חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:36 כ"ב באייר התשפ"ד, 30/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

תוצאה של 'חצי עבודה'
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1327 - כל המדורים ברצף
תוצאה של 'חצי עבודה'
יש חדש
אהבה גם ל'בריות'
תאווה
לא גנב
נשמה וגוף
האות נתקבל
הענווה של המשיח
מאש הלבנון ל'ניצוצות'
פת של גויים

כשאתה משכים להרוג את מי שבא להורגך אין זו 'מלחמת ברירה'. חובתך לצמצם את הנפגעים ולא להמתין שהאוייב יפתח במלחמה בתנאים הנוחים לו

העיסוק התקשורתי בציון שלושים שנים למלחמת שלום הגליל מתאפיין בנימה המניחה כי זו הייתה מלחמה מיותרת, ששיקעה את ישראל בבוץ הלבנוני למשך שנים רבות. זו כמובן עמדה פוליטית מובהקת, של צד מסויים בציבור הישראלי, שהתנגד למלחמה והכשיל אותה.

הטענה כי המלחמה הזאת הייתה 'מלחמת ברירה' – היא שקר מוחלט. היא נכפתה עלינו מכורח הנסיבות שנוצרו בגבול הצפון. חיי תושבי הצפון נהפכו לגיהינום בשל ירי הקטיושות. לבנון נהפכה ל'פתח-לנד' ושימשה בסיס לפעילות טרור עולמית של אש"ף, בראשות רב-המחבלים ערפאת. אתם מכירים מדינה נורמלית שהייתה משלימה עם מציאות כזאת?

עצירת המערכה

המלחמה לא השיגה את כל יעדיה בגלל אותם גורמים שתקעו מקלות בגלגליה ויצרו את הדבר הגרוע ביותר – חצי עבודה. בגלל זאת קיני המחבלים לא חוסלו, ואילו כוחותינו מצאו את עצמם מבוססים בבוץ הלבנוני, חשופים למתקפות בלתי-פוסקות.

מיד עם פתיחת המלחמה זעק הרבי מליובאוויטש על ההכרח לסיים את המלאכה עד תומה בלי להסס. אתה קורא היום את הדברים שאמר באותם ימים ואתה רואה כי צפה את מלוא התסבוכת שאליה ניקלע. הוא המשיל זאת לניתוח שנפסק באמצע מפני התערבותם של רכי-לב, שקשה להם לראות את הדם, וכך משאירים את החולה מדמם ומדרדרים את מצבו.

אותה תסמונת חזרה ונשנתה גם במערכות אחרות. מתחילים במערכה שיש לה יעדים ברורים, ועוצרים באמצע. כך היה במלחמת לבנון השנייה, שנעצרה ממש לפני קריסת החזבאללה. בדיוק כך נהגו במבצע 'עופרת יצוקה', שנבלם לקראת ההכרעה הסופית של החמאס. ואחר-כך באים אותם גורמים שהכשילו את המלחמה וטוענים שהמלחמה הייתה מיותרת ולא השיגה את יעדיה.

מבצע יוצא-דופן היה 'חומת מגן'. החליטו לנקות את שטחי יהודה משומרון מקיני המחבלים ולהחזיר לצה"ל את חופש הפעולה בשטח. עשו את העבודה כראוי, ומאז יש ברוך-השם שקט. כוחות הביטחון נמצאים בשטח וגודעים באיבו כל ניסיון להצמיח תאי טרור. אבל זה יוצא מן הכלל, שהוכיח שיש פתרון לטרור, אם רק נחושים לעשות את הדברים עד הסוף.

הלקח והמסר

רכי-הלב האלה, שאינם רוצים מלחמות 'מיותרות', גוזרים עלינו בסופו של דבר מלחמות קשות פי כמה וכמה. מה הרווחנו מעצירת מלחמת לבנון השנייה? הלוא ברור כי במוקדם או במאוחר תיפתח מערכה חדשה מול החזבאללה, אבל הפעם יהיו לו טילים שיאיימו גם על תל-אביב.

מה הרווחנו מעצירת מבצע 'עופרת יצוקה'? וכי מישהו משלה את עצמו שלא נצטרך לשוב ולהילחם ברצועת עזה? אבל בינתיים אנחנו מאפשרים לחמאס ולארגוני טרור אחרים להתעצם ולהיערך, והתוצאה תהיה מלחמה קשה יותר ואיום גדול יותר על העורף.

איש אינו מעוניין במלחמות, אבל תורתנו מלמדת אותנו כלל גדול: "בא להורגך – השכם להורגו". כשאתה משכים להרוג את מי שבא להורגך אין זו 'מלחמת ברירה', אלא זו מלחמה שנכפית עליך, וחובתך לצמצם את הנפגעים ולא להמתין שהאוייב יפתח במלחמה בתנאים הנוחים לו. זה הלקח וזה המסר.


מבצר הבופור, אחד הסמלים במלחמת שלום הגליל (צילום: Wikimedia Commons)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)