חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:28 א' בטבת התשפ"ב, 5/12/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

תניא שפוקח עיני עיוורים
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1301 - כל המדורים ברצף
המפוח של האש החסידית
יש חדש
שהעולם עצמו יבוא לידי הכרה
קטונתי
רמז בפסוק
מהי אמת
חטא אחד פחות
הסודות מתגלים
תניא שפוקח עיני עיוורים
ויהי נועם

זו הייתה עוד שיחת טלפון שגרתית בארגון מסיל"ה – מכון ספרי יהדות לעיוורים. על הקו הייתה נערה עיוורת מחיפה, והיא סיפרה כי החלה להתקרב לתורה ולמצוות, אך אינה מצליחה למצוא ספרי יהדות בכתב ברייל. "שמעתי את סיפורה ושלחתי לה ספרי יהדות בסיסיים", מספר הרב אריה בן-דוד (56), הספרן הראשי של הארגון. "כעבור זמן שוב טלפנה הנערה וסיפרה שהספרים עזרו לה מאוד והיא מעוניינת להתקרב יותר ליהדות. קישרתי אותה עם בית-חב"ד המקומי, וגם שלחתי לה את ספר התניא בכתב ברייל".

ספר התניא נתן לנערה הבנה עמוקה על התורה והמצוות. כעבור זמן נרשמה ללימודים במוסד תורני בירושלים. "לימים היא החלה להרצות ולספר את סיפורה, וכיום היא משמשת עובדת סוציאלית", אומר בן-דוד בגאווה.

חמצן לנשימה

בן-דוד מתגורר בכפר-חב"ד. אל הארגון הגיע לאחר שנולד לו בן עיוור, יוסף-חיים שמו, לפני עשרים וארבע שנים. האב חש היטב את המצוקה הגדולה בספרי לימוד וספרי יהדות לקהילת העיוורים. הוא פגש את הרב אברהם לביא, יו"ר ארגון מסיל"ה, ובתוך זמן קצר הצטרף לארגון. במרוצת השנים הופיעו ספרי-קודש רבים בכתב ברייל, ובהם תנ"ך עם פירוש רש"י ותרגום אונקלוס, רוב מסכתות התלמוד הבבלי והירושלמי, מחזורים, סידורים, משניות עם פירוש ברטנורא, רמב"ן, אור-החיים ועוד.

"עד לפני כחמש-עשרה שנה כמעט לא היה אפשר להשיג ספרי-קודש בכתב ברייל", אומר בן-דוד. "איננו מדפיסים בכמויות גדולות, וכל ספר רגיל תופח אצלנו לשלושה כרכים. לכן הכול יקר מאוד. אבל חשוב לזכור שספר ברייל לעיוור הוא כמו חמצן לנשימה. אני חי עם זה יום-יום ורואה את הברכה הגדולה בתרגום הספרים לברייל".

תניא לעיוורים

ספר התניא הודפס בכתב ברייל על-ידי מסיל"ה לפני שבע-עשרה שנה, וזכה לביקוש גדול בקרב העיוורים. בקיץ תנש"א ייחד הרבי מליובאוויטש שיחה מיוחדת להדפסת התניא באנגלית בכתב ברייל. הרבי סיים את דבריו באיחול ש"הלומדים בספר זה יתרפאו וילמדו תורה בשלמות, כולל תורת משיח, ושיזכו לגאולה השלמה". בשנים האחרונות יצאו-לאור כמה מהדורות של תניא בברייל. "הוצאנו לאור גם את התניא המחולק לשיעורים היומיים של חת"ת [=שיעורי חומש, תהילים, תניא], וגם ביאור בברייל לספר התניא", מציין בן-דוד.

לפני כמה שנים קיבל בן-דוד שיחת טלפון מאישה מבוגרת, עולה מרוסיה. היא נולדה עיוורת ולא הייתה לה שום גישה לספרי יהדות שיעזרו לה להתקדם בהתקרבות ליהדות. "אני מתגורר ליד המעון של ילדי צ'רנוביל בכפר-חב"ד. נעזרתי בדוברי רוסית כדי להוציא-לאור את התניא בתרגום רוסי בכתב ברייל", מספר בן-דוד.

האצבע הקוראת ראשונה

שדר הרדיו הוותיק יוסי גיל, סיפר על השינוי שחולל בו ספר התניא שהופיע בברייל. "כשגיליתי את הספר, הלימוד בו נהפך לחלק משגרת חיי. הלימוד החזיק אותי וחיזק אותי. הספר נתן לי להבין את המציאות ולראות אותה בדרך שונה מכפי שתפסתי אותה עד אז".

בן-דוד נעזר בבנו שבגר במלאכת עריכת הספרים התורניים. "האצבע שלו קוראת את הספרים ראשונה, וכך אנו יודעים איך להדפיס בדרך הטובה והנוחה ביותר", מסביר האב.

:
הרב בן-דוד ובנו אוחזים בתניא בכתב ברייל


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)