חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:30 כ"ה בכסליו התשפ"ד, 8/12/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

נקודת האחדות שבתוך הפרטים
שולחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאויטש, מעובד ע"י צ. לבנוני
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1332 - כל המדורים ברצף
השתלבות רק מתוך הידברות
יש חדש
נקודת האחדות שבתוך הפרטים
בין המצרים
יש תקווה
חייבים גאולה
ניצחון במחנה
אבל של כיסופים
הנשיא פוטין ובניין המקדש
דיני 'תשעת הימים'

בחגים ובמועדים נצטווינו להקריב קרבנות מיוחדים, כפי שהתורה מפרטת בפרשתנו. בשמיני עצרת מקריבים "פר אחד, איל אחד". מדוע אחד דווקא? תשובה אחת היא, שהחג הזה הוא כנגד עם-ישראל, המכונה 'גוי אחד', ולכן מקריבים קרבן אחד.

הסבר מעמיק יותר קשור לתוכנו הפנימי של החג הזה. בשמיני-עצרת מסיימים את עבודת החגים ומתחילים להיכנס לתוך החיים בעולם הגשמי. לכן קוראים אז בתורה את פרשת בראשית, המספרת על בריאת העולם. בהתחלת הכניסה אל העולם צריך להדגיש שהכול מתחיל מנקודת האחדות, 'יחידו של עולם'.

יחיד בעולמו

בריאת העולם מתחילה ב"יום אחד". לא נאמר 'יום ראשון', כפי שנאמר בהמשך 'יום שני', 'יום שלישי' וכדומה, אלא 'יום אחד' דווקא. על כך אומר המדרש, שביום הזה היה גלוי וברור ש"הקב"ה יחידי בעולמו". אמנם נבראו שמים וארץ וכל צבאם, ובכל-זאת היה ברור שאין עוד מלבדו וכי 'יחידו של עולם' הוא המציאות האחת החובקת את כל הבריאה.

לאחר שביום הראשון באה לידי ביטוי נקודת האחדות נוצרו בימים הבאים כל הפרטים הרבים של הבריאה, שכן אחרי שנקודת האחדות הובלטה והובהרה, אין הפרטים מסתירים אותה, ואז אפשר לראות גם בריבוי הפרטים שבבריאה שכולם בטלים ל'יחידו של עולם'.

אחדות בתחילת הדרך

סדר זה קיים גם בחיי התורה והמצוות. במשך השנה כולה יהודי עוסק בענייני העולם הרבים והמסועפים, וזו התכלית של התורה והמצוות – שיהודי יעסוק בלימוד התורה ובקיום המצוות דווקא בתוך העולם הזה התחתון, שבו עליו להתמודד עם אתגרי העולם ועם פיתויי היצר. אך בתוך העולם הזה נדרש יהודי לגלות את נקודת האחדות האלוקית.

לכן בתחילת הדרך מדגישים נקודה זו של אחדות. הדבר בא לידי ביטוי ביום-הכיפורים, המכונה "אחת בשנה". זה יום מיוחד שבו הקדושה גלויה, כפי שהגמרא אומרת שביום הזה השטן אינו מקטרג (המילה 'השטן' בגימטרייה 364, ואילו בשנת החמה יש 365 ימים. כי ביום-הכיפורים אין לשטן רשות לקטרג).

חיוּת פנימית

נקודת האחדות הזאת באה לידי גילוי בשמיני-עצרת, שבו מדגישים את האחדות – "פר אחד, איל אחד". האחדות האלוקית הזאת נותנת כוח שגם כשנכנסים לחיים הרגילים של השנה כולה, עם ריבוי הפרטים שבהם, יהיה ניכר תמיד כי הם נובעים מנקודה אחת של אמת אלוקית.

גם בעבודה הרוחנית יש נקודה כללית אחת שצריכה לחדור לתוך כל פרטי עבודת ה'. אמנם עבודת ה' מסתעפת ללימוד התורה, לתפילה ולקיום המצוות, ובכל סוג יש ריבוי פרטים, אבל בכולם צריכה להאיר נקודה אחת, שהיא הנשמה והפנימיות והחיוּת של כללות עבודת ה'. מהנקודה הזאת נובע הכוח שכל פרט ייעשה מתוך התמסרות לקב"ה ומתוך חיוּת אמיתית.

(תורת מנחם כרך כז, עמ' 46)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)