חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:53 י"ח בתמוז התשפ"ד, 24/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מפעל חיים שמציל חיים
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1304 - כל המדורים ברצף
איך שקמפיין מתגלגל לו
חדש על המדף
בילדים רואים מה חשוב להורים
יוסף
שומר הלילה
קושיות ותירוצים
הזדמנות שנייה
המשפט העתידי
מפעל חיים שמציל חיים
שכח ואכל בתענית

הצלצול המבשר על הפסקת הצהריים הדהד בבית-הספר 'אהבת ישראל' בירושלים. שלמה כץ, מלמד בכיתה ח, ירד אל חדר המורים. ברדתו במדרגות קיבל שיחת טלפון בהולה. "הבן שלך נפגע בתאונה, יש לו פגיעה קטנה, בוא מהר הביתה", נאמר לו. בתוך כמה רגעים כבר היה בדרך לביתו. ואז שוב צלצל הטלפון: "בוא להדסה עין-כרם. המצב לא-טוב".

בנו-בכורו, בן שלוש וחצי, שמואל, ירד מרכב ההסעה שהחזיר אותו מהגן. דלת האוטובוס נסגרה על המעיל שלבש, והאוטובוס החל לנסוע וגרר את הילד אל מותו. "כמה דקות אחרי שנכנסתי ל'הדסה' בישרו לי הרופאים את הבשורה הקשה", משחזר שלמה את האירוע שהתרחש לפני עשר שנים.

מוּדעות לסכנות

הכאב היה גדול, האבל כבד, אבל שלמה (36) לא נשבר. "ה' נתן וה' לקח. קיבלתי כוחות אדירים שקשה לי להסביר אותם. אלה רגעים שבהם אתה מקבל עוצמות חזקות", אומר כץ. מאז האסון נהגו שלמה ורעייתו לפקוד בני משפחות שחוו תאונת דרכים. "היינו מנחמים אותם ומדברים אל ליבם באמונה ובאהבה, מחזקים ומעודדים".

מתוך הביקורים אצל נפגעי תאונות דרכים נולד הרעיון להקים ארגון שיחנך להתנהגות נכונה ובטוחה בדרך. המיזם קרם עור וגידים וקיבל את ברכתם של גדולי הרבנים. לפני שש שנים יצא לדרך, בשם 'חפצנו לחיים – לשינוי תרבות משתמשי הדרך'. הרעיון היה פשוט: לחולל בקרב הציבור שינוי מהותי במחוייבות להתנהגות בטוחה בדרך.

הברכה שחיזקה

כץ נזכר בראשית הדרך: "נכנסתי לקבל ברכה מהאדמו"ר רבי דוד אבוחצירא. הוא הביט בי ואמר: 'אתה עוד תזכה לעשות קידוש השם גדול'. כיום, אחרי שש שנות פעילות, אני רואה איך הדברים האלה מתממשים. הפעילות שלנו נעשית מול כל שכבות האוכלוסייה. יש לנו הזמנות רבות ממוסדות לא-דתיים, ושם באמת נגרם קידוש שם שמים כשרואים אדם חרדי מלמד דברים חשובים כל-כך".

בשנים האחרונות התרחב הארגון והחל להפעיל פרוייקטים עירוניים, בשיתוף עם העיריות. אחד הפרוייקטים הבולטים שהפעיל בציבור החרדי, היה מבצע לתלמידי ישיבות שנתבקשו לכתוב מאמרים תורניים על זהירות בדרכים. "הפרוייקט זכה להצלחה רבה, והשתתפו בו בחורים מתשעים ישיבות". פעילות נוספת הייתה עם תחילת פעולתה של הרכבת הקלה בירושלים. "צוות 'חפצנו לחיים' עבר בכל מוסדות החינוך החרדיים בעיר, והכשיר את התלמידים. הפעילות נושאת פרי והתלמידים יודעים להיזהר".

אות ממשלתי

ב'חפצנו לחיים' מעדיפים שלא להתמקד ב'סור מרע' בלבד אלא להשקיע גם ב'עשה טוב': "אנחנו פועלים מתוך הבנה שהדרך היא חלק ממרחב החיים, ואנו מקבלים אחריות להתמודדויות בדרך".

בטקס ממלכתי שנערך בעת אחרונה בכנסת, ב'יום המחויבות הלאומי לבטיחות בדרכים', קיבל כץ  את 'אות לאזרח מקדם בטיחות במדינה'. זו הייתה הפעם הראשונה שאדם חרדי זכה לתואר מסוג זה. "לצערנו", אומר כץ, "ישראל מדורגת כיום במקום בעייתי בדירוג העולמי של תאונות הדרכים. אני שואף שבתקשורת העולמית יספרו שבארץ-ישראל מקדשים את החיים ולכן אין אצלנו תאונות".

:
שלמה כץ. אות לאזרח מקדם בטיחות במדינה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)