חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:45 זריחה: 5:50 י"ד בתמוז התשפ"ד, 20/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הגילוי האלוקי מאיר תמיד
שולחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאויטש, מעובד ע"י צ. לבנוני
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1336 - כל המדורים ברצף
לחזור לעובדות היסוד
יש חדש
הגילוי האלוקי מאיר תמיד
עקב
איזו מנוחה
תפילה בלב שבור
פרנסה בכבוד
גאולה בתפילה
לחוש את כאב הזולת
שתייה בסעודה

ייחודה של ארץ-ישראל על הארצות האחרות מתואר בפרשתנו: "ארץ אשר... תמיד עיני ה' אלוקיך בה, מרֵשית השנה ועד אחרית שנה". בארץ-ישראל שורה קדושה עליונה, וניכר בה שהקב"ה משגיח עליה במיוחד, מתחילת השנה ועד סופה.

ברובד הרוחני, ארץ-ישראל מציינת מצב של גאולה, של קדושה גלויה, של דבקות בקב"ה. לעומתה, חוץ לארץ מייצגת את 'ארץ העמים' שאין בה קדושה גלויה, שאין חשים בה בגלוי את עיני ה' והשגחתו. 'חוץ לארץ' מבטאת גלות, ובעבודת ה' היא מסמלת פעולות חולין גשמיות המנותקות מהקדושה האלוקית.

'חוץ לארץ' רוחני

על ארץ-ישראל נאמר שעיני ה' בה מראשית השנה ועד אחרית שנה. ראשית השנה היא ראש-השנה, יום שבו אנו מקבלים עלינו עול מלכות שמים. אולם לא בכל ימות השנה אנו חשים אותה קדושה וקבלת עול מלכות שמים  כמו בראש-השנה. רוב ימות השנה הם ימי חול, שבהם האדם עוסק בענייני החולין ונדרש למלא את צורכי הגוף באכילה ושתייה וכדומה.

כך יש מצב שבמשך השנה כולה היהודי הוא בבחינת 'חוץ לארץ'. אין אצלו מצב של "עיני ה' אלוקיך בה" כמו ב'ראשית השנה'. במהלך ימות השנה אין הוא חש אותה התבטלות לקב"ה ואותה הרגשה שכל מהותו היא עבודת הבורא. יש רגעים ושעות שבהם הוא עסוק בענייני העולם, ואז הוא מרגיש את עצמו ואת צרכיו ולא את היותו בטל לקב"ה.

'ארץ-ישראל'

לעומת זה, ארץ-ישראל מייצגת מצב שבו הקדושה ניכרת וגלויה "מראשית השנה ועד אחרית שנה". בראש-השנה הוא המליך עליו את הקב"ה למלך, ובמשך כל יום במהלך השנה האדם מרגיש התבטלות לקב"ה וקבלת עול מלכות שמים. גם בעיסוקי החולין שלו הוא חש את הקדושה, ועושה אותם לשם שמים ובבחינת "בכל דרכיך דָעֵהוּ".

כשהאדם עומד בדרגה הזאת הוא רואה את הקדושה ואת הגילוי האלוקי גם בענייני הטבע. גם הדברים הרגילים והשגרתיים ביותר נראים בעיניו כפי שהם באמת – כוח אלוקי, שאמנם מתלבש בטבע, אבל זה כוחו של הקב"ה.

גאולה בחיי היום-יום

יהודי צריך לזכור שהואיל ובארץ-ישראל ישנו גילוי של הקדושה "מרֵשית השנה ועד אחרית שנה", היהודי מקבל כוח שגם בחייו היום-יומיים ובחיי החולין שלו יישאר דבוק בקדושה. יהודי אינו מסתפק בגאולה משעבוד לאדם אחר, אלא הוא חותר להשתחררות גם מהשתעבדות לצרכים הגשמיים ושואף להיות בן-חורין אמיתי.

זה מצב הגאולה שיהודי נדרש להביא את עצמו אליו – להפוך גם את הצרכים הגשמיים ואת חיי החולין שלו לחלק מעבודת ה', ולגלות שגם כשהוא עוסק בהם "תמיד עיני ה' אלוקיך בה" – האור האלוקי מאיר בהם והקדושה גלויה בכל עת ובכל רגע. זה הכלי לגאולה האמיתית והשלמה, שבה הגילוי הזה יאיר בכל העולם כולו.

(תורת מנחם כרך לג, עמ' 220)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)