חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:49 זריחה: 5:35 י' בסיון התשפ"ד, 16/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

המכות שהביאו את ההתגיירות
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1325 - כל המדורים ברצף
למה באמת לומדים תורה?
יש חדש
מאכלי חלב בחג השבועות
שבועות
לנוח בשביל להתפלל
לבת האש
למעלה מהזמן
שלום בעולם
המכות שהביאו את ההתגיירות
חג במוצאי-שבת

הבריונים התקרבו אליו בפנים מאיימות, הפילו אותו לקרקע וחבטו בו באכזריות, תוך קריאות: 'ייברי!' [=יהודי] בתוספת כינויי גנאי. הוא זעק מכאבים, אך האנטישמים הגבירו את המכות, וחיוך שטני מרוח על פניהם.

המכים לא העלו על דעתם שאותם רגעים יגרמו לויקטור שניידר, בן למשפחה מתבוללת ולאם נוצרייה, להרהר על הצטרפות לעם הנבחר. ויקטור, כיום הרב שמואל שניידר (70), למד אז בבית-ספר למוזיקה בטורקמניסטאן. "כמה ימים קודם לכן התחלתי להרהר במוצאו היהודי של אבי. נחשפתי לספר התנ"ך והתפעלתי מתוכנו. נראה שהייתי צריך לספוג מכות בעבור העם היהודי עוד בטרם הצטרפתי אליו", הוא אומר בחיוך.

יש יד מכוונת

ויקטור גדל והתחנך על ברכי הקומוניזם. אביו שירת שנים רבות בצבא האדום. עובדת היותו יהודי לא הייתה בעלת משמעות בעיניו. "לא שמעתי בבית דבר על יהודים או על יהדות", הוא מספר. "בעצם, אני זוכר שבחג-הפסח היו מצות בבית. זה הכול".

ככל בני גילו היה חבר בתנועת הנוער הקומוניסטית. "המחנכים הסבירו לנו כל הזמן שהעולם מתנהל על בסיס חומרני לחלוטין, אבל הרגשתי שזה שקר מוחלט", הוא אומר. "חשתי שיש יד מכוונת. ההכרה הזו התפתחה אצלי אט-אט".

מעבר לצלילים

כשבגר, החליט אביו שעתידו יהיה בעולם המוזיקה, אלא שהיותו בן לאב יהודי סגר בפניו את השערים. רק לאחר תשלום שוחד למישהו בהנהלה נתקבל ללימודים. לאחר מכן ניצח על תזמורת התאטרון וניהל בית-ספר למוזיקה. אבל תמיד הרגיש שיש משהו מעבר לצלילים.

יד ההשגחה הוסיפה ללוות אותו. התקרית האלימה הובילה אותו לחשוב ברצינות רבה יותר על זהותו. "המפנה חל כאשר נסעתי לאודסה וביקרתי בבית-כנסת. שם גם יצרתי קשר עם יהודים וניסיתי ללמוד מעט על היהדות", הוא מספר. לאחר נפילת מסך הברזל החל גם להתפלל וללמוד במתכונת מעמיקה יותר. ואז הבין שעל-פי ההלכה הוא בעצם גוי. "הקשיים האלה לא ריפו את ידיי", הוא אומר. "להפך, זה נהפך לאתגר, להוסיף ללמוד לקראת גיור".

לא מספיק לנגן

רצונו העז להתגייר הניע אותו לעלות לארץ, "ארצם של היהודים", בשנת תשנ"ח (98'). הוא החל ללמוד יהדות במסגרת בבני-ברק בעבור עולים מברית-המועצות. לאחר שהתגייר בשעה טובה שינה את שמו לשמואל, על שם סבו. גם המעמד בתעודת הזהות השתנה: יהודי.

הרב שמואל נעשה חסיד גור, והוא נוהג להיוועץ ברבו, כ"ק האדמו"ר מגור. האהבה לנגינה עדיין קיימת בליבו, ועדות לכך הוא הפסנתר הגדול העומד בביתו. "אני לא מספיק לנגן, אין זמן, צריך להספיק ללמוד כמה שאפשר", הוא אומר. לקראת חג השבועות, 'חג הגרים', יש בפיו מסר לקהל הקוראים: "שכולנו נהיה מאוחדים בתורתו הנפלאה של הקב"ה, בורא העולם".


יד ההשגחה. הרב שמואל שניידר (צילום: נחמן וייס)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)