חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:17 זריחה: 6:01 ט"ז בניסן התשפ"ד, 24/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

המורים והמחנכים ראויים לתודה
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1333 - כל המדורים ברצף
המורים והמחנכים ראויים לתודה
יש חדש
מיתת אהרון וחורבן המקדש
גלות וגאולה
עונש או פרס
מקור העצבות
הלוואה ושכרה
אריכות הגלות
יהודי נשאר יהודי
תשעה באב נדחה

אנחנו תובעים מהמחנכים, ובצדק, מאה אחוזים של שליטה עצמית ואחריות; אך האם אנחנו, ההורים, נוהגים תמיד בשיקול-דעת?

בשבוע הבא תסתיים שנת הלימודים בתלמודי-התורה ובישיבות. הצוות החינוכי יֵצא לפגרה קצרה, שבה ישאב כוח להתחיל שנה חדשה. בעוד כמה שבועות יעמדו המורים והמחנכים מחדש מול עשרות תלמידים, וינסו ללמד, להקנות דעת, לחנך ולהדריך, מתוך השלטת משמעת והענקת שימת-לב לכל הכיתה. כך יום-יום, שנה שלמה.

מדברים על השחיקה הגבוהה של מקצוע ההוראה, ובצדק. לא פשוט להתייצב יום-יום מול קהל צעיר, נמרץ ותוסס, שמתעניין הרבה יותר במשחקים מבדברים שהמורה מבקש ללמד, ולמצוא בכל-זאת דרך לגרום לו ללמוד ולהקשיב. לכל זה מצטרפת התמודדות עם הפרעות בכיתה, מריבות בין תלמידים, יצר השובבות של מקצתם. ומהי בדיוק הנוסחה לקדם את התלמידים החלשים בלי לגרום למוכשרים ולמצטיינים להשתעמם?

ממהרים לבקר

רבים מהמחנכים חשים שהציבור אינו מעריך כראוי את עבודתם, אך ממהר מאוד למתוח עליה ביקורת. המורים אינם מושלמים, ורבים מהם טועים ושוגים, אך האם אנחנו, ההורים, נוהגים תמיד בשיקול-דעת? האם איננו יוצאים לפעמים מכלינו?

אנחנו תובעים מהמחנכים, ובצדק, מאה אחוזים של שליטה עצמית ואחריות. מילה לא-נכונה, שיפוט שגוי, החלטה מוטעית – יכולים לגרום נזק שלא יוכל לתקון. המורים צריכים להרגיש כמו מנתח לב, שאסור לו לטעות אפילו פעם אחת, כי טעות אחת שלו משמעותה אבדן חיים. אבל האם אנחנו לפחות מבינים את משמעותה של התביעה הזאת?

אחרי שנה תמימה של התמודדות חינוכית יום-יומית מגיעה למחנכים תודה ענקית. נוסיף לתבוע מהם להשתלם, ללמוד כלים ושיטות, להשתפר ולהתקדם – אך מאחורי התביעות הצודקות עלינו להביע את ההכרה בגודל עבודתם, באחריות שעל כתפיהם, במסירות הבלתי-רגילה הנדרשת מהם ובכוחות-הנפש שהם משקיעים יום-יום.

אתגרי ימינו

הדרישות של ההורים עולות משנה לשנה, וזה תהליך מבורך. בעבר הסתפקו ההורים במלמדים מומחים פחות וחשבו שזו דרך העולם. כיום הם רוצים שהמורים יהיו המעולים והמוכשרים ביותר. עקב הלחץ הזה מוסדות החינוך מתאמצים להעסיק את המורים הטובים והמוכשרים ביותר, והילדים יוצאים נשכרים.

חלפו הימים שבהם מקצוע ה'מלמד' היה פתרון לכל מי שלא מצא פרנסה. כיום המורים נבחרים בקפידה. הם לומדים ומשתלמים, חולקים ניסיון, נעזרים באנשי מקצוע מכל התחומים. המעורבות של ההורים תורמת גם היא לתהליך הזה, כי המורה יודע שהוא חייב להצליח, ולכן הוא מחפש דרכים להעשיר את ארגז הכלים שבידו.

העולם בימינו גם מציב לפתחם של המחנכים בעיות ואתגרים שלא היו בעבר. ילדים נחשפים כיום בגיל צעיר למידע שבעבר היה מחוץ להישג-ידם. כל זה הופך את החינוך בימינו למורכב ומאתגר הרבה יותר, ואת עבודתם של המחנכים לקשה יותר.

בתום שנת לימודים ניטול בשמחה את הזכות לשמש פה למאות-אלפי הורים, ולהביע תודה והוקרה למורים ולמחנכים, המטפחים את דור העתיד שלנו. נאחל להם כי ישאבו מלוא חופניים כוחות בחופשה הקצרה, וישובו רעננים ומלאי מרץ וחיוּת לעוד שנה חינוכית מוצלחת.


משתלמים. מורים ומחנכים בוועידת המחנכים אשתקד (צילום: יוסי פורמנסקי)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)