חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:24 כ"ו בכסליו התשפ"ב, 30/11/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

איפה מוצאים כוהן ל'פדיון'?
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1326 - כל המדורים ברצף
מאבק של שלושה ראשי-חץ
חדש על המדף
הקב"ה וישראל, איש ואישה
קרבנות הנשיאים
לא להחמיץ את הטוב
לא להוסיף
הקצין פוטר
ירידה לצורך עלייה
איפה מוצאים כוהן ל'פדיון'?
כל התורה כולה

בני זוג לא-דתי המתגורר בתל-אביב התלבטו אם לקיים את מצוות 'פדיון הבן' לבנם הבכור. האם התעקשה לקיים את המצווה, האב סירב בתוקף. "מי שמע על המצווה הזאת, ומאיפה אני מוצא לך עכשיו כוהן?", שאל ברוגז. חיפוש מהיר ברשת המקוונת הביא אותם למיזם שנקרא 'פדיון הבן' (pidyon.net). הם השאירו באתר את פרטיהם.

כעבור כמה דקות קיבלו שיחת טלפון ממפעיל המיזם, הרב דוד הכוהן טורנהיים (29). ההורים התרגשו. הרב טורנהיים, בחינניותו השופעת, הסביר להם את המצווה ומה עליהם לעשות. כעבור יומיים, במלאות שלושים יום להולדת הבן, בא הרב טורנהיים אל ביתם. "קצת חששתי, מאחר שהם גרים באזור מאוד לא-דתי", הוא מספר. "ההתחלה הייתה קרירה, אבל במהרה הופשר הקרח והם קיימו את המצווה מתוך שמחה".

מיזם ברשת

את המיזם המצליח הקים הרב יחזקאל הכוהן דערען, חסיד חב"ד תושב רחובות. "לא אחת גילה כי יש הורים שאינם מחוברים לקהילה דתית או לבית-כנסת, ואין הם יודעים היכן למצוא כוהן ל'פדיון הבן', ולכן מוותרים על המצווה החשובה", מספר הרב טורנהיים. "לפני כשנתיים וחצי החליט להקים אתר שיסייע להורים לקיים את המצווה".

באתר יש מידע מקיף על המצווה; מיהו בכור; חמישה סלעים – מטבעות ה'פדיון'; זמן ה'פדיון', ועוד. יש גם מידע למי שהחמיצו את המצווה במועדה או לא ידעו על קיומה. חודשים לאחר שהקים את האתר התקשה הרב דערען לעמוד בעומס, והעביר את ניהול המיזם לרב טורנהיים.

סדר-יום לא-צפוי

סדר יומו של הרב טורנהיים אינו צפוי. "לא אחת, כשאני קם בבוקר, אין לי מושג היכן אהיה בערב", הוא אומר. "יש הורים ששומעים על המצווה רק ביום השלושים להולדת הבן ומתקשרים אליי מתוך לחץ. אני מרגיע אותם ומנסה לבדוק אם אוכל לנסוע בעצמי, או לשלוח כוהן המתגורר באותה עיר. לפעמים אני פונה אל שליח חב"ד שהוא גם כוהן, המתגורר באותה עיר, והוא תמיד שמח לקיים את המצווה".

כל 'פדיון' הוא סיפור לעצמו. "מטבע הדברים, המשפחות שפונות אלינו רחוקות מחיי תורה ומצוות, ולכן זו הזדמנות נדירה להציע להן חיבור אל היהדות", הוא אומר. "אני מסביר שכוהן קיבל כוח מיוחד לברך יהודים, ואני מתחיל לברך אותם. זה שובר את המחיצות".

מצווה גוררת מצווה

סיפורים מרגשים מתגלגלים באירועי 'פדיון הבן'. "היה לי 'פדיון' בחדרה לפני כמה שבועות", הוא מספר. "לאחר הטקס ניגש אליי גבר והודה שלא עשה לבנו 'פדיון הבן'. ביררתי שאכן זה בן בכור, על-פי ההלכה, ובאותו אירוע ערכנו 'פדיון' גם לבן הזה. רבים הזילו דמעה מהתרגשות. יש הורים שמוסיפים לשמור איתי על קשר בענייני יהדות, ואני משתדל להנחות אותם".

הנה מכתב טרי מאת בני-הזוג שבות ואורי: "ב-13.5.12 ערכנו את פדיון הבן. על אף התגובות הספקניות מהמשפחה המצומצמת לגבי קיום הטקס, ברגע שנכנס דוד הכוהן, התרככו הספקות. באופן רגיש ומקצועי ערך את הטקס, הסביר על משמעותו וענה על שאלות (לכשעלו)... הרגישות של דוד קסמה לכולם".


הכוהן ששובר מחיצות. הרב טורנהיים ב'פדיון הבן'


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)