חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:36 ט"ו בסיון התשפ"ד, 21/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

לא לנקום
מן המעין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1321 - כל המדורים ברצף
לא כל אמת צריך לפרסם
יש חדש
הזכות באה מלמעלה
לא לנקום
כשהאדם 'חי'
יום אמיתי
הבן האובד
שלילת המחלוקת
ספר-התורה שחזר מהשבי הירדני
חמץ אחרי הפסח

נקמה ונטירה

"לא תִקום ולא תִטור את בני עמך, ואהבת לרעך כמוך" (ויקרא יט,יח). תניא, איזו היא נקימה ואיזו היא נטירה? אמר לו: השאילני מגלך, אמר לו: לא. למחר אמר לו זה: השאילני קרדומך, אמר לו: איני משאילך, כדרך שלא השאלתני אתה – זו היא נקימה. ואם אמר לו: הא לך הקרדום, שאיני כמותך, שלא השאלתני – זו היא נטירה.

(יומא כג,א)

זוכר ושוכח

רבי שאול קצנלבויגן נתפרסם בזכות זיכרונו הבלתי-מצוי. היו אומרים עליו שאין לשר השכחה שליטה עליו, ורק בדבר אחד לא עמד לו זיכרונו –  בשעה שמישהו העליב אותו, מיד נשכח הדבר מליבו.

(מקור ברוך)

למחול במהירות

מורי הרשב"ץ היה רגיל לומר: חסידים מוחלים במהירות. כמו-כן היה רגיל לומר שחסידים צריכים להיות שנונים וחדים, אבל את הלהב אין להפנות לעבר הזולת אלא לעבר עצמם.

(הרבי הריי"צ מליובאוויטש) 

שנאת הרע האישי

חלילה מלשנוא יהודים. לשנוא צריך את הרע, ואת הרע הלוא יוכל למצוא בו-עצמו. בזולת צריך לראות רק את הטוב, וכמו-כן צריכים להיות בטוחים שהטוב שבו יכלה את הלא-טוב שבו.

(הרבי הריי"צ מליובאוויטש)

גם אתה שוגה

אל תהיה נוקם ונוטר. אהוב את הזולת כמוך. אף אתה שוגה לעיתים קרובות ועושה מעשה בלתי-שקול. וכי יעלה על דעתך לנקום בעצמך על כך?! אף עם חברך נהג באותה מידה.

(ר' שמעלקה מניקלשבורג)

גם הקב"ה מוחל

"לא תיקום ולא תיטור... אני ה'" (ויקרא יט,יח). עליך לסלוח לחברך אף אם פגע בך ולא לנקום בו, כמו שהקב"ה נוהג איתך. הלוא גם לקב"ה יש טענות שחטאת כלפיו, ובכל-זאת הוא מוחל לך ואינו נוקם בך. כך עליך למחול לחברך על פגיעתו בך.

(פניני התורה)

גוף אחד

בירושלמי (נדרים פרק ט) נאמר שכשם שלא יעלה על דעתו של אדם לפגוע בידו האחת כאשר היא פגעה בידו השנייה, כך "לא תיקום ולא תיטור", שהרי כל ישראל הם כגוף אחד.

(בית יעקב)

אהבת הזולת

אדם האוהב את עצמו בלבד, אין בו מקום לאהבת זולתו. יתרה מזו, אהבת עצמו גורמת לפירוד לבבות. האוהב את עצמו אינו יכול לסבול את זולתו, ופעמים אף חושב שכל מעשיו של הזולת נועדו אך ורק לנגחו ולצערו. אהבת ישראל אפשרית כאשר האדם מפסיק לאהוב את עצמו בלבד.

(ספר המאמרים תרפ"ט)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)