חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:43 זריחה: 6:01 כ"ב באדר התשפ"א, 6/3/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

בן שבעים לשיבה ולעשייה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1330 - כל המדורים ברצף
האבק ישקע והנצח יישאר
יש חדש
כל החיים 'אש' ו'מים'
מסירות-נפש לתורה
אכפתיות אמיתית
הניצוצות מחכים
הבטחה מפורשת
הטעם יתגלה לעתיד
בן שבעים לשיבה ולעשייה
טבילה בשבת

יהודי העיר טולה שברוסיה זכו בעת האחרונה ברב חדש וצעיר, שליח חב"ד, הרב זאב וגנר. הרב ה'צעיר' אמנם כבר בן שבעים ואחת, אבל הוא צעיר ברוחו. מה מניע סב לנכדים לצאת לשליחות בגיל מבוגר כל-כך? כדי להבין את התשובה צריך לקרוא את סיפור חייו.

וגנר נולד בשנת תשי"א (1951) במוסקווה, בבית מסורתי. אביו היה נצר לחסידי מחנובקה. הילד למד בבית-הספר הממלכתי בעיר, אולם בערב למד קצת תורה בבית, מפי אביו. "בתקופתי לא היו 'חדרים' במוסקווה, לכן למדתי רק בבית", הוא מספר.

דאגה מיוחדת

בהיותו בן עשרים, בשעה שלמד באוניברסיטה, פגש בחסידי חב"ד, ובעזרתם החל להתקדם בשמירת תורה ומצוות. "בימים ההם כל פעילות יהודית-ציבורית הייתה מתקיימת רק באמצעות חסידי חב"ד", הוא מסביר. במהרה נעשה חסיד חב"ד בעצמו, ובשנת תשל"ו (1976) עלה לארץ.

"התחלתי לעבוד בארגון שמי"ר, שסיפק שירותי דת לדוברי רוסית. ארגנתי שיעורי תורה, סיפקתי מזוזות וערכתי ביקורי בית", מספר הרב וגנר. במהלך השנים זכה ל'יחידויות' עם הרבי שנתמקדו בפעילות עם העולים. "מהשיחות ומההתכתבויות הייתה לי תחושה שהרבי חש דאגה מיוחדת ליהודי רוסיה. כל יהודי ויהודי היה חשוב לו, והוא התעניין בכל פרט ופרט".

קו ישראל-מוסקווה

חמש-עשרה שנה לאחר שעלה לישראל נתבקש לפעול במוסקווה. כמה פעמים בשנה היה נוסע לשם, מחזק את יהודי הקהילה וחוזר ארצה. לפני עשר שנים, כשהוא בן שישים, החליט לשוב ולהתגורר במוסקווה. "אחרי שיצרתי קשרים אישיים עם יהודים רבים, הרגשתי שזקוקים לי שם. הילדים גדלו והתחתנו ויכולתי לשוב", הוא אומר. הוא אף מונה לרב של מרכז רוסיה.

והגיל? "אם אתה מרגיש שאתה יכול לפעול, למה צריך להסתכל בתעודת הזהות? אם יש כוחות, למה הגיל צריך להפריע?", משיב וגנר.

בעת האחרונה עבר לעיר טולה, כמאתיים קילומטרים ממוסקווה. "גביר מקומי בנה בית-כנסת בעיר ולא היה מי שיפעיל אותו. יהודים שהיו איתי בקשר הפצירו בי לבוא אליהם, וידעתי שיש כאן הזדמנות לקרב חמשת אלפים יהודים המתגוררים בעיר", הוא אומר בפשטות. היהודים האלה היו רחוקים שנים רבות מחיי תורה ומצוות. "לכן האתגר גדול", הוא מטעים ומלטף את זקנו הלבן.

ארבעה יחד

ברוח צעירה ורעננה הוא מתחיל לבנות את הקהילה. "תמיד יש תענוג להתחיל מההתחלה", הוא אומר ומספר: "יצרתי קשר עם ארבעה יהודים, כולם חברי ילדות, וכיום עובדים בעסק משותף. הם החליטו להתקרב יחד ואף הסכימו לעבור ברית מילה באותו יום. זה היה היום המרגש בחיי. בימים האחרונים הם התחילו להניח תפילין מדי יום ולהקפיד על שבת וכשרות. בדרך כלל צריך לקרב אחד-אחד, וכאן הם ארבעה יחד. זה מדהים".

כמה מילדיו הנשואים יצאו אף הם לשליחות, שניים מהם בסיביר. ערב חג הגאולה של אדמו"ר הריי"צ, י"ב בתמוז, אומר הרב וגנר: "בלי היום הזה יהדות רוסיה הייתה נראית אחרת לגמרי. היום הזה נהפך לסמל של הנחישות היהודית".


הרב וגנר. "למה הגיל צריך להפריע?"


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)