חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:24 י"ז בכסליו התשפ"ד, 30/11/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

אברהם ושרה ומסעדת האורחים
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1297 - כל המדורים ברצף
מורשת החסד של אבינו הראשון
יש חדש
ההכרה באלוקים שהנחיל אברהם
ניסיון העקדה
לבוסס ברפש
זקוקים לאורח
מים בשפע
המצוות של האבות
אברהם ושרה ומסעדת האורחים
זרעי פשתן חייבים בברכה?

זר שייקלע למסעדה של הרב אברהם ושרה לידר לא יבחין בתחילה בשוני מכל מסעדה אחרת: מלצרים מגישים מנות עשירות לסועדים הרבים, משקאות במגוון טעמים ומגוון קינוחים בסיום הארוחה. אך אם יעמיק להתבונן יבחין כי דבר אחד חסר – קופת תשלום. ברוכים הבאים למסעדת האורחים, בשדרת איסטרן פארקווי בניו-יורק.

זה מחזה יום-יומי בשכונת קראון-הייטס. לקראת הצהריים זורמים מעוטי-יכולת לעבר המסעדה. יש מי שבעבורם זו ארוחת בוקר-צהריים-ערב. יושבים שם גלמודים ונזקקים, יתומים ואימהות חד-הוריות. ביניהם מסייר כל העת הרב לידר, בודק למי חסר משהו. ולפעמים החסר אינו מזלג או כוס, אלא חיוך או מילה טובה.

חסד, חסד וחסד

בעשורים האחרונים נהפך הרב לידר (53), חסיד חב"ד, לכתובת לכל מי שנקלעו לבעיות, בעיקר רפואיות, בניו-יורק. הארגון שהקים, 'אהבת חסד', מספק שלל שירותים: ייעוץ והכוונה בהשגת רופאים מומחים, שירות מתורגמנים, הסעות לטיפולים, מזון כשר לחולים ולבני משפחתם, וסידור שהייה ולינה לבני משפחה המבקשים להישאר בקרבת יקיריהם המאושפזים. "אשל זה ראשי תיבות אברהם שרה לידר", אמר לו רב מישראל שנעזר בו בבעיה מורכבת, וסיכם את פעילותו של הרב לידר במילה אחת.

"כששואלים אותי מה אני מספק, אני משיב: שלושה דברים, חסד, חסד וחסד", אומר הרב לידר בחיוך. "כמעט אין בעיה שלא נתקלנו בה, ואנחנו משתדלים לתת את מירב תשומת-הלב". הרב לידר הקים את הארגון בעשר אצבעותיו, ועם השנים הצטרפו עוד ועוד מתנדבים.

השליח תרם כליה

לצד ניהול ארגון החסד משמש הרב לידר רב המרכז הרפואי 'קינגס קאונטי' בברוקלין. "מנהל המרכז הרפואי היה רואה אותי כמה פעמים בשבוע, מביא חולים בהתנדבות, עד שהחליט למנות אותי לרב המקום". מה מחייב התפקיד? הרב לידר מסביר: "יהודים רבים, בעיקר שומרי תורה ומצוות, זקוקים לעזרה, באספקת מזון כשר, בבקשות מסויימות מהרופא המטפל, או בשמירת שבת".

אירוע שהתרחש בשנה האחרונה גרם קידוש שם שמים. יהודי מנתניה פנה אל הרב לידר וביקש סיוע בהשגת כִליה, לאחר שנואש מלמצוא כִליה בישראל. הרב לידר תלה מודעות בבתי-הכנסת בניו-יורק, וכעבור כמה ימים קיבל שיחת טלפון מהרב מנחם-מענדל מאטלס, משלוחי חב"ד בניו-יורק. "נראה לי שאני מתאים לתרום את הכִליה", אמר בפשטות. לאחר תהליך ארוך בוצעו הניתוחים, הן אצל התורם הן אצל המושתל - בהצלחה.

סיפוק מההצלחות

הרב לידר, ירושלמי במקור, התחיל את פעילותו כמורה ב'חדר'. במהלך שנת ההוראה הראשונה שמע סיפורים משני תלמידים על קרובי משפחה שלהם שחלו. "התחלתי לסייע להם וכך נשאבתי לעשייה", הוא מספר. "עם השנים נטשתי את תפקיד ההוראה והתמסרתי לעשיית חסד".

את הסיפוק הוא שואב מהעשייה עצמה וגם מההצלחות. "לא-מכבר קיבלתי הזמנה לחתונה של נערה, שנפצעה אנושות מדריסת אוטובוס. סייעתי לה רבות, גם בטיפולים וגם בשיקום. אי-אפשר לתאר את ההתרגשות בחתונה הזאת".

בשבת זו מארגן הרב לידר קידוש מרכזי במסעדת הכנסת האורחים, ובה ישתתפו המתנדבים הרבים. "בכל שנה בשבת זו כולנו מתאספים ושואבים כוח מהכנסת האורחים הראשונה בעולם", הוא מחייך.


עידוד מאברהם אבינו. הרב אברהם לידר


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)