חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:17 זריחה: 6:02 ט"ו בניסן התשפ"ד, 23/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הגדה באנגלית שחוללה מהפכה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1317 - כל המדורים ברצף
מי למד את כל התורה?
יש חדש
התחלת הגאולה והניסים
צדיקים
רגישות לזולת
הברירה היחידה
איפה אלוקים?
תורה מפי משיח
הגדה באנגלית שחוללה מהפכה
פסח שחל בשבת

על שולחן הסדר של רבבות יהודים דוברי אנגלית ברחבי העולם מונחת בשנים האחרונות הגדה של פסח מיוחדת במינה. זו הגדה מבוארת, שיש בה רעיונות מופלאים מתורתו של הרבי מליובאוויטש. על הכתיבה והעריכה חתום הרב חיים מילר, חסיד צנוע המתגורר בשכונת קראון-הייטס שבניו-יורק.

מי שמכיר את הרב מילר, תלמיד-חכם שחיבר כמה וכמה ספרי יהדות פופולריים, יתקשה להאמין למקרא מסלול חייו. הוא נולד בלונדון, אנגליה, בבית מסורתי. "לא שמרנו שבת, אבל הוקפד לצום ביום-הכיפורים", מספר הרב מילר. בילדותו למד בימי ראשון מושגים בסיסיים ביהדות. "חשבתי שרמת המסורתיות שלנו, זה מה שנדרש מיהודי".

קריאת-שמע בהיחבא

השינוי אירע בהיותו בן שש-עשרה. "לילה אחד נתקלתי בבית בסידור שקיבלתי לבר-המצווה, והרגשתי תחושות אשמה על שהזנחתי לחלוטין את היהדות שלי", הוא מספר. "באותו לילה קראתי מהסידור את קריאת שמע. מאז עשיתי זאת בכל לילה ובוקר. אם לא הייתי מספיק להתפלל בבית, הייתי מתגנב לשירותים בבית-הספר ואומר שם 'שמע ישראל', כדי שאיש לא יבחין בי. לא ידעתי שאסור לומר דברי תורה בשירותים"...

בשנת תש"נ (1990) למד רפואה באוניברסיטת לידס. שנה לאחר-מכן פרצה מלחמת המפרץ. "בקרב התלמידים היהודים הייתה דאגה לגורל ישראל והחלטנו להניח תפילין. היו לי תפילין מבר-המצווה, והבאתי אותן לבית-הספר. אחד החברים עזר לי להניחן. כעבור כמה חודשים התחלתי ללכת לבית-כנסת, והרגשתי הנאה מיוחדת".

הפילוסופיה נותנת יתרון

בשנת תשנ"ג (93') הגיע למרכז חב"ד העולמי וזכה לראות את הרבי בפעם הראשונה. תורתו של הרבי הלהיבה את רוחו, והוא החל לתרגם שיחות של הרבי לאנגלית. הרב מאיר גוטניק הציע לו להוציא-לאור את החומרים בספר. כך נולדה הסדרה 'קול מנחם', שהייתה לרבת-מכר.

"למדתי פילוסופיה, וזה מעניק לי יתרון בהסברת הדברים לקהל הרחב", הוא אומר. "התאמת משנתו של הרבי לקהל רחב אינה קלה. יש בה עומק רב והבחנות דקות. אפילו הפרט הקטן ביותר זוכה למשמעות מיוחדת. אם אתה מפשט יותר מדיי את הרעיונות, אתה מאבד מהעושר שלהם. אך אם אינך מסביר את הדברים בפשטות, הקורא האמריקני מן השורה יתקשה להבינם".

צוהר לתורת הרבי

בשנים האחרונות הרב מילר הוציא-לאור את ההגדה המתורגמת. "שמעתי מרבים כי הספרים הללו פתחו לפניהם צוהר אל תורתו של הרבי", הוא מגלה בסיפוק.

לדעתו, יש ילדים הזקוקים ליותר גירויים בספרי היהדות. "העולם עבר לצבע, אבל הגמרא עדיין בשחור-לבן. יש ילדים שחייבים צבע בלימוד". הוא מנצל את הבמה, כדי להעביר מסר: "האיום הגדול ביותר כיום על חינוך הילדים, הוא האינטרנט. אי-אפשר לחנך את הילד לתורה ולמצוות, ובה-בעת להניח לו לגלוש לבד באינטרנט. זה טשטוש גבולות. הורים חייבים שתהיה להם שליטה מלאה על חינוך הילדים, בכל רגע ובכל מצב".


הגדת הרבי לקהל הרחב. הרב מילר


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)