חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:40 זריחה: 5:37 ח' בסיון התשפ"ג, 28/5/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

השליחות האחרונה עדיין נמשכת
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1320 - כל המדורים ברצף
אנחנו יהודים או ישראלים?
יש חדש
מקור הנגעים המופיעים בראש
נגעים
כוחו של דיבור
ללמוד לרקוד
שתי הוראות
הציפייה גוברת
השליחות האחרונה עדיין נמשכת
התאמת הפרשיות

הכוונה המקורית של ליאור אלפרוביץ' הייתה לכתוב את סיפורם של בני-הזוג הרב גבריאל ורבקה הולצברג הי"ד, שליחי חב"ד במומביי שבהודו. ההתקפה על בית-חב"ד במומביי לפני שלוש שנים, החזקת בני-הערובה בבית-חב"ד, הסוף הטרגי והצלתו הפלאית של הילד מוישי בידי המטפלת המסורה סנדרה – תפסו את תשומת-ליבו של העולם כולו. ליאור רצה לגולל בספר את סיפורה של השליחות שנקטעה בדרך דרמטית כל-כך.

אבל התוצאה הסופית היא ספר שמספר למעשה את סיפורה של חסידות חב"ד כולה. על-ידי סיפור חייהם של בני-הזוג הולצברג הקורא מתוודע לשורשיה של חסידות חב"ד ולאורח-המחשבה שלה, לדמותו ולאישיותו של הרבי מליובאוויטש, לחינוך לערכי השליחות, ולשאיפה הבסיסית לעשות את העולם ראוי לביאת המשיח. כל זה מקופל ב-350 העמודים של השליחות האחרונה, בהוצאת אחוזת בית.

חזרה לסיפורים של סבא

אלפרוביץ' נולד ומתגורר בעפולה. הוא גדל בבית מסורתי, וכבר בצעירותו החל לשמור תורה ומצוות. "המסמך היהודי הראשון שקראתי היה 'שיחת השבוע'. בכל שבת הייתי קורא את הגיליון, וזה היה לוקח אותי לסיפורים של סבא, שבא ממשפחה חב"דית", הוא אומר.

אלפרוביץ', חוקר שואה בתחומו ומרצה במרכז הבין-תחומי בהרצליה, מגולל את סיפור השליחות מנקודת-מבט ייחודית. "ככל שמתעמקים בנושא השליחות, חוזים בהתגלמות מובהקת של הצלחה", הוא אומר. "המייסד, הרבי מליובאוויטש, הוא דמות ראויה להערצה, מנהיג שדאג לכל יהודי בכל מקום בעולם. בני-הזוג הולצברג היו חלק מהמעצמה הגדולה שנקראת שליחות".

המחדל הגדול

ככל שצוללים לדרמה שהתחוללה בבית-חב"ד מתרבים סימני השאלה: מה קרה שם בשעות הגורליות? מי באמת ירה בקרבנות? ואיך מוישי הקטן ירד כמה קומות בלי שנפגע? "הגילוי המרכזי בספר עוסק בהתנהלות הכוחות ההודיים", מסביר אלפרוביץ. "מלבד האדישות, אפילו צוות משא-ומתן לא היה להם".

גם העדות של המטפלת סנדרה נבחנת בקפידה. "היא סיפרה שכאשר נמלטה עם מוישי מהבית, הוריו היו בחיים", אומר אלפרוביץ'. "היא גם מסרה שהייתה גופה של מחבל בקומה החמישית. איך הוא נהרג והאם התנהל שם מאבק בין הנרצחים לבין מחבלים? לא הצלחנו לברר זאת, על-אף המאמצים באיסוף העדויות".

הקצין סגר מעגל

הספר מתאר, שלב אחר שלב, את האירוע משלושה מוקדים: מומביי (מקום הפיגוע), ניו-יורק (מקום מגוריו של הרב גבי), ועפולה (מקום מגוריה של רבקי). "אגב הכתיבה, שנמשכה כשנתיים, נעשיתי אב לשלושה ילדים. זה גרם לי להתחבר רגשית למוישי ולהיכנס לעולמו של הילד הקטן, שחווה את הטראומה. המחשבה שהוא נותר כמעט לבד בעולם בלתי-נתפסת בעיניי", הוא אומר.

הספר נדפס לא-מכבר במהדורה שנייה. אלפרוביץ' אומר שהתגובות רבות ומגוונות: "רבים שקראו את הספר הודו כי לא הכירו כלל את העולם השלם שמאחורי בתי-חב"ד הפזורים בכל פינה בעולם". תגובה מרגשת במיוחד קיבל מיהודי בן שמונים ושמונה, שבעבר שימש קצין בצבא האמריקני. סביו היו חסידי חב"ד, והספר גרם לו להיזכר בשורשיו החסידיים.


שליחות אחרונה. אלפרוביץ' וספרו


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)