חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:35 זריחה: 5:40 י' באייר התשפ"ד, 18/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הרב, הפרופסור ונשיא צרפת
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1307 - כל המדורים ברצף
אחים לעולם יישארו אחים
חדש על המדף
פשט ודרש, שתי דרגות
מכות מצרים
לפעמים צריך לצעוק
היֵה אתה
שמור וזכור
לזעוק ולהאמין
הרב, הפרופסור ונשיא צרפת
זהירות ב'אנרגיות'

המנחה הזמין את הפרופסור הצרפתי דידייה ראולט, מעשרת החוקרים הבולטים בעולם, לקבל את הפרס מידי נשיא צרפת סרקוזי על תרומתו למחקר. בעוד הפרופסור פוסע על השטיח האדום, קורא המנחה לרב יעקב חביב (36) מישראל, להציג לפני הנוכחים את הפרופסור הנכבד, לפני קבלת הפרס. כל אחד ואחד ממקבלי הפרס היה זכאי לבחור את האיש שיציג אותו, והפרופסור בחר ברב חביב.

זה היה מחזה שגרם למשתתפים להרים גבה. רב צעיר, מזוקן, צועד אחרי הפרופסור המפורסם. "סיפרתי בקצרה על תרומתו של הפרופסור לעם הצרפתי והזכרתי שהוא מתייצב בקביעות לימין ישראל, בעיקר בשיתוף-הפעולה שלו עם עולם הרפואה בישראל", מספר הרב חביב, דיין בירושלים.

בשם האב

מי שתהה על הקשר בין הדיין הירושלמי לפרופסור הצרפתי, קיבל את התשובה מיד, כשהנשיא סרקוזי העניק 'אות מפעל חיים' לרב חביב – על פעילותו של אביו, הרב מסעוד חי חביב נ"ע, שנפטר לפני שנתיים. המנוח נולד בתוניס והתגורר כל חייו בצרפת. הוא זכה להיות שותף בהקמת קהילות רבות ברחבי צרפת, בערים ניס, סטרזבור ופריז. "נוסף על בתי-המדרש והמקוואות שהקים, הקדיש אבא זמן רב לפעול עם ידועי-שם בצרפת, בשאיפה שיפעלו למען ישראל", מספר בנו.

אחרי פטירתו החליט בנו להמשיך בפעילות אביו. "אבא חיבר אותי עם אישים משפיעים בצרפת, ולאחר פטירתו התהדק הקשר", הוא מספר. "האירוע בארמון האליזה גרם קידוש השם, גם בהצגתי את הפרופסור הצרפתי וגם בקבלת האות המיוחד".

שליחות לא-צפויה

הרב חביב, האב, עשה בצעירותו דוקטורט בכלכלה ובמתמטיקה, ושימש מנכ"ל של חברות מפורסמות. בדיוק בהיותו בשיאו בעולם העסקים, נפגש עם הרבי מליובאוויטש. "אבא סיפר לרבי על הדרך שעשה ועל ההצלחות, ובאורח בלתי-צפוי ביקש ממנו הרבי להשתמש בכישרונותיו למען הקהילה היהודית בצרפת", מספר בנו.

"אבא קיבל עליו את השליחות וחזר לצרפת. הוא מילא תפקידים ממשלתיים בארגון-הגג של הקהילות היהודיות בצרפת ועבד בשיתוף-פעולה עם הרשויות. פעולותיו הראשונות היו בניית המרכז היהודי בניס, שבו בית-כנסת ומקווה, והקמת תחנת רדיו ועיתון יהודיים".

המורשת נמשכת

בנו מתגורר בישראל אבל ממשיך בפעילות אביו. "באחת משיחותיי עם הפרופ' ראולט, אמר לי שהעם היהודי מסמל בעבור האנושות חכמה, חסד ומסירות. הוא האור המרכזי של העולם, ולכן מסתכלים עליו בשבע עיניים", אומר הרב חביב. לדבריו, בשנים האחרונות ביקר הפרופ' ראולט כמה פעמים בישראל וסייע למחקרים חשובים בארץ: "אנשי רפואה ומחקר בארץ מלאים התפעלות מנכונותו הנלהבת של הפרופסור לסייע למחקר בישראל".

בשנה האחרונה הנציח הרב חביב את זכר אביו בספר מיוחד, 'חם השמש' שמו, העוסק בהלכות אבלות. "בספר קובצו מאמרים של גדולי ישראל, שרואים אור בפעם הראשונה. באירוע הרגשתי סגירת מעגל מופלאה, שבארמון המלכותי מעריכים את הפעילות הגדולה של אבי-מורי", מסיים בנו.


הרב חביב והפרופ' ראולט. בתמונה הקטנה: עם הנשיא סרקוזי


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)