חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:36 זריחה: 5:39 י"ג באייר התשפ"ד, 21/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שירה שלמעלה מגדרי הזמן
שולחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאויטש, מעובד ע"י צ. לבנוני
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1319 - כל המדורים ברצף
למה מחר כשאפשר היום
חדש על המדף
שירה שלמעלה מגדרי הזמן
שביעי-של-פסח
אחד ואחד
פרנסה לרופא
זעקת ההלך
לאכול 'משיח'
אברהם יגל, כבר שלושים שנה
'סעודת משיח' בערב שבת

בשביעי של פסח התחולל הנס הנשגב  של קריעת ים-סוף. בני-ישראל עברו ביבשה בתוך הים, המצרים טבעו בו, ובני-ישראל שרו לה' את שירת ההודיה – שירת הים. בשירה זו מצאו חז"ל רמז לתחיית המתים: "מניין לתחיית המתים מן התורה? שנאמר 'אז ישיר משה'... 'שר' לא נאמר, אלא 'ישיר' (בלשון עתיד). מכאן לתחיית המתים מן התורה".

כלומר, בכך שהתורה נוקטת לשון עתיד ("אז ישיר") היא רומזת שמשה אכן ישיר בעתיד – הוא יקום בתחיית המתים וישיר שירה עם בני-ישראל. אך נשאלת השאלה, מדוע תחיית המתים נרמזת בשירת הים דווקא? מכאן שיש קשר פנימי בין תחיית המתים ובין שירת הים.

ים ויבשה רוחניים

תורת החסידות מסבירה שקריעת הים שיקפה מצב מיוחד במינו שהתחולל בעולמות הרוחניים העליונים. כשם שכאן למטה נקרע הים הגשמי, כך נקרע גם ה'ים' הרוחני, וה'ים' נהפך ל'יבשה'.

הים מכסה את כל מה שמצוי בתוכו, והוא מסמל את 'העולמות המכוסים'. אלה עולמות אלוקיים עליונים המכוסים ומוסתרים בעבור העולמות התחתונים. לעומת זה, היבשה מסמלת את 'העולמות הגלויים'. אלה עולמות אלוקיים הגלויים בעבורנו, ובאמצעותם אנחנו מקבלים הארה אלוקית שיכולה להתקבל בכלים שלנו.

התגלות אלוקית מופלאה

בשעת קריעת ים סוף 'נקרע הים' – העולמות האלוקיים הנסתרים והמכוסים נתגלו. העולם זכה לגילוי אלוקי עצום, עד שכל אחד ואחד ראה את הדברים הנשגבים ביותר. על כך נאמר: "ראתה שפחה על הים מה שלא ראה יחזקאל בן-בוזי" (הנביא יחזקאל), כי זו הייתה התגלות אלוקית עצומה ביותר.

כדי שיוכל להתחולל דבר כזה, ש'ים' ייהפך ל'יבשה', נדרשה המשכה והתגלות של דרגה אלוקית עליונה ביותר, העומדת מעל כל ההגדרות של 'נגלה' ו'נסתר'. זו הדרגה המכונה "היה הווה ויהיה כאחד". מכיוון שהיא למעלה מכל גדר, אין בה גם הגדרות של זמן עבר וזמן עתיד, והכול כלול בנקודה אחת.

לאמור לדורות

לכן דווקא בשעת שירת הים נרמזה השירה העתידית שתהיה בתחיית המתים. ההבדלים בין הזמן הזה לזמן העתידי קיימים רק בשעה שחלות הגדרות הזמן, אולם מכיוון שבשעת קריעת ים-סוף התגלתה הדרגה של "היה הווה ויהיה כאחד", הרי בשירת משה אז הייתה כלולה גם השירה שישיר לעתיד לבוא.

דבר זה מתקשר עם מה שאמרו חז"ל על הפסוק "אז ישיר... לאמור" – "לאמור לדורות". מכיוון שהשירה הזאת הייתה על התגלות אלוקית שלמעלה מגדרי הזמן, הרי זו שירה לדורות. כלומר, לא רק הוראה ולימוד לדורות, אלא עצם השירה היא לדורות. דבר זה נותן כוח שאמירת השירה בכל שביעי-של-פסח תהיה באותה עוצמה והתרגשות כמו בשירה ששר משה עם בני-ישראל לאחר קריעת ים-סוף.

(לקוטי שיחות כרך ז, עמ' 271)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)