חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:46 זריחה: 5:48 י"ב בתמוז התשפ"ד, 18/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הנשיא פוטין ובניין המקדש
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1332 - כל המדורים ברצף
השתלבות רק מתוך הידברות
יש חדש
נקודת האחדות שבתוך הפרטים
בין המצרים
יש תקווה
חייבים גאולה
ניצחון במחנה
אבל של כיסופים
הנשיא פוטין ובניין המקדש
דיני 'תשעת הימים'

סוללת המאבטחים של נשיא רוסיה פוטין נדרכה עם השינוי הבלתי-צפוי במסלול הביקור. בעודו פוסע לעבר היציאה מרחבת הכותל המערבי, בתום תפילה שנשא בביקור לילי, פסע פתאום לעבר אחד המתפללים, חסיד מזוקן.

כמה דקות קודם לכן, כשפסע פוטין לעבר הכותל, קרא אותו מתפלל לעברו: "ברוך הבא, הנשיא פוטין. תתפלל על בית-המקדש". פוטין הביט לעברו והשיב: "בשביל זה באתי לכאן". אחרי התפילה ביקש פוטין לשוחח עם האיש.

משאלה של אימא

החסיד הוא גבריאל מרדכיוב, תושב ירושלים. השיחה עם פוטין, שתיכף נשוב אליה, סגרה בעבורו מעגל, ואגב כך חשפה את סיפורו של יהודי שחייו אינם נפרדים מהכותל המערבי. מרדכיוב נולד ברוסיה. בילדותו למד בבית-ספר ממשלתי ובקושי ידע דבר על יהדותו. "ידעתי שיש אלוקים, שבת ותפילין", הוא מספר לנו. "הדבר היחיד ששמרנו בבית, היה פסח. היינו אוכלים מצות".

כשבגר למד תִכנות של ציוד צבאי ואחר-כך עבד בבית-חרושת. "אימי, שהייתה אישה מאמינה, תמיד אמרה לי שרצונה כי אהיה רב. לא ידעתי מה זה רב, אבל משאלתה חדרה לתוכי", הוא נזכר ומחייך.

רוצה להיות רב

בהיותו בן 26 עלה לארץ. הוא ביקר בירושלים וראה זקן חרדי נותן צדקה לעני. "הוא הזכיר לי את סבא. פתאום הזיכרונות צפו", הוא מספר. "למחרת, כשביקרתי במרכז קליטה בתל-אביב, אמרתי להם שאני רוצה להיות רב... הם אמרו לי 'אבל אין לך כיפה', ואני התעקשתי. הם שלחו אותי לישיבה בירושלים. שם קיבלו אותי במאור-פנים, והראו לי היכן קונים כיפה"...

מרדכיוב התחזק בשמירת מצוות, הצטרף לחסידות ברסלב, התחתן והחל לגור בירושלים. בדרך עבר מכשולים וקשיים. המהפך החל כשבא יום אחד לכותל. "ישנתי שם כמה פעמים. לילה אחד, בעודי מביט באבני הכותל, הרגשתי תחושה עילאית מיוחדת, שקשה לתארה במילים. זו הייתה מתנת חינם עבורי. פשוט לא יכולתי לזוז מרוב יראה". מאז אותו ביקור הוא לא נפרד מהמקום.

השיחה עם פוטין

ובחזרה למפגש עם פוטין. "סיפרתי לו שכאשר בנו את בית-המקדש שלמה המלך היה מתפלל שהקב"ה ייענה לתפילותיהם של כל העמים", הוא משחזר. "פוטין התרגש ושאל אותי איך אני מסתדר בארץ, לעומת רוסיה. אמרתי לו ששם לא למדתי כלום על יהדות. פוטין נזכר בשכניו היהודים וסיפר שהוא זוכר כי היו מתפללים ועושים מנהגים מסויימים".

מרדכיוב ניצל את ההזדמנות הנדירה כדי לדבר עם פוטין על בית-המקדש ועל האבות. "שהשם יקבל את תפילותיך", איחל לו פוטין בסיום השיחה. בשלב זה זינק על החסיד צבא עיתונאים. "לא הבנתי על מה המהומה", מצטנע מרדכיוב. "דיברתי מתוך הלב, ואני מקווה שזה נכנס לליבו. בשבילי, בלי בית-המקדש אין שום דבר". הוא מסיים את השיחה: "אני נכנס כרגע להתפלל בכותל, אז נמשיך מאוחר יותר, טוב?".


סגירת מעגל בכותל. מרדכיוב משוחח עם נשיא רוסיה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)