חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:46 זריחה: 5:48 י"ב בתמוז התשפ"ד, 18/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

בילדים רואים מה חשוב להורים
שולחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאויטש, מעובד ע"י צ. לבנוני
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1304 - כל המדורים ברצף
איך שקמפיין מתגלגל לו
חדש על המדף
בילדים רואים מה חשוב להורים
יוסף
שומר הלילה
קושיות ותירוצים
הזדמנות שנייה
המשפט העתידי
מפעל חיים שמציל חיים
שכח ואכל בתענית

קודם ירידתו של יעקב למצרים שיגר לשם את יהודה. וכך התורה מספרת: "ואת יהודה שלח לפניו... להורות לפניו גושנה". רש"י מביא את פירוש המדרש: "לתקן לו בית-תלמוד". יהודה נשלח להכין את התשתית הרוחנית לירידתו של יעקב ובניו למצרים – הוא הקים ישיבה, שבה ילמדו הילדים תורה.

נשאלת השאלה, למה היה חשוב כל-כך לשגר את יהודה קודם בואם של יעקב ובניו, וכי לא יכלו להקים את הישיבה מיד עם בואם? מדוע היה יעקב צריך לזרז את יהודה לייסד את הישיבה לפני בואם?

ציפיות משקפות

לאמיתו של דבר, ציפיותיו של אדם מילדיו משקפות את מהותו ואת שאיפותיו שלו. לא תמיד אפשר לראות זאת באדם עצמו, כי ייתכן שהוא עושה דברים מפני שחונך לכך או מטעמים אחרים. מתי אנחנו יודעים שדבר-מה חשוב לו באמת – כשהוא רוצה שהדבר הזה יהיה אצל ילדיו.

טבעם של הורים שהם משתדלים ומתייגעים שילדיהם ישיגו את הדברים החשובים להם. גם אם הם עצמם לא הצליחו להשיג זאת, שאיפתם הגדולה היא להעניק את הדברים האלה לילדיהם. לכן כשרואים על מה ההורים שמים דגש בחינוך ילדיהם, מזה אנחנו יודעים מה באמת חשוב בעיניהם.

רוחניים וטהורים

אם השתדלותם ויגיעתם של ההורים היא שהילדים יגדלו רוחניים, טהורים, עושי טוב וחסד ומחוברים לתורה ולמצוותיה – זו הוכחה שהתורה והמצוות והעלייה הרוחנית הן הדברים החשובים באמת להורים. זו משאת-נפשם הפנימית ובזה הם שקועים.

לעומת זה, אם שאיפתם הגדולה של ההורים היא שילדיהם ירוויחו יותר כסף, והם מוטרדים מהמקצוע שיבחר הילד ומהשאלה אם כבר למד את נימוסי החברה ואם הוא כבר יודע שהעניבה והגרביים צריכים להיות בצבעים תואמים – זו הוכחה שענייני החומר והגשמיות הם החשובים באמת להורים וזה עולמם הפנימי.

פעולה ראשונה

פעולתו הראשונה של יעקב אבינו בהכנות לירידה למצרים שיקפה את הדבר שהיה חשוב לו מכול – להבטיח שהילדים ילמדו תורה ויהיו קשורים לקב"ה. לכן שלח את יהודה לפניו לארץ גושן, כדי להקים שם ישיבה לילדים, שתהיה מוכנה לקלוט את התלמידים מיד עם בואם למצרים.

חינוך הבנים והבנות בדרך התורה ומצוותיה הוא הדבר הראשון שצריך לעמוד לנגד עיניהם של כל אב ואם בישראל. זה היסוד שעליו כל בית ישראל עומד. התלמידים שמתחנכים ברוח זו הם ה'עמודים' שעליהם עם-ישראל עומד, ועל-ידי החינוך הראוי שניתן להם יש תקווה שמה'גדיים' האלה יהיו 'תיישים' – מנהיגי ישראל וגדולי ישראל בדורות הבאים.

(תורת מנחם כרך כה, עמ' 34)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)