חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:55 זריחה: 5:41 א' בניסן התשפ"ג, 23/3/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

טרמפ לשבת יהודית
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1311 - כל המדורים ברצף
רואים אותך גם בלי מצלמות
יש חדש
הרופא – שליח הבורא
עבד
מכות שפתיים
טובה ליהודי
חסד טהור
חסד לעתיד
טרמפ לשבת יהודית
טלית שאבדה בבית-הכנסת

יום חמישי, שעת ערב מוקדמת, פילדלפיה. נפתלי פיש, סטודנט בן 23, עומד בצומת ומנסה לתפוס טרמפ. היעד הסופי שלו הוא קנדה, לבילוי משותף עם חבריו. כוונתו של פיש להתקדם לתחנה מרכזית, ושם לעלות לאוטובוס ישיר לקנדה. רכב, שנוסע לעבר ניו-יורק, עצר לו.

הנהג החל לשוחח עמו. אלה היו ימי סוף הקיץ תשל"ד (74'), ימי ה'היפים'. השניים שוחחו על משמעות החיים. הטרמפיסט התעניין על היעד הסופי של הנהג. "אני עושה את השבת בישיבת 'הדר התורה' בברוקלין", השיב הנהג, והוסיף: "אולי תצטרף אליי? תהיה לך הזדמנות לטעום שבת שלא-תישכח". הסטודנט הצעיר נענה.

עומק על החיים

חודשים קודם לכן היה הצעיר שרוי בעיצומם של הלימודים לתואר שני בפסיכולוגיה. "יום אחד פגשתי סמוך לשערי האוניברסיטה את הרב אברהם שם-טוב, לאחר מכן התברר לי כי הוא שליח חב"ד בעיר", מספר הד"ר פיש (60). "הוא שוחח איתי והציע לי ללמוד יחד כמה פעמים בשבוע. עד אז הייתי מנוכר מאוד ליהדות. החלטתי לתת סיכוי ללימוד המשותף. התחלנו ללמוד בספר ה'תניא', ובמבט לאחור אני יודע שזה נתן לי עומק על החיים".

השבת בשכונת חב"ד בניו-יורק הייתה מסעירה. "חוויתי שבת מיוחדת ומרוממת, ובמוצאי-השבת הציעו לי לגשת לבית-המדרש של הרבי מליובאוויטש, מרחק קצר מהישיבה. זו הייתה 'שבת סליחות', והרבי עדיין התוועד עם החסידים".

קרן לייזר

אלפי חסידים עמדו צפופים בהיכל בית-המדרש. מאחור, במבט מבוייש, עמד צעיר לבוש מכנסי ג'ינס. "ופתאום הרבי הסתכל בי, והרגשתי כאילו קרן לייזר חודרת לתוכי. המבט שלו הדליק את הניצוץ האלוקי שלי. באותו ערב, קיבלתי עליי לקיים מצוות", הוא מספר. בעצת ידידים החליט להמשיך בלימודי פסיכולוגיה, אבל עם זווית יהודית.

בשנת תשל"ז (77') עלה פיש לארץ והקים בית בישראל, והתקדם בשמירת התורה והמצוות. בהמשך חזר לארה"ב להשלים את התואר, וחזר שוב לישראל, הפעם כד"ר. הוא החל לעבוד כפסיכולוג במשרד ממשלתי, ופיתח שיטה לגמילה מסמים, 'נחת-רוח' שמה. השיטה זכתה להצלחה, והוא הוציא-לאור ספר באנגלית על השיטה.

חסידות ופסיכולוגיה

בזכות שיטתו הצליח לגמול רבים מהסם, והתקבל לעבודה בכלא 'מעשיהו', שם טיפל באסירים שבאו מרקע דתי. בשנים האחרונות פתח קליניקה פרטית, ופיתח שיטות לגמילה מהתמכרויות. "הניסיון מוכיח ששילוב של התורה בפסיכולוגיה פותר המון בעיות. כשמשלבים אמונה וערכים בטיפול – יש תוצאות מדהימות", אומר פיש, מומחה לפסיכולוגיה קלינית והיפנוזה.

הד"ר פיש משלב את תפיסות ספר ה'תניא' בשיחות עם מטופליו: "אני מדגיש באוזניהם את המשמעות של יהודי שנברא בצלם אלוקים, והערך שלו מעבר להישגיו. כשאדם מבין פתאום שהוא שווה משהו מעצם היותו יהודי, הוא כבר מרגיש מאושר. מכאן, אפשר רק להתקדם".


הד"ר פיש. תפיסות התניא בעבודה פסיכולוגית


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)