חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:36 כ"ב באייר התשפ"ד, 30/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

יוסף
מן המעין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1304 - כל המדורים ברצף
איך שקמפיין מתגלגל לו
חדש על המדף
בילדים רואים מה חשוב להורים
יוסף
שומר הלילה
קושיות ותירוצים
הזדמנות שנייה
המשפט העתידי
מפעל חיים שמציל חיים
שכח ואכל בתענית

תלמוד ומעשה

"ויגש אליו יהודה ויאמר בי אדני" (בראשית מד,יח). יוסף מסמל את לימוד התורה – תלמוד; ואילו יהודה מסמל את קיום המצוות – מעשה. כיום לימוד התורה גדול מקיום המצוות, ולכן יהודה ('מעשה') ניגש ועלה אל יוסף ('תלמוד'). אבל בביאת המשיח תתגלה מעלת המעשה (יהודה), ולכן אז "ועבדי דוד מלך עליהם".

(ספר המאמרים תרצ"ט)

רמז לפסח

"עשרה חמורים נושאים מטוב מצרים, ועשר אתונות נושאות בר ולחם ומזון לאביו לדרך" (בראשית מה,כג). מצאנו בגמרא שיוסף שלח ליעקב יין ישן, שדעת זקנים נוחה הימנו (רש"י). היין ששלח יוסף יש בו רמז לארבע הכוסות של פסח, ושלושת הלשונות "בר ולחם ומזון" רומזים לשלוש המצות שעורכים בליל הסדר. יוסף רמז לאביו שבסופו של דבר יֵצאו בני-ישראל ממצרים ויחגגו את חג-הפסח במצה ויין.

(לקוטי לוי יצחק)

יין וקנקן

בשיגור היין לאביו ביקש יוסף לרמוז לו שאל לו לחשוש שמא השינוי החיצוני שחל ביוסף, בהיותו משנה למלך במצרים, השפיע חלילה על פנימיותו. לכן שלח לו יין, שעליו נאמר "אל תסתכל בקנקן אלא במה שיש בו".

(מאוצרנו הישן)

שליט ומשביר

"ויוסף הוא השליט... הוא המשביר" (בראשית מב,ו). יוסף לא הלך בדרכם של מנהיגים מסויימים, שבשעה שהם מתמנים לתפקיד הם מתיישבים בראש באפס מעשה ומקיפים את עצמם בצבא של שמשים ומשרתים. לא כך נהג יוסף אלא "הוא השליט... הוא המשביר".

(רבי משה לייב מסאסוב)

לשמור בפנים

"ויקרא הוציאו כל איש מעלי" (בראשית מה,א). יוסף לא היה יכול לסבול שיהיו המצרים ניצבים עליו ושומעים את חרפת אחיו (רש"י). את הסכסוכים והמריבות שבתוכנו אין להוציא החוצה לעיני אומות העולם.

(פניני קדם)

העיקר שהוא חי

"רב, עוד יוסף בני חי" (בראשית מה,כח). כשהתחילו הבנים לתאר לפני יעקב את גדולתו של יוסף, "כי הוא מושל בכל ארץ מצרים", הפסיק אותם יעקב ואמר: דיי, כל הדברים האלה מיותרים ואין לי עניין בהם. דיי והותר לי בבשורה האחת ש"עוד יוסף בני חי".

(רשב"ם)

כוח מהצדיק

"ויאמר יוסף... הא לכם זרע וזרעתם את האדמה" (בראשית מז,כג). יוסף הצדיק שבכל דור ודור נותן לכל אחד ואחת כוח וחיזוק בעבודת ה'. אך נתינת כוח בלבד אינה מספקת, וצריך להיות גם "וזרעתם את האדמה" – עבודה אישית, כל אחד בכוח עצמו.

(הרבי מליובאוויטש)

נשאר במדרגתו

"ויאמר יוסף אל אחיו אני יוסף" (בראשית מה,ג). כשהתגלה יוסף לאחיו הודיע להם: "אני יוסף", שהוא נשאר כפי שהיה, במדרגתו המקורית. גם כעת, במצרים, הוא משקף את גילוי האור האלוקי שבעולם האצילות, כמו שהוא בעולם האצילות ממש.

(ספר המאמרים תרפ"ה)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)