חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:40 זריחה: 6:07 כ"א באדר א' התשפ"ד, 1/3/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

עקב
מן המעין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1336 - כל המדורים ברצף
לחזור לעובדות היסוד
יש חדש
הגילוי האלוקי מאיר תמיד
עקב
איזו מנוחה
תפילה בלב שבור
פרנסה בכבוד
גאולה בתפילה
לחוש את כאב הזולת
שתייה בסעודה

המצוות הקלות

"והיה עקב תשמעון... ושמר ה' אלוקיך לך את הברית ואת החסד אשר נשבע לאבותיך" (דברים ז,יב). אם את המצוות הקלות שאדם דש בעקביו תשמעון, אזיי "ושמר ה' אלוקיך לך את הברית ואת החסד".

(רש"י)

אחרית דבר

לתחילת דבר קוראים 'ראש' ולאחרית דבר 'עקב'. האחרית והתוצאה של 'תשמעון' תהיה שהקב"ה ישמור לך את הברית ואת החסד אשר נשבע לאבותיך.

(רמב"ן)

שמחה מענווה

'והיה' הוא לשון שמחה. תהיה שמחה למעלה אם תהיו בעיניכם בבחינת 'עקב', שתתנהגו בענווה, כמאמר הכתוב (ישעיה כט,יט) "ויִספּוּ ענווים בה' שמחה".

(חסד לאברהם)

שמחה מעמידה בניסיונות

שמחה תהיה במרום אם בזמן של 'עקב', בעקבתא דמשיחא, בשעה שבני-ישראל יתנסו בניסיונות קשים, וקשה  יהיה לשמור את תורת ה' ומצוותיה, גם אז 'תשמעון' בקול ה'. מסירות-נפש זו תגרום שמחה רבה למעלה.

(אור לחיים)

שני פירושים

שני פירושים למילה 'עקב' – מצוות קלות, ותקופת עקבתא דמשיחא. שני הפירושים קשורים זה בזה, שכן בקיום המצוות הקלות ובעבודת ה' בעקבתא דמשיחא באה לידי ביטוי ההתבטלות הגמורה לה'.

(לקוטי שיחות)

לשמוע כל צעד

בכל צעד שהאדם עושה עליו 'לשמוע' ולהטות אוזנו אם הוא ממלא בזה את רצון ה'. זהו "והיה עקב תשמעון" – על כל צעד תשמעו ותיתנו דעתכם אם זה רצון ה'.

(רבי משה-לייב מסאסוב)

עד העקב

"והיה עקב תשמעון" (דברים ז,יד). השגת המוח צריכה לחדור עד ה'עקב', כמו שנאמר (בראשית כו,ה): "עקב אשר שמע אברהם בקולי" –  ה'שָׁמע בקולי' של אברהם חדר עד ה'עקב'.

(שיחות קודש)

המטרה העליונה

פירוש המילה 'עקב' הוא בעבור, כמו "עקב אשר שמע אברהם בקולי". יהודי צריך לזכור שעבודתו בלימוד התורה ובקיום המצוות היא בעבור מטרה עליונה – התקשרות עם נותן התורה ומצַוֵוה המצוות.

(הרבי מליובאוויטש)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)