חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:36 כ"ב באייר התשפ"ד, 30/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מענה הולם
מעשה שהיה

מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1328 - כל המדורים ברצף
ואף-על-פי-כן ולמרות הכול
יש חדש
שמות המרגלים ומשמעותם
ארץ-ישראל
טלית משמחת
כוח המצווה
מענה הולם
משה יבוא עם דורו
המרגל שחיפש מצה בדמשק
הפרשת חלה

שמו של ראש משפחת אבן-דנאן היה רבי משה בן מימון, כשמו של הרמב"ם. מכיוון שהתגורר בעיר פס שבמרוקו כונה 'רמב"ם אלפסי'. הוא נולד בספרד, ולאחר גזֵרת הגירוש נדדה כל משפחתו למרוקו.

בימיו שלט במרוקו המלך מולאי שיך, שרחש ידידות כלפי היהודים המגורשים וקיבלם בארצו בסבר פנים יפות. הוא שמע על חריצותם ועל כישרונותיהם, ואכן לא טעה. מאז התיישבותם של המגורשים במרוקו התפתחה כלכלת המדינה במידה רבה.

רבי משה הקים בעיר פס ישיבה, ותלמידים רבים נהרו ללמוד תורה מפיו. שמו התפרסם בכל רחבי מרוקו לא רק בשל גדלותו בתורה, אלא גם בזכות קדושתו וצדקתו, ומופתים רבים נקשרו בשמו. החיד"א (רבי יוסף-חיים-דוד אזולאי) מספר על אחד מהם:

הקאדי בעיר פס היה שחצן ומתנשא, ויחסו ליהודים היה תמיד עוין. מפני יראתו מהמלך לא היה יכול לפגוע בהם, אולם בסתר ליבו ציפה להזדמנות שתאפשר לו למרר את חייהם.

בוקר אחד יצא רבי משה, כדרכו, לעבר הישיבה, שבה נהג להתפלל. כמה מתלמידיו המתינו לו וליוו אותו. קומתו התמירה והדרת פניו, והיותו עטוף בטלית ועטור בתפילין, שיוו לו פני איש אלוקים והותירו רושם רב על כל רואיו.

פתאום נראה הקאדי צועד מולם, בדרכו למסגד, מלוּוה חבורת מוסלמים. ברחוב הצר היה קשה לשתי הקבוצות לעבור בלי שייתקלו זו בזו, אך רבי משה העדיף להמשיך בדרכו.

כשעברו הקבוצות זו ליד זו שמע רבי משה את אחד מאנשי הקאדי, שבשל המעבר הצר התחכך מעט בתלמידו של רבי משה, פונה אל הקאדי בשאלה: "מכיוון שאנו בדרכנו לבית התפילה, ובטעות נגע בי יהודי, מה עליי לעשות?".

הקאדי הביט לאחור כדי להבטיח שרבי משה עדיין במרחק שמיעה, הרים את קולו וענה: "יהודים? טמאים הם! מכיוון שנגע בך יהודי טמא אתה. רוץ וטבול במעיין, ורק אחר-כך תוכל להיכנס לבית התפילה".

שמע זאת רבי משה והדבר חרה לו. הוא ידע שהאמירה של הקאדי תזכה להדים ברחוב המוסלמי. הוא שמר את הדברים בליבו, עד שימצא הזדמנות להשיב לקאדי כגמולו.

יום אחד נקבעה פגישה של כמה אנשי-דת מוסלמים עם ראשי הציבור היהודי בביתו של רבי משה. במהלך הפגישה נכנס אל החדר יהודי, ופנה אל רבי משה בשאלה: "ילמדנו רבנו, כוס יין שנפל לתוכה שרץ, היין מותר בשתייה?".

הנוכחים לא ידעו כי רבי משה סיכם מראש עם היהודי כי ישאל את השאלות. הוא ענה: "מותר".

הוסיף היהודי לשאול: "ומה דין יין שנגע בו נכרי?". ענה רבי משה: "אסור, יין נסך הוא".

אנשי-הדת המוסלמים זעמו ועזבו את הבית. היהודים שנותרו בחדר חששו מהבאות, אולם רבי משה נראה רגוע ומרוצה. לא היה ספק בליבו כי הדברים יגיעו מיד לאוזני הקאדי.

הסכנה הייתה גדולה. בני-ביתו של רבי משה התחננו לפניו כי יסתתר עד יעבור זעם. ברור היה להם כי הוא צפוי לעונש חמור על ביזוי המוסלמים. ראשי הקהל גם חששו כי זעמם של המוסלמים יתפרץ כלפי כל הקהילה. אולם רבי משה חייך וענה: "בעזרת ה' לא יאונה לי כל רע, הסירו דאגה מליבכם".

לא עברו אלא כמה שעות ובביתו של רבי משה התייצבו שוטרי הקאדי, ולקחו עמם את רבי משה כבול באזיקים. הוא צעד עמם זקוף ורגוע, והם הובילוהו אל בית-המשפט. שם ישב הקאדי עצמו בראש חֶבֶר השופטים.

"הנכונה השמועה כי ביזית את המוסלמים?", שאל הקאדי את רבי משה בזעם כבוש. הרב השיב בשלווה כי ציטט את ההלכה המפורשת בתורה, שיין שנגע בו נכרי אסור בשתייה. הקאדי התייעץ קצרות עם סגניו והכריז כי הוא מטיל על רבי משה עונש מוות בשרֵפה. "פסק-הדין יבוצע מחר בכיכר השוק", הודיע.

הדברים יצאו מפי הקאדי והעיר פס נבוכה. חרדה מילאה את לבבות מיהודים מהגורל המר שנגזר על רבם. גם גורל כל היהודים נתון עתה בסכנה. כל הלילה עמדו בני הקהילה בתפילה ובתחנונים להצלת רבם ויהודי העיר. רבי משה עצמו הושב אל הכלא עד למחרת, יום ביצוע גזר-הדין.

הבוקר בא. שוטרי הכלא נכנסו אל תאו של רבי משה, ולתדהמתם מצאו את התא ריק... כל ניסיונותיהם לחפשו עלו בתוהו. רבי משה פשוט נעלם. חוששים מכעסו של הקאדי מיהרו אל ביתו, להודיעו על הימלטות האסיר. כאן ציפתה להם הפתעה גדולה עוד יותר: בני הבית הודיעו בעצב כי באותו לילה לקה הקאדי בשבץ ומת.

השמועה פשטה כהרף עין. גם ברחוב המוסלמי הודו הכול כי יד ה' פגעה בקאדי בגלל מזימתו כלפי החכם היהודי. עם זה, עדיין היו מוסלמים שהתכוננו להתנכל ליהודים. אלא שאז הופיעו פתאום חיילי המלך. הללו עשו את מלאכתם נאמנה, ובעוד המוסלמים מסתערים לעבר בתי היהודים, הקדימו אותם החיילים והִכו אותם מכות נמרצות, עד שנפוצו לכל עבר.

וכיצד אכן הצליח רבי משה לצאת מן הכלא? על-פי המסופר עשה זאת באמצעות שמות הקודש מן הקבלה.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)