חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:37 י"ט בסיון התשפ"ד, 25/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

אין עוד מלבדו
מן המעין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1335 - כל המדורים ברצף
שלמות המשפחה דורשת תחזוקה
יש חדש
איך האמינו בדורות קודמים
אין עוד מלבדו
ושיננתם לבניך
מעלת היהודי הפשוט
תקלה לשם תקנה
העלייה שאחרי הירידה
סיפור התפילין וסגירת מעגל
נשים במצוות אהבת ה'

ידיעה אחת ואין עוד

"וידעת היום והשבות אל לבבך כי ה' הוא האלוקים בשמים ממעל ועל הארץ מתחת אין עוד" (דברים ד,לט). אין צורך לדעת יותר מאשר "ה' הוא האלוקים בשמים ממעל ועל הארץ מתחת אין עוד". הידיעה הזאת היא השורש והיסוד לכל הידיעות כולן.

(רבי אהרן מקרלין)

העולם אין ואפס

השמים והארץ וכל צבאם נתהוו מן האַיִן והאפס המוחלט בדבר ה', וגם עכשיו ניצב דבר ה' בתוך הבריאה ושופע בה תמיד בכל רגע, ומהווה אותה מאין ליש. נמצא שהעולמות בטלים במציאות לגמרי לגבי דבר ה'. אלא שהן-הן גבורותיו של הקב"ה, שהעולמות נראים כאילו הם דבר בפני עצמו.

(תניא)

להשיב אל הלב

הידיעה כשהיא לעצמה אינה מספקת. הידיעה צריכה לחדור ללב פנימה, שהרצון והמידות יותאמו לידיעה הזאת. זוהי עבודת היום של יהודי. המרחק בין 'וידעת' ל'והשבות אל לבבך' הוא כמרחק שבין 'וידעת' לאי-הידיעה.

(רבי ישראל מסלנט)

אין מציאות

"אין עוד מלבדו" אין משמעו רק לשלול מציאות של 'אלוקות' כלשהי חוץ מהבורא יתברך, אלא שאין עוד מציאות כלל. אין שום מציאות מלבד מציאותו של הקב"ה. כל הבריאה בטֵלה כלפי החיות האלוקית המחיה אותה בכל רגע מאַיִן ליֵש. זו המשמעות הפנימית של המושג 'אחדות ה'' – כשם שקודם בריאת העולם היה ה' אחד ואין זולתו, כך גם אחרי הבריאה הוא לבדו ואין זולתו.

(דרך מצוותיך)

להתבונן ביום-יום

המתבונן בחיי היום-יום ורואה את השגחת ה' עליו וכמה ניסים נסתרים נעשים לכל אחד ואחד, אזיי ישים אל ליבו כי "ה' הוא האלוקים". זהו "וידעת היום" – בעקבות היום ומאורעותיו תבוא לידי הכרה שה' הוא האלוקים אין עוד.

(עיטורי תורה)

אלוקות בטבע

שם אלוקים מייצג את הכוח האלוקי המתלבש בבריאה. אומרת התורה: "הוי'ה הוא האלוקים". שם הוי'ה, שלמעלה מהטבע, היה הווה ויהיה כאחד, הוא האלוקים. גם הטבע הוא אלוקות, אלא שהדבר מוסתר ונעלם.

(ספר המאמרים קונטרסים)

להפוך גשמיות לרוחניות

"ומי כעמך כישראל גוי אחד בארץ" (שמואל-ב ז,כג). עם ישראל, גם כשהוא שקוע בארציות העולם, עדיין הוא קשור בה' אחד. השם יתברך עושה מן הרוחניות גשמיות, ועם ישראל יוצר מן הגשמיות – רוחניות.

(אדמו"ר הזקן)

שיברון-לב של חסיד

חסידים אמרו: כשיהודי הולך ברחוב, עליו להיות שבור מעצם הרגשתו שהעולם הוא מציאות.

(אוצר פתגמי חב"ד)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)