חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:54 זריחה: 6:55 כ"א בחשון התשפ"ב, 27/10/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

אירוע בלתי-ניתן לערעור
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1310 - כל המדורים ברצף
אירוע בלתי-ניתן לערעור
יש חדש
התשובה למלאכים
כיבוד אב ואם
איום לא מפחיד
הרגשת הקדושה
הסידור של האם
תורה לעתיד לבוא
איתמר, שנה אחרי: הכאב והצמיחה
כיבוד אב ואם

למעמד-הר סיני אין מקבילות בשום אומה ולשון. אם הוא לא היה מתרחש, לא הייתה שום אפשרות להמציא אותו

השבוע אנו קוראים בתורה על מעמד הר סיני שבו ניתנה התורה לעם-ישראל. זו הייתה התגלות יחידה במינה של בורא העולם לעיני כל העם.

למעמד-הר סיני אין מקבילות בשום אומה ולשון. כל הדתות והאמונות מבוססות על 'נביאים' שראו דברים, שמעו קולות או חלמו חלומות. היהדות היא האחת והיחידה שבה תיאור מפורט על התגלות אלוקית שאירעה לעיני כל עם ישראל, וזה מקור כוחה ועוצמתה.

הקב"ה עצמו אומר זאת למשה רבנו: "הנה אנכי בא אליך בעב-הענן, בעבור ישמע העם בדברי עמך וגם בך יאמינו לעולם". כי אכן, דווקא בזכות מעמד-הר סיני יש לדת-ישראל תוקף בלתי-מעורער.

עדות היסטורית

תמיד יכול לקרות שאדם בעל כריזמה ויכולת השפעה על בני-אדם יבוא ויציג את עצמו כ'נביא' ויוליך אחריו את הציבור. התורה עצמה מזהירה מפני אפשרות כזאת. לכן לא רצה הקב"ה לבסס את התורה על נבואת משה רבנו בלבד, אלא הוא נתגלה בכבודו ובעצמו אל כל אחד ואחת מבני-ישראל (שמנו כמה מיליונים), ובמעמד נשגב ואדיר השמיע את דיברותיו לעיניהם ובאוזניהם (וחז"ל אומרים שגם נשמות כל בני הדורות הבאים נכחו במעמד הר סיני).

מעמד הר סיני קיבל אפוא אופי של אירוע היסטורי, אשר לו היו שותפים מיליוני בני-אדם. הוא אינו תלוי באמונה באיש כזה או אחר, אלא זו עדות היסטורית מפורטת, המועברת מאב לבנו לאורך הדורות. אם הוא לא היה מתרחש, לא הייתה שום אפשרות להמציא אותו, במיוחד אם מביאים בחשבון שזה אינו סתם אירוע וסיפור, אלא יש לו היבטים מחייבים, המקיפים את כל חיי האדם. כל זה עושה אותו בלתי-ניתן לערעור.

התוקף המוחלט של מעמד הר סיני מאפשר לתורה לקבוע כלל: אם ביום מן הימים יבוא נביא או חולם-חלום ויחולל אותות ומופתים מופלאים ביותר, ויציג את עצמו כמי שהקב"ה דיבר עמו, אלא שיאמר דבר הסותר במשהו את התורה שניתנה בהר סיני – יכולים אנו להיות בטוחים ששקר הוא דובר. כי התורה הזאת, שניתנה לעיני כל העם, היא דבר-ה' שלא ישתנה ולא יומר לעולם.

לקראת סגירת המעגל

במעמד הר סיני נעשינו עם מיוחד במינו, 'עם סגולה'. הוטל עלינו התפקיד לקדש את העולם ולהפיץ בעולם כולו את האמונה בא-ל אחד. נדודיו הרבים של עם-ישראל בכל ארצות תבל לא היו עינוי וסבל בלבד. בנדודים האלה העם היהודי הגשים את השליחות האלוקית שהוטלה עליו, והביא את אור הקדושה לכל העולם כולו.

עכשיו אנו עומדים לקראת סגירת המעגל. המהלך שנפתח במעמד הר סיני עומד להסתיים. אנו קרובים לסוף המסע, ולשלב החדש שייפתח בביאת משיח-צדקנו. בקרוב נזכה לראות במו-עינינו מה פעל העם היהודי באלפי השנים שחלפו מאז מעמד הר סיני, ואיך הכשיר את העולם כולו לקראת הגאולה.


"וכל העם רואים את הקולות". ציור של ברוך נחשון, חברון


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)