חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:36 כ"ב באייר התשפ"ד, 30/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שומע אנקת אסיר
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1295 - כל המדורים ברצף
רוצחים נתעבים אינם 'אסירים'
יש חדש
צריך לפעול בדרכי הטבע
תיבת נח
לא תוסף עליו
המים המדבקים
נקמת הספרים
הכשרת העולם לייעודו
שומע אנקת אסיר
שבת ראש-חודש

בליל יום-הכיפורים, בשעה שהמוני בית-ישראל התכנסו בבתי-הכנסת לתפילת כל-נדרי, עבר גונדר-משנה הרב יהודה-יקותיאל ויזנר, הרב הראשי של שירות בתי-הסוהר, בין בתי-הכלא במתחם איילון. בכל אחד ואחד מבתי-הכלא עמדו אסירים רבים ושרו יחד, בכאב ובדמעות, "בכולהון אתחרטנא בהון".

החוויה, לדבריו, הייתה מרטיטת-לב: "זו תפילה זכה שאין אתה רואה כמותה בשום מקום בעולם. יש מן האסירים שמעולם לא התוודו, וזו למעשה הפעם הראשונה שהביעו חרטה על מעשיהם". מחזה קורע-לב ראה באגף הנשים, 'נווה תרצה'. "עמדו שם שתי נשים וכל אחת מהן אחזה בזרועותיה תינוק קטן. על-פי החוק, תינוק עד גיל שנתיים נמצא עם אימו בכלא. עיניי התמלאו דמעות ושאלתי את עצמי: מה אשמים הילדים? במה חטאו?", אומר הרב ויזנר.

יותר ממאה חזנים

הרב ויזנר (53) מתייעץ על כל צעד ושעל עם האדמו"ר מבאייאן ועם רבי דוד אבוחצירה. הוא בוגר ישיבת 'מרכז הרב', ישיבת ימית ו'מכון הארי פישל'. בשירותו הצבאי שימש רב הגזרה המזרחית בלבנון, רב אוגדה בבקעה ולבסוף רב פיקוד המרכז. לפני כחמש שנים וחצי נתמנה לרב הראשי של שירות בתי-הסוהר.

"כצעד ראשון חוללנו מהפך נרחב בכשרות המטבחים בבתי-הכלא. מיצבנו את מערך המדרשות התורניות. כיום יש כאלף ומאה אסירים הלומדים תורה בכלא", מספר הרב ויזנר, ומדגיש את העשייה הנעשית על-ידי כלל רבני שב"ס. בפעילותו לעידוד רוחם של האסירים הוא נעזר במאות מתנדבים. לקראת הימים הנוראים נשלחו אל בתי-הכלא  יותר ממאה חזנים, כדי לנהל שם את התפילות.

קשה לרמות

הרב ויזנר מוּדע לטענה כי יש עבריינים המשתמשים בכיפה כדי לעורר את רחמי השופטים. "אפשר לרמות שתי דקות מול המצלמה", הוא אומר, "אבל ההמשך קשה הרבה יותר. אם אינך קם בבוקר לתפילת שחרית במניין, איש לא יתייחס אליך כאל אדם דתי. המציאות היא שאסירים רבים מקבלים עליהם שמירת מצוות והתקרבות אמיתית לחיי אמונה".

הרב ויזנר מתמודד עם שאלות מגוּונות מאסירים ומסוהרים. "למשל בראש-השנה האחרון, שאחריו באה שבת, התעוררה אצל סוהרים דילמה בדבר אורך המשמרות", הוא מדגים. "אסירים שאינם מורשים לצאת לחופשות שואלים, למשל, כיצד יושבים 'שבעה', או איך מקיימים את 'ברכת האילנות' בחודש ניסן. את השאלה האחרונה פתרנו על-ידי שתילת עצי-פרי בכמה אגפים".

במסגרת עבודתו שיכנע הרב ויזנר אישית יותר משלושים אסירים, סרבני גט, להתיר את נשותיהן שייחלו לגט, ובכך התאפשר להן לבנות את ביתן מחדש.

מעלון לספר

בימים האלה הוציא-לאור הרב ויזנר את ספריו "אודה את ה'", שני כרכים על ספר בראשית ובהם כאלף עמודים. "התחלתי לפרסם עלון שבועי, ובו ניתוח של נקודה מפרשת השבוע", הוא מסביר. "בספר קיבצתי את כל המאמרים, עם תוספות". הספר זכה להסכמות מגדולי הרבנים, ובהם הסכמת הראשון לציון הרב עובדיה יוסף והרבנים הראשיים לישראל.

המאמרים נוגעים גם בהיבטים אקטואליים. למשל, אחרי אסון הכרמל ייחד העלון מאמר נרחב לנושא האש ביהדות. "זה היה האסון הקשה ביותר בשב"ס, אבל הקב"ה אינו מעמיד אדם בניסיון שאין לו הכוחות לעמוד בו. אנחנו משתדלים לחבק את בני המשפחות ולספק להם תמיכה ואהבה", הוא אומר.


כותל האסירים. הרב ויזנר על רקע ספרו (צילום:  מנדי הכטמן)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)