חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:37 י"ח בסיון התשפ"ד, 24/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חג-הפסח
מן המעין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1318 - כל המדורים ברצף
סילוק ה'חמץ' מביא את החירות
יש חדש
גם השמות מספרים
חג-הפסח
כאן גר יהודי
בקשה כנגד בקשה
מצות לתובעת
ענווה ותקיפות
שבויים היינו במצרים
לזכור עירוב תבשילין

עני כלול מארבעה

רבי דוד מטולנה היה אומר בדרך הלצה: העני כולל ומכליל את כל ארבעת הבנים: הוא חכם, שכן "לא לחכמים לחם". הוא רשע, כי "לווה רשע ולא ישלם". הוא תם, שכן אצלו "תם הכסף". והוא "שאינו יודע לשאול", כי כבר אין לו ממי ללוות ולשאול...

מעבר חד

"פסח הוא לה'" (שמות יב,יא). מפרש רש"י: "הקרבן קרוי פסח על שם הדילוג, ואתם עשו כל עבודותיו דרך דילוג וקפיצה". בני-ישראל היו משועבדים במשך כמה דורות במצרים, שהייתה ערוות הארץ. משעה שהשתחררו מעבדות זו ועד שעמדו לפני הר-סיני לקבל את התורה מפי הגבורה, עברו רק ארבעים ותשעה ימים. מעבר חד כזה לא היה יכול להתחולל אלא בדרך "דילוג וקפיצה".

(לקוטי שיחות)

גבורה שבחסד

"ועבר ה' לנגוף את מצרים" (שמות יב,כג). שם 'הוי'ה' הוא מידת החסד והרחמים, ובכל-זאת נאמר "ועבר הוי'ה לנגוף את מצרים". כי מכת בכורות הייתה בבחינת 'גבורה שבחסד', כמשל האב שמגודל אהבתו לבנו הוא מכה את שונאו של בנו.

(אור תורה)

לוקטו הניצוצות

"וינצלו את מצרים" (שמות יב,לו). בני-ישראל ליקטו את כל ניצוצות הקדושה שהיו במצרים ולא השאירו שם אפילו ניצוץ אחד.

(תורה אור)

ירידת הדורות

מדוע מדפיסים בכל שנה הגדות של פסח חדשות? משום שירידת הדורות מהירה מאוד, והיהודים שבעל ההגדה ראה אותם בשנה שעברה בבחינת רשעים, השנה הזאת הם כבר נראים צדיקים...

(רבי נפתלי מרופשיץ)

תשובה לבן רשע

"בעבור זה עשה ה' לי בצאתי ממצרים" (שמות יג,ח). רמז תשובה לבן רשע לומר "עשה ה' לי" ולא לך, שאילו היית שם לא היית כדאי ליגאל.

(רש"י)

הכול ייגאלו

ההדגשה היא "אילו היית שם" – במצרים, קודם שניתנה התורה, לא היית כדאי ליגאל, אך בגאולה העתידה עתידים גם הרשעים להיגאל, כי גם הם יעשו תשובה, ושום יהודי לא יישאר בגלות.

(לקוטי שיחות)

בחוזק יד

"בחוזק יד הוציאנו ה' ממצרים" (שמות יג,יד). היציאה ממצרים בחוזק יד הייתה מכוונת לא רק כלפי פרעה, אלא גם כלפי ישראל. היו מי שהעדיפו להישאר במצרים, והקב"ה הוציא אותם משם על-כורחם. גם בזמן הזה הקב"ה יוציא ויגאל את כל היהודים, אף את מי שרוצים להישאר בגלות.

(הרבי מליובאוויטש)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)