חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:52 ט"ו באב התשפ"א, 24/7/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

התשובה למלאכים
שולחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאויטש, מעובד ע"י צ. לבנוני
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1310 - כל המדורים ברצף
אירוע בלתי-ניתן לערעור
יש חדש
התשובה למלאכים
כיבוד אב ואם
איום לא מפחיד
הרגשת הקדושה
הסידור של האם
תורה לעתיד לבוא
איתמר, שנה אחרי: הכאב והצמיחה
כיבוד אב ואם

הגמרא מספרת שכאשר משה רבנו עלה למרום, כדי לקבל את התורה, באו המלאכים לפני הקב"ה וטענו: "תנה הודך על השמים". הם רצו שהתורה תינתן להם, שהלוא התורה היא רוחנית במהותה, ולכן ראוי שתינתן למלאכים הרוחניים, ולא ליושבי בתי-חומר בעולם הגשמי.

הורה הקב"ה למשה להשיב למלאכים, ומשה שאל אותם: "למצרים ירדתם?! הלוא נאמר בתורה 'אנוכי ה'... אשר הוצאתיך מארץ מצרים'. עוד נאמר בתורה 'כבד את אביך ואת אמך'. אב ואם יש לכם? יצר הרע יש ביניכם?". בכך סתם את טענות המלאכים.

תורה רוחנית

תשובתו של משה דורשת ביאור: הלוא המלאכים ביקשו לעצמם את התורה כפי שהיא קיימת בעולמות הרוחניים, ואם-כן במה השיב להם משה כשהוכיח שהתורה הגשמית לא נועדה בעבורם?

אמנם 'אב ואם' גשמיים אין למלאכים, אבל גם בעולמות הרוחניים קיים מושג של 'אב ואם', בדומה למאמר חז"ל 'ושיננתם לבניך – אלו התלמידים'. כלומר, מלאך שמקבל שפע ממלאך שלמעלה ממנו, יכול לראות בו 'אב', ויכול להחיל עליו את הדיבר "כבד את אביך". וכך בכל ענייני התורה, שקיימים גם במישור הרוחני. מדוע אפוא לא יקבלו המלאכים את התורה?

כוחה של האבוקה

אלא תשובתו של משה הבהירה למלאכים שהתורה צריכה להינתן דווקא לבני-האדם בעולם הזה התחתון, משום שכל עניינה של התורה לפעול בעולם הזה הגשמי. אמנם התורה קיימת גם בעולמות הרוחניים, ולומדים אותה גם ב'מתיבתא דרקיע' [=בבית-המדרש שבשמים], ושם הלימוד הוא אף נעלה יותר ורוחני יותר – אבל התכלית של התורה הוא לפעול דווקא כאן למטה.

בתורת החסידות מובא על כך משל מאבוקה גדולה, שגדולתה ועוצמתה נבחרת דווקא על-ידי כוחה להאיר גם למרחקים. אמנם שם מאיר אור קטן וחלש בלבד, ואילו בקרבת האבוקה האור גדול וחזק לאין שיעור, אבל דווקא שם באה לידי ביטוי עוצמתה של האבוקה.

כוח הקדושה

זה מה שמשה רבנו אמר למלאכים: "יצר הרע יש ביניכם?". דווקא שפלותו של העולם הזה הגשמי, שבו יש יצר הרע וצריך להילחם ברע ולעמוד בניסיונות – היא המביאה לידי ביטוי את עוצמתה של הקדושה האלוקית, שבכוחה להאיר גם את החושך של העולם הזה התחתון.

בעולם הזה עצמו מתגלה הקב"ה דווקא במצוות המעשיות, יותר מבמצוות הרוחניות, כמו אהבה ויראה. כי ככל שהקדושה יורדת לרבדים התחתונים יותר ומרוממת גם אותם – בכך בא לידי ביטוי הכוח האלוקי האין-סופי, שיכול להאיר ולקדש גם את העולם הזה התחתון ולעשות ממנו דירה לו יתברך.

 (תורת מנחם כרך כה, עמ' 28)  


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)