חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:53 י"ח בתמוז התשפ"ד, 24/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

נשמה חדשה של צייר
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1305 - כל המדורים ברצף
היחיד כמייצג של ציבור שלם
יש חדש
יהודי מחולל 'תחיית המתים'
יהודה
חיים אמיתיים
תפילה חיובית
טעות בזיהוי
הקץ הועלם
נשמה חדשה של צייר
פרוכת לארון

הוא חצה את הרחוב הסואן מול מלון הפאר בגולדן-ביטש שבפלורידה. חבר סיפר לו שמתחת למלון פועל בית-כנסת קטן, והוא רצה לבקר שם. כך, חשב, יוכל קצת לקבל טעם מהוויי הילדות ומהאווירה היהודית שהייתה חסרה לו. הפעם האחרונה שהתפלל בבית-כנסת הייתה בילדותו, לפני שנים רבות.

בצעדים מהוססים נכנס לבית-הכנסת ונפגש ברב חייכן, והלה הזמין אותו פנימה. הרב אף הציע לו לטבול במקווה הטהרה. כשיצא מהטבילה חש שמשהו קרה לו. "נכנסה בי נשמה חדשה. הכול השתנה באותו רגע", מספר אברהם אשורי, המתגורר כיום בירושלים. הרב שקיבל את פניו הוא שליח חב"ד בגולדן-ביטש הרב שי עמאר.

צייר ולוחם 

אשורי (32), אב לשלושה ילדים, נולד בהרצליה, להורים מסורתיים. הוא עבר מסלול ישראלי שגרתי: בית-ספר ממלכתי, תיכון ושירות ביחידה מבצעית בחיל-האוויר. לאשורי כישרון מיוחד לציור. "מילדותי אהבתי לצייר. לא למדתי בשום מוסד לאמנות. הציור פשוט התפתח", הוא אומר בחיוך. "בצעירותי הייתי מצייר לחברים. בהמשך ציירתי גם בעבור בתי-עסק, וגם בצבא נעזרו בשירותיי".

כשנה לאחר שחרורו מהצבא, בשנת תשס"ב (2002), טס לפלורידה. "נסחפתי אחר הלך-רוח שלא ראה עתיד לצעירים כמוני בארץ", מספר אשורי. "חשבתי שבחו"ל אצליח להתפרנס מציור". באותו מסע לפלורידה נקלע לבית-הכנסת ולחוויית הטבילה במקווה. "כשאתה בארץ אתה לא מרגיש את הצורך ללכת לבית-הכנסת, אבל דווקא בחו"ל פתאום מתעורר הרצון ללכת להתפלל".

ניצול הכישרון

הביקור החד-פעמי גרר עוד ביקורים. בהמשך גם הצטרף לשיעור-תורה. "יום אחד פנה אליי המעסיק שלי, שעבדתי אצלו בשיפוצים, וביקש ממני לצייר לו את הרבי מליובאוויטש", הוא מספר. "הציור הלהיב אותו, והוא תלה אותו במשרד. לימים אמרו לי בטרוניה עובדים לא-יהודים במשרד שהם מרגישים כי העיניים של הרבי מלוות אותם לכל מקום... בהמשך קיבלתי עוד פניות, וכך התחלתי לנצל את הכישרון שלי לציורי יהדות".

אשורי כבר חבש כיפה והתחזק בשמירת מצוות, אבל חשש לחזור לארץ. מי שהחזיר אותו היה אביו. משחזר אשורי: "אבי בא לבקר אותי בלי הודעה מוקדמת. הוא אמר לי שמתגעגעים אליי והפציר בי לשוב. הצבתי תנאי: אני הולך ללמוד בישיבה. אבי השיב: 'תלמד, העיקר תחזור כבר'".

כל אחד משהו אחר

בשובו לארץ הלך אשורי ללמוד בישיבת 'אור החיים'. "אני מחובר מאוד לחב"ד, אבל מרגיש קשר עמוק לתפילה הספרדית. עם זה, עד היום אני בקשר קרוב מאוד עם הרב עמאר, ובכל פעם שהוא בא לארץ, אני זוכה לארח אותו". בעת האחרונה הצליח להעלות לארץ ציור מרשים ומיוחד של הרבי, והעמיד אותו למכירה.

אשורי לא שכח את חבריו מהעבר. השיחות איתם גורמות לו שלא להתרגש מהמתקפה התקשורתית נגד הציבור הדתי והחרדי. "אדם מתעצבן על החרדים ואומר 'בוא נראה מה קורה שם', ואז הוא מתעניין ונדהם מהעושר הרוחני. אני אומר לחברים שלי: תסתכלו עליי, אני נראה לכם 'מדיר'? הם עונים: 'טוב, אתה משהו אחר'. ואני משיב להם: 'כל יהודי שומר תורה ומצוות הוא משהו אחר"...


מהפך במלון. אשורי וציור של הרבי


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)