חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:41 ז' בתמוז התשפ"ב, 6/7/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

תלמידי הבעש"ט נחשפים
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1339 - כל המדורים ברצף
לעשות תשובה מתוך שמחה
יש חדש
לרתום את היצר
כלאיים
אבֵדת הנפש
שבח וטענות
סיפור חיים
גלות של 'רגע קטון'
תלמידי הבעש"ט נחשפים
השבת אבֵדה

בשבוע שעבר נערכה בבית-כנסת בבני-ברק התוועדות חסידים צנועה, לרגל יום ההילולא של אחד מתלמידי הבעל-שם-טוב. לאיש מהמשתתפים לא היה קשר משפחתי לאותו חסיד, ששמו מוכר רק לעוסקים במחקר החסידות. בראש השולחן ישב הרב מנחם-מנדל ויז'ניצר, תושב העיר, וסיפר סיפורים מופלאים על בעל ההילולא, לצד קורות חייו, כפי שדלה ממחקרים שערך במרוצת השנים.

זו חוליה קטנה בפעילותו של הרב ויז'ניצר להנצחת זכרם של תלמידי הבעש"ט, מייסד תורת החסידות, במסגרת מכון שהקים לפני עשרים ושבע שנים – 'נחלת צבי – הפצת תורת החסידות ותולדותיה'. רבים מאותם תלמידים של הבעש"ט לא היו מוּכרים, וחשיפתם והנצחתם באה בזכות פעילותו המאומצת של הרב ויז'ניצר וצוות המכון.

הזמר חזר לשורשים

לפני כמה שבועות נכנס אל משרדי המכון זמר ישראלי מפורסם. "רציתי לברר פרטים על סבא-רבא שלי, רבי פינחס שפירא מקוריץ", ביקש הזמר. הסבא היה מגדולי תלמידיו של הבעש"ט. זמן רב חיפש הזמר כל בדל של מידע עליו, ולבסוף בא למכון 'נחלת צבי', ומצא שם חומר שלא יסולא בפז.

הרב ויז'ניצר סייע לזמר במידע, ואף גילה לו שיום השנה לפטירתו של רבי פינחס חל ביום שלישי השבוע, י' באלול. "כמו האיש הזה יש רבים, מכל גוני הקשת, שבאים לברר פרטים על סביהם, שהיו מתלמידי הבעש"ט", אומר הרב ויז'ניצר.

זיכרון מחודש

המכון הוקם בערב חג השבועות תשמ"ה, במלאות 225 לפטירת הבעש"ט. הרב ויז'ניצר החליט למסד את פעילותו להנצחת תלמידי הבעש"ט, לעילוי נשמת אביו, שנפטר באותה שנה. במשך השנים פרסם יותר משלושים ספרים, העוסקים בתולדות החסידים, הדפיס ספרים עתיקים, שעסקו בחייהם ובתורתם, במהדורה מחודשת ומאירת עיניים, זאת לצד עוד מיזמי זיכרון, כמו הוצאה-לאור של חוברות העוסקות במחקר על התלמידים הדגולים. בזכות פעילותו גם נחשפו קבריהם של רבים מתלמידי הבעש"ט.

"אחרי השואה", מספר הרב ויז'ניצר, בנם של ניצולי שואה, "זיכרונם של רבים מתלמידי הבעש"ט נמחק. בעקבות פתיחת המכון נפתח למעשה צוהר לזיכרונם המחודש". עם השנים טיפח שיטות לעורר עניין בקרב הדור הצעיר. "יש ירידת הדורות, היום צריך לתת הכול בדרך חדשנית, כמו שנותנים לילד לשחק, ואגב המשחק מאכילים אותו"...

קיימים בזכות הבעש"ט

לא היה פשוט לאתר את שמות תלמידי הבעש"ט. "כל תלמיד הוא עולם לעצמו", מסביר הרב ויז'ניצר. "אנחנו מתמקדים בתלמידי הבעש"ט בעיקר בשני הדורות הראשונים. לפני זמן הצלחנו לגלות את שמו של אחד התלמידים בזכות כמה שורות שמצאנו בספר מסויים". לצורך העבודה הוא מבקר בספריות, נובר בארכיונים עולמיים ועוקב אחר כל פרסום הקשור בבעש"ט.

ערב ח"י באלול אומר הרב ויז'ניצר: "בלי הבעש"ט לא היינו קיימים בכלל. אם עד היום יש כל-כך הרבה פרטים חדשים על תלמידי הבעש"ט, סימן שהוא מוסיף לחיות איתנו".


הרב ויז'ניצר. בעקבות התלמידים (צילום: באדיבות 'קשר איתן')


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)