חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:53 י"ט בתמוז התשפ"ד, 25/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

התשובה שהביא האדמו"ר לעולם הבא
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1316 - כל המדורים ברצף
גל עכור של שנאת חרדים
יש חדש
בלי מחשבות זרות
קרבנות
קרבן אמיתי
פעולה ולא אנחה
קרצוף הנפש
בניסן עתידין ליגאל
התשובה שהביא האדמו"ר לעולם הבא
הלכות חודש ניסן

חודשיים בלבד אחרי שהחל לשמש אדמו"ר, בשנת תשל"ב (1972), הקים האדמו"ר מוויז'ניץ, רבי משה-יהושע הגר זצוק"ל, את ארגון 'צעירי ויז'ניץ'. מטרת הארגון הייתה ליצור קשר עם צעירים שהם נצר לחסידות ויז'ניץ, ולנסות לקרבם בחזרה לחסידות.

זקני חסידי ויז'ניץ סיפרו שהאדמו"ר התבטא על הסיבה שהובילה אותו להקמת הארגון: "כשאבוא למעלה, הסבים שלי ישאלו אותי: 'מה קורה עם כל הבחורים שהוריהם וסביהם היו נוסעים אל אדמו"רי ויז'ניץ? איפה הם היום?'. ארגון 'צעירי ויז'ניץ' הוא התשובה שאשיב להם".

להחזיר לשורשים

"המטרה הראשונה הייתה כמובן להחזיר את ה'בנים' הביתה, אבל יש גם העניין של 'יפוצו מעיינותיך חוצה'", מסביר הרב ישראל-אברהם שכטר (54), העומד בראש הארגון זה עשרות שנים. בארבעים שנות קיומו של הארגון הוא מציג הישגים מרשימים: מאות אברכים, מקצתם רבנים ותלמידי-חכמים בולטים, חזרו או הגיעו לחסידות בזכות הארגון. היו מהם שלמדו בעבר בישיבות תיכוניות וכיום הם חסידי ויז'ניץ לכל דבר.

הרב שכטר מוסיף: "המוטו של הרבי בכל שנות כהונתו היה לימוד תורת החסידות. הוא סבר שלימוד תורה ולימוד חסידות צריכים לבוא יחד". אנשי הארגון עשו מאמצים להגיע אל אותם צעירים, בעיקר על-ידי רשימות של משפחות החסידות לדורותיהם.

פיצוי מיוחד

הרב שכטר מספק הצצה להשקעה של האדמו"ר בהחזרת צעירים אל חיק החסידות: "בוויז'ניץ לא נהוג לערוך 'טיש' ביום השני של ראש-השנה. בשנת תשמ"ג (83') צעד צעיר מגבעת שמואל, שבה למד בישיבה תיכונית, עד בית-המדרש של החסידות בבני-ברק, בשאיפה להשתתף ב'טיש'. הוא פגש אותי מחוץ לבית-המדרש ושאל מתי ה'טיש' מתחיל. השבתי לו שהלילה אין 'טיש'. אכזבה רבה נראתה על פניו. ריחמתי עליו ולקחתי אותו אל ביתו של הרבי. דפקתי בדלת וסיפרתי לגבאי על הצעיר. הגבאי סיפר זאת לרבי, והתגובה הדהימה אותנו: הרבי הזמין אותו להשתתף בסעודת החג עם הרבי ובני משפחתו".

עם השנים התפתח הארגון ונעשה אחד הארגונים המרכזיים בחסידות. צעירי ואברכי החסידות לומדים עם הצעירים המתקרבים, לצד הוצאה לאור קבועה של חוברות וספרים בעבור המתקרבים. הרב שכטר ואברכים רבים בחסידות היו נוסעים בקביעות לישיבות מסויימות ללמוד עם המתקרבים ולדרבנם ללמוד חסידות.

ההבטחה התקיימה

"היה בחור מישיבה דתית-לאומית מפורסמת, שהחל ללמוד חסידות וזכה ליחס מיוחד מהרבי", מספר הרב שכטר. "פעם אחת באה אימו אל הרבי וטענה שהוא מתקרב מהר מדיי. הרבי הבטיח לה שהיא תרווה ממנו נחת. כך היה, הבן הזה דאג לה ופרנס אותה עד יומה האחרון, במסירות אין-קץ".

בשנים האחרונות, למרות מצב בריאותו הקשה של האדמו"ר, הוסיף הארגון להתנהל במרץ, בהדרכת בנו הבכור של האדמו"ר וממשיך דרכו, האדמו"ר רבי ישראל הגר שליט"א.


האדמו"ר זצ"ל באירוע של צעירי ויז'ניץ. לצידו בנו רבי ישראל. מימין: הרב שכטר


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)