חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:27 כ"ט בכסליו התשפ"ב, 3/12/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

"אני בן 93, ברכת הרבי מתממשת"
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1309 - כל המדורים ברצף
זעקה לגאולה מתוך שפע ורווחה
יש חדש
'לחם מן השמים' גם בימינו
פרנסה
פרנסה ליהודים
משיח מציץ
בדיקות ותוצאות
הדור השביעי
"אני בן 93, ברכת הרבי מתממשת"
ברכה על חמוציות

כשמקשיבים לתיאורים של אביב קלר (93), תושב ראש-פינה מיום הולדתו, אפשר לחשוב שהוא מתאר סיפור שהתרחש אך אתמול. קלר, על-אף גילו המופלג, צלול מחשבה, דיבורו רהוט, והוא איננו מחמיץ שום פרט מהסיפור שהתרחש לפני 83 שנים. זה היה בקיץ בשנת תרפ"ט (1929). הרבי הריי"צ מליובאוויטש (האדמו"ר הקודם) ביקר ביקור נדיר בארץ-ישראל.

המטרה הרשמית של הביקור הייתה להשתטח על קברי צדיקים. בין-היתר ביקר הרבי בצפת, במירון, בטבריה, בחברון, בבני-ברק, בפתח-תקווה ועוד. הביקור במערת המכפלה שבחברון היה כמה ימים לפני פרעות תרפ"ט. סיפורו של קלר הוא בגדר תגלית, מכיוון שמעולם לא נרשם ביומן רשמי בחסידות חב"ד.

תקלה ברכב

בדרכו של הרבי לצפת, ביום ההילולא של האריז"ל, אירעה תקלה ברכב, והנהג נאלץ לעצור בראש-פינה. זה היה סמוך לבית דודו של קלר. "היה לנו מנהג במשפחה להתאסף בחצר ביתו של הדוד ולשתות יחד תה", משחזר קלר. "יום אחד, כשאנו יושבים ומשוחחים בנחת, עצרה פה מכונית גדולה, שלא ראינו כדוגמתה. באחד הגלגלים הייתה בעיה, והתחילו לטפל בה".

קלר ממשיך ומספר: "בינתיים ירד מהמכונית רב מכובד, ועמו כמניין חסידים. לא ידענו מי הוא, אבל סבי, שזכה ללמוד בישיבה בצעירותו, אמר בבטחה: 'זה הרבי מליובאוויטש', אף-על-פי שמעולם לא ראה אותו, אלא רק קרא בעיתון שהוא מבקר בארץ. הייתי ילד בן עשר, אבל אני זוכר כל פרט. זה היה אירוע יוצא דופן".

ברכה לכל המשפחה

הרבי הציג את עצמו וביקש לברר אם זו משפחה יהודית. "סבי רץ אל פתח הדלת והצביע על המזוזה, באומרו: 'ודאי שאנחנו יהודים'. הוא הזמין את הרבי להיכנס אל הבית. הרבי ביקש להתפלל תפילת מנחה, ואנחנו הצטרפנו אליו. לאחר התפילה הגיש הדוד לרבי כוס תה. הרבי לבש מעיל ארוך, עשוי מבד מיוחד.

"אני זוכר שכילד ניסיתי לנגוע ברבי, והוא הביט בי בחיוך. לפני שעזב את הבית בירך את הסבא באריכות ימים, כשהוא מפנה מבט אל כל אחד ואחד מבני המשפחה. לשון הברכה הייתה: 'תאריכו ימים ותהיו בריאים'. הברכה התממשה ועדיין מתממשת", אומר קלר בחיוך. "דודי נפטר בהיותו בן 96; סבא נפטר בן 92; סבתא האריכה ימים יותר מהסבא; ואני - בלי עין הרע, שאזכה להאריך ימים כמה שריבונו-של-עולם ייתן לנו".

סגולה לאריכות ימים

לאחר הביקור הלא-מתוכנן בראש-פינה הפמליה של הרבי המשיכה בדרכה לצפת. "ליווינו אותו עד הסיבוב", אומר קלר ומצביע לעבר מעלה הכביש, "רצנו לפני המכונית, כי היא נסעה לאט". ברבות השנים מונה קלר לגבאי בית-הכנסת הגדול במושבה, ולימים החליט לשלב את חסידי חב"ד בהפעלת בית-הכנסת. "יש לי קשר חם וטוב עם מנהל בית-חב"ד כאן, הרב שלמה ברקוביץ'. יש לי יחס של כבוד לפעילותו ולפעילות של חב"ד בארץ ובעולם".

ממרומי גילו הוא מנדב טיפ לקוראים: "הפסוק החשוב ביותר העומד לנגד עיניי כל השנים הוא 'שומר פיו ולשונו שומר מצרות נפשו'. כשאדם אומר מילה לא-נכונה, זה עולה לו ביוקר".

:
"כאן ביקר הרבי". קלר על רקע בית דודו (צילום:
JEM)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)