חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:37 י"ט בסיון התשפ"ד, 25/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

גדולי התורה מתכתבים
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1329 - כל המדורים ברצף
קרן האור בתוך האפֵלה
יש חדש
הכוונה צריכה להתבטא במעשה
רבי
הזקן מועיל
לפתוח ולסיים בשלום
ביקש ונענה
ניצוצות משיח
גדולי התורה מתכתבים
חתן או כוהן?

בשלהי חודש תמוז תשי"ד (1954) נשלח אל הרבי מליובאוויטש מכתב מתלמידיו של הרב דב בעריש וידנפלד נ"ע, המכונה 'הגאון מטשבין'. התלמידים כתבו כי בריאותו של רבם מידרדרת והולכת, ואין מוצאים מזור למחלתו.

כמה ימים אחר-כך קיבל הגאון מטשבין מכתב אישי מהרבי. "זה היום קיבלתי ידיעה אשר מצב בריאותו אינו כדבעי, ובהשגחה פרטית נתקבלה הידיעה היום וטרם נסיעתי על ציון הקדוש של כבוד-קדושת מורי וחמי אדמו"ר...", כותב הרבי במכתבו, "והזכרתיו שם לרפואה קרובה ובוודאי מעורר כבוד-קדושת מורי וחמי אדמו"ר רחמים רבים להטבת בריאות כבוד תורתו, ומובטחני שיוכל לבשרני טובות מאשר הולך מצבו הלוך וטוב". זמן קצר לאחר מכן הבריא הגאון באורח פלא ממחלתו, ובכל הזדמנות שסיפר על הנס הרפואי זקף זאת לברכתו של הרבי.

מאות אישי תורה

סיפור זה הוא שביב אחד מתוך אוצר מכתבים בלום, החושף את מסכת הקשרים המיוחדת שניהל הרבי מליובאוויטש עם מאות אישי תורה וחסידות. המכתבים מתפרסמים בשני כרכי 'מנחם משיב נפשי' שיצאו לאור בעת האחרונה.

"מדהים להיווכח כיצד גדולי עולם מכל החוגים פונים אל הרבי בשאלות ובבקשות בכל תחום ועניין", אומר עורך הספר, הרב יוסף אשכנזי. "פרסום התכתובות המלאות מעניק נקודת תצפית מרתקת על היקף הקשרים, המעורבות בצורכי הכלל, וגאונותו הבלתי-נתפסת של הרבי בכל מכמני התורה".

בקשת הראשון לציון

אנו מוצאים בספר תכתובות עם מאות אישי תורה, מענקי הפוסקים ועד רב צבאי בבסיס נידח בארה"ב. כך, למשל, ה'בבא סאלי' מחליט להתגורר בארץ-ישראל, לאחר בקשתו האישית של הרבי שינצל את "אוצרות המלוכה של אבותיו", כלשונו של הרבי, "וישפיע על עדת יהודי צפון אפריקה".

בספר מתפרסם גם מכתב של הראשון לציון הרב יצחק ניסים, שמבקש מהרבי לשלוח מורים ומלמדים  לטורקיה ולאיראן – בקשה שהרבי טיפל בה. כ"ק האדמו"ר מביאלה מציע שהרבי יפעל לעידוד הילודה בציבור הדתי. ה'פוסקים' הנודעים רבי שלמה-זלמן אוירבך ורבי משה פיינשטיין מפנים אל הרבי שאלות בהלכה.

חפירות בהר הבית

ניכרת דאגתו המיוחדת של הרבי לחיילי צה"ל ולחיילים יהודים המשרתים בצבא ארה"ב. באחד המכתבים הרבי מבקש מהרב הצבאי הראשי, הרב מרדכי פירון, לוודא שבכל יחידה בצה"ל יהיו תמיד זוג תפילין, סידור תפילה ותנ"ך, כדי "שייקל עליהם קיום המצוות". במכתב אחר הרבי דואג לאוכל כשר בעבור חיילים יהודים בבסיס חשאי בארה"ב.

בתכתובת עם רב הכותל, הרב יהודה גץ, הרבי מבקש לפעול להפסיק את החפירות בהר הבית שנועדו לאתר את כלי המקדש, ובמכתב אחר הרבי מודה לו על מילוי הבקשה. ראש ישיבות 'בני עקיבא', הרב משה-צבי נריה, מספר על הקשיים הכספיים של החזקת ישיבתו. הרבי פועל להשיג לו תורמים. עוד עולה מסדרת המכתבים כי מפעלים תורניים רבים שנעשו חלק בלתי-נפרד מהנוף הציבורי, כמו האנציקלופדיה התלמודית – הם פרי יוזמתו של הרבי.


הרב משאש, רבה של ירושלים, אצל הרבי. בקטן: סדרת הספרים


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)