חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:37 זריחה: 5:39 י"ד באייר התשפ"ד, 22/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מסר משמים
מעשה שהיה

מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1322 - כל המדורים ברצף
נערכים ל'הפגנה החברוּתית'
יש חדש
ה'השתקפות' שבלב כל יהודי
פסח שני
"מה הבאת"
מהי השתטחות
מסר משמים
פתיחת ההתגלות
הלוחם שכבש את מירון
מדורות ל"ג בעומר

הסיפור מתחיל בשעה שהרב אליהו (אלי) ונחוצקר, כיום מנהל הישיבה התיכונית בקריית-אתא, היה ילד בכיתה ו. המורה שלו סיפר לתלמידים סיפור שזיעזע אותם ונחרת בליבם. זה היה סיפור מרטיט שהתהלך בימים ההם בציבור.

באותה שנה, בל"ג בעומר, אירעה תאונת-דרכים מחרידה בכביש העולה למירון. משאית, שהסיעה את תלמידי ישיבת פרשבורג אל הילולת רבי שמעון בר-יוחאי, התהפכה. כמה מבחורי הישיבה נהרגו, והאחרים נפצעו, מקצתם קשה מאוד.

חברים ובני משפחה לא חדלו מלפקוד את מיטת חוליו של אחד הבחורים הפצועים. מצבו נחשב אנוש. הוא שכב במחלקת טיפול נמרץ, מחוסר הכרה. חבריו עשו משמרות להיות עמו, ובד-בבד ארגנו קבוצות של אומרי תהילים לרפואתו.

בוקר אחד התעורר הבחור הפצוע. שמחתם של הוריו ושל חבריו הייתה גדולה, וכולם היו מלאי הודיה ושבח לקב"ה. הרופאים ובני המשפחה ניסו לדובבו ולשוחח עמו, אולם הבחור לא הגיב מיד. נדמה היה שהתעורר מחלום עמוק ועדיין היה נתון לרישומו.

עבר זמן-מה עד שפתח הפצוע את פיו. הוא אמר שחשוב לו מאוד לספר דבר-מה, אך קודם לכן הוא רוצה לשמוע מה שלום חבריו שנסעו עמו ברכב. אחרי התלבטויות רבות סופר לו בזהירות על תוצאותיה הקשות של התאונה, ועל פטירתם של חבריו הטובים.

דמעות זלגו מעיניו וחנקו את גרונו. לבסוף התגבר והחל לספר:

בשעה ששכב מחוסר הכרה ראה את אחד הנספים בתאונה, חברו הטוב בישיבה, שעמו למד 'חברותא' בקביעות. היה ברור לו שהלה נהרג, שכן הוא, הבחור הפצוע, שאל אותו: "היכן אתה שם, למעלה?".

הבחור הנפטר השיב כי הוא נמצא במחיצתו של רש"י. לתמיהת הפצוע במה זכה לכך, ענה הנפטר כי הקפיד מאוד לקרוא בכל שבוע את הפרשה, שניים מקרא ואחד תרגום ואחד רש"י, היינו עם פירוש רש"י על כל הפרשה.

"באתי לבשר לך", המשיך הנפטר, "כי אתה תחלים ותצא בריא מהפציעה הקשה, אולם זאת בתנאי..."

"מה התנאי?", שאל הפצוע בחזיונו, והנפטר ענה: "אם תקבל עליך לפרסם ברבים מכאן ולהבא את חשיבות הקריאה של שניים מקרא ואחד תרגום עם פירוש רש"י של הפרשה כולה".

"מובן שהסכמתי, ואז התעוררתי", סיים הפצוע את דבריו הפלאיים באוזני הנוכחים המשתוממים.

בשעתו הסיפור הזה הִכה גלים ועבר מפה לאוזן בקרב ציבור לומדי התורה ושומרי המצוות, ואף מחוצה לו.

שנים רבות עברו. בשנת תשנ"ז חל ל"ג בעומר במוצאי שבת. כבר בימים שקודם השבת מילאו המונים את ציונו של רשב"י ואת אזור מירון כולו. חדרי הנופש ובתי-ההארחה למיניהם, ואף מקומות הלינה המאולתרים, היו תפוסים עד אפס מקום.

בצהרי יום שישי, בשעה מאוחרת יחסית, באה למירון מירושלים קבוצה מתלמידי ישיבת פרשבורג, והם חיפשו מקום להתאכסן בו. לאחר שכל מאמציהם למצוא מקום מסודר עלו בתוהו, ניסו האורחים לדפוק על דלתות התושבים במושב מירון, בתקווה שמישהו מהם יסכים לארח אותם.

רצתה ההשגחה והם התדפקו על דלת ביתו של הרב אליהו ונחוצקר, שהוא גם בעל משק במושב מירון. התלמידים, ובראשם מבוגר אחראי, פנו בתחינה אל בעל-הבית שיכניסם אל ביתו למשך השבת. "אין לנו ברירה", חזרו ואמרו, "לחזור לירושלים כבר לא נוכל בשעה כזאת".

כדרכם של בני אברהם אבינו, קיימה בהם משפחת ונחוצקר הכנסת אורחים מלאה, על-אף גורם ההפתעה והקושי בארגון. הקבוצה זכתה ליהנות מסעודות שבת ומלינה נוחה ביד רחבה.

במוצאי שבת התארגנה הקבוצה לעלות אל ציונו של רשב"י, אולם אז גילו כי אין בידם שמן בעבור ההדלקה על הציון. הם שאלו את בעל-הבית אם יוכל לתת להם שמן. האיש בדק ומצא ליטר אחד בלבד של שמן, ואותו נתן בידיהם.

הקבוצה הודתה לו על הנדיבות ועל האירוח בשבת כולה, ואף הביעו את רצונם להתפלל על הציון בעבורו ובעבור בני משפחתו. הם פנו לצאת מן הבית, ופתאום נזכר הרב ונחוצקר כי לפני שנים קיבל מֵכל ובו שמונה-עשר ליטר שמן מאחד מערביי הסביבה, ומאז המֵכל שוכן במחסן כאבן שאין לה הופכים. מיד רץ להביא את הפח מהמחסן ומיהר למסור אותו להם.

השתדלותו ורצונו הטוב הרשימו מאוד את חברי הקבוצה, ושוב הודו לו על הכול ובמיוחד על המחווה האחרונה. כשנפרדו שאל הרב ונחוצקר את האיש המבוגר מאיזו ישיבה באו. "מישיבת פרשבורג בירושלים אנו, ואני אחד מצוות הישיבה", ענה האיש והוסיף לשאול: "האם שמעת אי-פעם על הישיבה הזאת?".

הרב ונחוצקר לא היה צריך לאמץ את מוחו רבות, שכן הסיפור ששמע בתור ילד נחקק היטב בליבו. "ודאי", ענה לאיש, והחל לספר את כל אשר זכר מסיפור התאונה, הפצוע שהחלים, ופרסום לימוד שניים מקרא ואחד תרגום עם רש"י.

למשמע דבריו אורו פניו של האיש, והוא אמר במפתיע: "אם-כן, זכיתי שהדברים אכן התפרסמו כראוי. אני אותו בחור פצוע"...

(סיפר הרב אליהו ונחוצקר)


 
תגובות
1.
סיפור מעניין ויפה מאוד
אסף סנה-27/04/14 00:47

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)