חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:25 י"ח בכסליו התשפ"ד, 1/12/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ניסיון העקדה
מן המעין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1297 - כל המדורים ברצף
מורשת החסד של אבינו הראשון
יש חדש
ההכרה באלוקים שהנחיל אברהם
ניסיון העקדה
לבוסס ברפש
זקוקים לאורח
מים בשפע
המצוות של האבות
אברהם ושרה ומסעדת האורחים
זרעי פשתן חייבים בברכה?

ניסיון לטובה

"והאלוקים ניסה את אברהם" (בראשית כב,א). כאשר הקב"ה יודע בצדיק שיעשה את רצונו וחפץ להצדיקו, יצווה אותו בניסיון, כי כל הניסיונות שבתורה הם לטובת המנוסֶה.

(רמב"ן)

אמר:  'אבי'

"ויאמר יצחק אל אברהם אביו ויאמר אבי, ויאמר הנני בני" (בראשית כב,ז). לא נאמר מה אמר לו יצחק. הדבר היחיד שאמר יצחק לאביו הוא פעמיים את המילה 'אבי'. זאת כדי לעורר את רחמי האב על הבן, ובכך יגדל הניסיון ביתר שאת.

(רבי יצחק מוורקה)

שבחים הדדיים

אברהם ויצחק זקפו את מעלת העקֵדה איש על רעהו. בעוד יצחק מעלה על נס את אביו – "ויאמר אבי" – האב המוכן להעלות לעולה את בנו-יחידו שנולד לו בהיותו בן מאה שנים, משבח אברהם את יצחק בנו – "הנני בני" – המוכן למסור את נפשו.

(רבי מנחם-מענדל מרימנוב)

מלחמה בסבך

"וירא והנה איל אחר נאחז בסבך" (בראשית כב,יג). הקב"ה הראה לאברהם אבינו שיש עקֵדה ממין אחר, והוא מה שהאדם "נאחז בסבך" – נלחם בסבך היצר שבו הוא לכוד.

(ה'חוזה' מלובלין)

אהבה לקו ההפוך

"אשר אהבת את יצחק" (בראשית כב,ב). מטבע הדברים אדם מתענג דווקא מדברים שהם הפך טבעו, כמו שביום חם האדם רוצה מים קרים דווקא, ומי שקר לו ביותר רוצה מים חמים דווקא. לכן אברהם, שמידתו מידת החסד והאהבה, אהב את יצחק, שמידתו גבורה ויראה.

(דרך מצוותיך)

התרחק מהרחמים

"וירא את המקום מרחוק" (בראשית כב,ד). בזוהר נאמר ש"וירא את המקום" רומז שאברהם ראה את יעקב, שנאמר בו (בראשית כח) "ויקח מאבני המקום". כי הובלת בן לשחיטה הרי זו אכזריות גדולה, ולכן היה אברהם צריך לראות את מידתו של יעקב, מידת הרחמים – "מרחוק"; היה עליו להתרחק ממידת הרחמים של יעקב.

(המגיד ממזריטש)

הנשמה מתעלה

קודם ירידתה של הנשמה למטה עבודתה היא על-פי טעם ודעת בלבד, אבל כאשר היא יורדת למטה ומתלבשת בגוף ובנפש הבהמית, המעלימים ומסתירים את אורהּ, והיא מתנסית בכמה וכמה ניסיונות ועומדת בהם – היא מתעלה עד שמתגלה בה עצם פנימיות נקודת הנפש.

(ספר המאמרים ת"ש)

ההתלהבות לא פגה

"ביום השלישי ויישא אברהם את עיניו" (בראשית כב,ד). גדולתו של אברהם בעקֵדה הייתה בזה שגם ביום השלישי עדיין לא פגה התלהבותו. שכן בהתלהבות רגעית אין הניסיון גדול כל-כך, אבל ביום השלישי, לאחר כל הטלטולים, כשעדיין לא נחלשה ההתלהבות – בכך ראו את גדולת אברהם.

(רבי מנחם-מנדל מקוצק) 


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)