ברק".

זה קרה השבוע, לפני עשרים ואחת שנים. נער לבוש מכנסי ג'ינס וחולצת טריקו נכנס להיכל הישיבה. הוא התקבל בחיוך על-ידי ראש-הישיבה, הרב מאיר מאזוז. "אחיו, הרב צמח, החל ללמד אותי ממש מאפס", אומר הרב עמרוצי. לימים נעשה הוא עצמו מגיד-שיעור בישיבה ומקורבו של ראש-הישיבה.

התלמיד נהפך לרב

חלפו שנים, הרב עמרוצי הקים בית בישראל והחל לעסוק בקירוב יהודים, בעיקר בשכונת שפירא בתל-אביב. הוא מוסר שיעורים בתל-אביב, בראשון-לציון, באור-יהודה ועוד. במרוצת השנים גם הוציא-לאור ארבעה-עשר ספרים, ובהם 'אביעה סליחות' – ביאור על הסליחות.

כמי שעשה את הדרך לעבר התשובה הוא מבין היטב את התהליך העובר על בעלי-תשובה. הוא ממליץ למתקרבים: "רצוי תמיד להתקרב עם עוד מישהו, בן משפחה או חבר. זה הרבה יותר קל".

לבדוק מה נכנס

בשנה האחרונה נחשף הרב עמרוצי לציבור בתכנית ברדיו 'קול-חי', שבה הוא מעניק ייעוץ אישי למאזינים שעולים לשידור. בתכנית ובשיעורים הוא מעודד את הציבור לקבל עליהם התחזקות בענייני תורה ומצוות. "אתה רואה דברים מדהימים", הוא מספר. "ראיתי אנשים שחלו במחלה הנוראה, ונרפאו בזכות החלטה להשתתף בקביעות בשיעור".

בימי אלול אלה הרב עמרוצי מעלה נקודה להתעוררות: "רבים בעם מתקרבים לאור התורה, אבל באותה שעה חודרים לבתיהם של יהודים שומרי תורה ומצוות דברים לא-רצויים, שמן הראוי להתרחק מהם. צריך להתחזק לשמור על קדושה וטהרה, והקב"ה יעניק לנו את כל הברכות".


מהמגרש לישיבה. הרב אדיר עמרוצי


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)