חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:52 י"ח בתמוז התשפ"ד, 24/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

החסיד שממציא לנו פטנטים
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1302 - כל המדורים ברצף
לדחות את הפטרונות על הסף
יש חדש
עמידה בניסיון בלי חישובים
דרכי החסידות
הצדיק כדוור
לאהוב יהודי
בני הנסתרים
גאולה במרמה
החסיד שממציא לנו פטנטים
מלאכה בלילות חנוכה

לקול תשואות מאות משתתפי הכינוס השנתי של מהנדסי החשמל בישראל צעד בשבוע שעבר הפרופ' הרב מנחם-מענדל קריצ'בסקי (65) לקידמת הבימה, וקיבל תעודת הוקרה על מפעל חיים עתיר בהצלחות מהפכניות בתחום הנדסת החשמל, במסגרת עבודתו בחברת 'סייטק'. החסיד בעל החיוך הביישני עבר בין האישים הבכירים, ובהם שר התשתיות עוזי לנדאו, שביקשו ללחוץ את ידו.

"למען האמת", מגלה לנו קריצ'בסקי, "לא רציתי כלל לקבל את הפרס. אני לא אוהב פרסומת. גם בשנה שעברה הציעו לי לקבל פרס וסירבתי, אבל הפעם החלטתי להיענות רק מפני שהקמת החברה לוּותה בברכתו הישירה של הרבי מליובאוויטש. ראיתי בקבלת הפרס סוג של סגירת מעגל".

הגר שקירב

קריצ'בסקי נולד בברית-המועצות. בתחילת שנות השבעים עלה לארץ. ברוסיה החל להתמחות במחקר ופיתוח של טכנולוגיות חשמל, ובארץ המשיך את הלימודים באוניברסיטת בן-גוריון בבאר-שבע. אף שבא ממשפחה בעלת שורשים חב"דיים, זיקתו ליהדות הייתה דלה. "בבאר-שבע הכרתי כמה מחסידי חב"ד, ומשם החלה ההתקרבות לתורה ולמצוות", הוא אומר. ההתקרבות הואצה במהלך מלחמת יום-הכיפורים. הוא הכיר אז גר-צדק מירושלים. "למדתי ממנו דברים רבים על היהדות".

לימים החל לגבש קבוצת מחקר באנרגייה חשמלית. "בקרב העולים מרוסיה יש מומחים רבים בהנדסת חשמל, ונתַנו להם הזדמנות טובה לקבל עבודה וגם להתאקלם בארץ. רבים מחברי הקבוצה המשיכו לתעשיות מובילות בארץ", הוא אומר.

המפעל של הרבי

בשנת תשמ"ז הודיע הרבי מליובאוויטש כי צפוי גל עלייה גדול מברית-המועצות, וקרא להיערך לקראתו. רבים סברו שזו תחזית לא-מציאותית, אך הרבי קרא להכין דירות ומקומות עבודה בעבור העולים. קריצ'בסקי פנה אל הפרופ' ירמיהו ברנובר והציע לו לייסד מפעל שיספק פרנסה לעולים מרוסיה. ברנובר קיבל את ברכתו של הרבי, וקריצ'בסקי יצא לחו"ל, כדי להכין תשתית מקצועית להקמת החברה.

החברה הוקמה בהר החוצבים בירושלים. במרוצת השנים היא רשמה לא-מעט הצלחות, וכיום היא עובדת עם כארבעים מדינות ברחבי העולם. "כמעט אין כיום מפעל גדול בישראל שאינו מרושת בעבודות שלנו. כיום עובדים בחברה קרוב למאה עובדים, רובם עולים מרוסיה", מספר קריצ'בסקי. נשיא החברה כיום הוא דני ברנובר, בנו של הפרופ' ירמיהו.

האור האמיתי

קריצ'בסקי מעניק מסר לדור הצעיר: "בכל דבר שאדם עובד, הוא צריך להשקיע. אם אתה לא לומד, לא תתקדם". כחסיד חב"ד הוא מנצל את תפקידו לקירוב יהודים לתורה ולמצוות. כל עובדי המפעל מקבלים מצות שמורות לחג-הפסח, ובחנוכה מתקיימות הדלקות יום-יומיות במפעל.

תעודת ההוקרה הוענקה לקריצ'בסקי על המצאת אחד-עשר פטנטים בתחום החשמל, אבל יש לו עוד אחד-עשר 'פטנטים', שבהם הוא גאה לא-פחות: "יש לי אחד-עשר ילדים, רובם משמשים כיום שליחי חב"ד ברחבי העולם. זה קצת קשה, כי אני בקושי רואה את הנכדים, אבל זה האור האמיתי".


הפרופ' קריצ'בסקי ותעודת ההוקרה (צילום: מ' רוזנבלום)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)